Geri Dön
Kültür Sanat‘Mekânlar toplumsaldır’

‘Mekânlar toplumsaldır’

Krank Art’ta açılan “Barok Ev” sergisinde sanatçılar mekânların birbirlerinin içinden akış ve dönüşünü, aralarındaki çatışmaya karşın iç içe geçişlerini araştırıyor

‘Mekânlar toplumsaldır’

Krank Art Gallery “Barok Ev” isimli karma sergiye ev sahipliği yapıyor. Sanatçılar Zeynep Beler, Damla Yalçın, Güçlü Öztekin, Sinan Logie, Güneş Terkol eserleriyle mekânların birbirlerinin içinden akış ve dönüşünü, aralarındaki çatışmaya karşın iç içe geçişlerini araştırıyor. Bu akışlar ve çatışmalar farklı zamanlarla bir diğerinin ya da öncekinin üzerine yerleşiyor, çatışıyor ve mevcut mekânı oluşturuyor.

Mekân kavramının geçişken doğasını içeren evleriyle Thoreau’nun ortaya koyduğu ideolojik ev tanımından yola çıkan sanatçılar mekânın ne salt bir soyutlama ne de sadece somut fiziksel bir şey olduğuna dikkat çekiyor. Mekân, bütün boyutları ve biçimleriyle hem kavram hem de gerçekliktir, yani toplumsaldır. Bu yüzden ilişkiler ve biçimler bütünüdür. Cansız, sabit, durağan değil, canlı değişken ve akışkandır.

Beden ve tin

Güneş Terkol’un Japon bağlama teknikleri ile boyadığı “Uçuşan” eserinde ortaya çıkan izler uçuk mavi mimari bir etki yaratıyor. Bu zeminin içinde yer alan üç figür akışkan bir değişime geçiş yapıyor ve merdivende salınan kadın, uçan kuş ve açılan kapı arasından rüzgârlar geçip gidiyor. Damla Yalçın ise “Evseme” adlı enstalasyonunda iç mekânın içsel değeri üzerine yapılan fenomenolojik bir yaklaşımla anılarının ve hayallerinin bir sentezini sunuyor. Mekânların poetik temeline anılardan çok şiirsel imgeleri ile dokunurken kendi yaşam alanına ait bitkileri kurutup, el yapımı kâğıtlar yapıyor. Bir nevi bitkilerin de kimliklerini kullanıyor. Deleuze’ü “Kıvrım: Leibniz ve Barok” adlı incelemesinde betimlediği “Barok Ev”in ilk katında dünyayı buyur eden bütün duyularıyla beden yer alıyor. İkinci katta bedeni ve bedene her yandan sızan yaşamı izleyen tin oturuyor. Buradaki ilişki kategorik olmaktan uzak çünkü katlar arasındaki gelgitte benlik veya kimlik kurgulanıyor. Duyumların kesintisiz varlığı ve değişkenliği, kimliğin donup kalmasının önüne geçiyor.

 

Uçakla yolculuk yapacaklar dikkat! Açıklamayla duyurdular
Bülent Şakrak'ın acı günü! Annesini kaybetti
İsmail Demir sosyal medyadan açıkladı! İlk kez imzalandı
Kentten çıkış yok! Görülmemiş yoğunluk
İstanbul'da feci kaza! 2 öğretmenden kahreden haber
Korkunç gerçek ortaya çıktı! Annesi itiraf etti
Karlı kış günlerinin kabusu! Korunmanın iki yolu var
Market şok! Çocuğu karşılığında 500 bin dolar teklif etti
Sapkın tatil manşette! Fotoğraflar depreme yol açtı
9 bin 750 liralık öğrenci evi! 'Giren-çıkan belli değil' dedi, şikayet etti
Kilosu 16 bin lira! 'Çok pahalı değil' açıklaması
Sivasspor-Fenerbahçe maçında hakem Ulusoy'dan büyük hata!
Evlilik teklifi sonrası yeni gelişme! Hadise, aileye girdi
Burak'ın olaylı gecesi! Yaptığı hareket damga vurdu
Takıntılı hayranıyla başı dertte! 'Ev adresimi değiştirdim'