Geri Dön

İlk yerleşik Balmumu Heykel Müze'miz açılıyor!

17 Kasım’da ziyaretçilere açılacak olan Balmumu Heykel Müzesi, Türkiye’nin bu alandaki yerleşik ilk müzesi olmasıyla dikkat çekiyor.

İlk yerleşik Balmumu Heykel Müze'miz açılıyor!

Gelenek ve geleceği aynı çatı altında buluşturan Sapphire Çarşı, bir ilke daha imza atıyor. 17 Kasım’da ziyaretçilere açılacak olan Balmumu Heykel Müzesi, Türkiye’nin bu alandaki yerleşik ilk müzesi olmasıyla dikkat çekiyor.


Elvis Presley, Hürrem Sultan, Kanuni Sultan Süleyman, Cengiz Han, Da Vinci, Napolyon ve Atatürk... Sanat ve siyaset alanında tarihin dev isimleri Sapphire Çarşı’da ziyaretçilerini bekliyor. Türkiye’deki ilk ve tek Balmumu Müzesi’nin sahibi Jale Kuşhan tarafından hayata geçirilen eserler 17 Kasım tarihinden itibaren Sapphire Çarşı’da sergilenecek.


Dünyaca ünlü 60’a yakın kişinin eserlerinin yer alacağı müzede ünlü isimlerin birebir ölçülerinde, protez göz, protez diş ve gerçek saç kullanılarak hazırlanan balmumu heykelleri yer alacak. Dünyadaki diğer balmumu heykel müzelerinden farklı olarak, eğitim ve öğretime yönelik çalışmaların da yer alacağı sergi kapsamında ziyaretçilere, konusunda uzman rehberler eşliğinde 45 dakika bilgi verilerek, her bir heykel; hazırlanan sinevizyon gösterimleri ile desteklenecek.


Zeki Müren de Sapphire Çarşı’da


Türk ve dünya tarihinden önemli simaların heykellerinin her 2 ayda bir sergiye eklendiği müzede Sanat güneşimiz Zeki Müren’ in balmumu heykeli de ilk kez Sapphire Çarşı’da ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor. Ayrıca Balmumu Heykel Müzesi’ni ziyaret edenleri farklı sürprizler de bekliyor.


Kişiye özel eserler


Her bir heykelin, döneminin dekoru ile sergilendiği müzede bazı heykeller de hareket özelliği ile ziyaretçilere dördüncü boyutu yaşatıyor.Yine dünyada ilk kez, isteyen ziyaretçilerin el veya ayak kalıpları özel bir malzeme ile alınarak, balmumundan veya polyesterden kişiye özel çalışılıyor. Bu çalışmalar iyi muhafaza edildiği taktirde yüzyıllar boyunca hatıra olarak saklanabiliyor.

SERGİLENEN HEYKELLER
Türk Büyükleri


Mevlana Fatih Sultan Mehmet
Yavuz Sultan Selim İbn-i Sina
Kanuni Sultan Süleyman Yunus Emre
Osman Gazi Atilla
Cengizhan Alparslan
Mimar Sinan Farabi
Hürrem Sultan Fuzuli
Timurlenk Şeyh Şamil
Atatürk (gençlik dönemi) Atatürk (yaşlılık dönemi)
Nazım Hikmet Rauf Denktaş
Kemal Sunal Haldun Dormen
Levent Kırca Fazıl Say
Latife Hanım Zeki Müren (ilk defa)


Avrupalılar

Leonardo Da Vinci Karl Marx
Hitler Elvis Presley
Napolyon Michael Jackson
Kazanova Fransa kralı 15. Luis
Markiz De Pompadour Arnold Schwarzenegger
Baron Münchausen Kont Kaliostra
De Eon(dünyaca ünlü ajan) Beatles grubu

Rus Büyükleri

İvan Grozni(Korkunç İvan) Dostoyevski
1.Peter(Deli Petro) Lenin
1.Katerina Stalin
2.Katerina Brejnev
Gorbaçov Boris Yeltsin
Çar 2. Aleksandır

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber