Geri Dön
Kültür SanatKahramanları kutsayan heykeltıraş

Kahramanları kutsayan heykeltıraş

Heykel sanatının usta ismi Tankut Öktem’in retrospektif sergisi “Kristal Çağ Kapılarında” AKM’de açıldı. Sergide, Öktem’in savaşa karşı duran askerleri, işçileri ve efeleri ölümsüzleştiren anıtsal eserleri yer alıyor

Kahramanları kutsayan heykeltıraş

MELİSA VARDAL - “İşçilerimiz, köylülerimiz bu insanlarımızın sevinçleri, hüzünleri, acıları, yurt sevgisiyle dolu olan yürekleri çocukluk duygularımda büyük bir bağlılıkla onları sevme nedenimdir...” Bu sözlerin sahibi anıtlarına şehitleri, işçileri ve emekçileri başkahraman yapan, usta heykeltıraş Tankut Öktem. Henüz çocuk yaşlarda başladığı sanatını son nefesine kadar ustalıkla devam ettiren       Öktem, aldığı onca ödül ve “Devlet Sanatçısı” ünvanı ile başarısını taçlandırmış. Bugün bir ömre sığdırdığı eserleri “Kristal Çağ Kapılarında” adlı sergi ile Atatürk Kültür Merkezi’nde ziyaretçilerini ağırlıyor. Tankut Öktem’in kızı ve aynı zamanda serginin küratörlerinden Pınar Öktem Doğan ile babasını ve sergiyi konuştuk.

Tankut Öktem ve sanatına dair konuşurken yedi yaşındayken “Harika Çocuk” seçilmesinden başlayalım isterseniz...

Tankut Öktem’in sanat yolculuğu zor şartlardaki ülkesinde başlar. İnanç ve azimle hep arkasında olmuş annesi Meliha Öktem tarafından henüz üç yaşındayken yeni bir askercik formu yaratırken yeteneği keşfedilir. İlkokula başladığında yaşıtlarının seviyesinin çok üzerindeki eseriyle güzel sanatlar dalında “Harika Çocuk” seçilen Tankut Öktem 10 yaşına geldiğinde üç kişisel sergi açmış bir sanatçıydı. Çocuklukla başlayan bu yolculuğu yıllar içerisinde alacağı daha büyük başarılarının habercisiydi.

Kahramanları kutsayan heykeltıraş

AKM kapılarını yeniden açtı, içerideki sergilerden biri de Tankut Öktem’in eserlerinden oluşan “Kristal Çağ Kapılarında”. Öncelikle kişisel tarafını sorayım. Ne hissettiriyor bu sergi size?

Tankut Öktem Müze Evi ve Derneği olarak İstanbul’un kalbinde Atatürk Kültür Merkezi’nde Cumhuriyetimizin 98. yılında Cumhuriyet anıtlarının üstadı Tankut Öktem’in duygularını, düşüncelerini tutku ile formlara, biçimlere dönüştürerek hafızamıza belgelediği Anadolu erenlerini, ozanları, şairleri, Cumhuriyet tarihimizi anlatan eserlerini yeniden izleyicisi ile buluşturmanın sorumluluğunu ve duygusal yoğunluğunu yaşıyoruz.

Aynı zamanda serginin küratörlerindensiniz. Eserleri seçerken neleri göz önüne aldınız?

Tankut Öktem’in retrospektif sergisi, onun Edirne’den Kars’a en önemli kent meydanlarımızda, şehitliklerimizde yer alan, Türkiye Cumhuriyet tarihini, Anadolu insanının değerini, onlara destek verenleri heykel sanatıyla bir araya getirerek gelecek nesle armağan ettiği eserlerinde ve ölümsüzlüğe taşıyan sanat yolculuğunda izleyicisi ile buluşturuyor.

Serginin ana temasını “Sevgi ve Barış” olarak seçmenizin nedeni nedir? Var mı bir hikâyesi?

Kardeşim Oylum Öktem İşözen ile bu serginin temasını düşündüğümüzde Tankut Öktem’i anlatacak kavramın sevgi ve barış olduğuna hemfikirdik. Tankut Öktem’in, Cumhuriyet anıtlarını meydana getirirken savaşların bir daha yaşanmaması için askerleri, işçileri, efeleri ölümsüzleştirirken eserlerinin özünde hep barış, özgürlük ve el ele verme yani sevgi vardı.

1988 Seul Olimpiyatları’na eş zamanlı yapılan sanat olimpiyatlarında dünyanın 167 ülkesinden davet edilen sanatçılar arasında Fransız Akademisi Academie des Beaux Arts ve sanat olimpiyatları komitesi tarafından dünyanın yaşayan en iyi on heykeltıraşı ödülüne layık görülerek Seul Olimpiyat Binası önüne yerleştirilen heykelinin adı da “Sevgi”dir. Bu eser birbirine sevgiyle sarılan kolların soyut formudur. Babam “Benim için önemli olan yaşamın kahramanlarıydı. Yaşamı sevgiyle kazanmış herkesin heykeli yapılabilir’’ diyordu.

Peki serginin gördüğü ilgiyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Sergiyi izleyen ziyaretçilerin eserleri gördüklerinde duydukları hayranlık onunla tanışıp onu anladıktan sonra büyük bir duygu yoğunluğuna dönüşüyor. Onun ardında hissedilenlerin ifadelendirilmesi için sergide var olan defter çok kısa bir sürede tükendi. Bu defterdeki metinlerde Öktem’i düşünen, anlayan ve geçmişi ile yeniden yüzleşerek geleceğe umutla bakan izleyicinin coşkusu var.

Korkulan olmadı! İstanbul'u vurup geçti ama...
Elektrik faturalarında yeni dönem! 1 Ocak'ta başlıyor
'Film' gibi hikaye! İzlediği filmden etkilendi, Samsun'dan Nepal'e gitti
Arjantin araya girdi! Tüm dünyayı sardı
Eski kral davadan kaçmaya çalışıyor
Antalya'yı fırtına vurdu! Uyarı üstüne uyarı geldi
Dünya gülerken biz ağlıyoruz! Kim en çok neleri dinlemiş listesi
Dortmund - Beşiktaş maçını spor yazarları değerlendirdi
Son dakika... İran'ın savaş gemisi battı!
Feci kaza! 'Çalıştıkları hastaneye cenazeleri gitti'
Tarihi Galatasaray - Fenerbahçe derbisinde tam 7 gol! 8 dakikada hat-trick yaptı
Bu görüntüler İstanbul'dan! ‘Cansiperane vaziyette görev’
Birkan'dan şaşırtan itiraflar! Bir sene boyunca sadece 50 saniye
Ünlü şefle el ele görüntülenmişti! 'Sevgili olduk dahi diyemem'
Yeni yıl için kurumsal hediye önerileri