Geri Dön

‘Kendime Ait Bir Sandık’ açılıyor

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Nazan Oskay’ın erken yaşta zorla evliliği konu alan “Kendime Ait Bir Sandık” sergisi, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü’nde Van Nav Art Gallery’de sanatseverle buluşacak.

‘Kendime Ait Bir Sandık’ açılıyor
Gizem Çetimen

Oskay, Türkiye’deki her kesimden kız çocuklarını ortak bir zeminde buluşturan ve belleklere kazınan siyah önlük ile dantel yaka gibi tekstil ürünlerini sanatla buluşturarak kız-kadın olma bilincinin kodları üzerine toplumsal problemleri sorguluyor.

‘Kız Çocuklar Günü’nde


Oskay, Milliyet Gazetesi’ne yaptığı açıklamada sergisini aslında geçtiğimiz 23 Nisan tarihinde gerçekleştirmeyi planladığını ancak pandemiden dolayı ertelemek zorunda kaldığını belirtiyor. Sonrasında ise Oskay, sergisini 11 Ekim Dünya Kız Çocuklar Günü’nde açmaya karar verdiğini sözlerine ekliyor.

Oskay, erken yaşta evliliğin uzun süredir gündeminde olduğunu belirterek “Ancak bunu nasıl görselleştirebilirim diye düşünüyordum. Ardından tekstil sanatları mezunu olduğum için ve aynı zamanda kız çocuklarıyla ilgili bir alan olduğu için bunu tekstil malzemeleri aracılığıyla sunmaya karar verdim. Sergimi özellikle Van’da açtım ve bu yörenin insanı olduğum için böyle bir mesajın yerine ulaşması benim için çok kıymetli” sözleriyle sergisi hakkında bilgi verdi. “Kendime Ait Bir Sandık” sergisi, 18 Ekim tarihine kadar Van Nav Art Gallery’de görülebilecek.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber