Geri Dön
Kültür SanatTiyatrolardan bakanlığa ‘son gün’ çağrısı

Tiyatrolardan bakanlığa ‘son gün’ çağrısı

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın tiyatrolara ilişkin yönetmeliğinde değişikliğe gidildi. Maddi destek için dosya teslim tarihi 10 Temmuz’dan 30 Mayıs’a çekildi. Tam kapanmada projeleri askıya alınan tiyatrolar bakanlığa süreyi erteleme çağrısında bulundu

Tiyatrolardan bakanlığa ‘son gün’ çağrısı

KÜLTÜR SANAT SERVİSİ  - Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Tiyatroların Projelerine Yapılacak Yardımlara İlişkin Yönetmelik’te değişikliğe gidildi. Resmi gazetede yayınlanan yeni yönetmeliğe göre tiyatro sanat sezonu her yılın 15 Ağustos günü ile bir sonraki yılın 30 Mayıs günü arasındaki dönemi kapsayacak. Özel tiyatroların yardım başvuruları ise her yıl 15 Haziran’da başlayacak, 15 Temmuz’da sona erecek. Değişen yönetmeliğe göre özel tiyatrolar, profesyonel kategorisinde yardım aldıkları projeyi en az 15 kez sahneleyecek.

Özel tiyatrolara verilmesi plananan maddi destek için belirlenen son dosya teslim tarihi ise teşviklerin daha erken yatırılması gerekçesiyle 10 Temmuz’dan 30 Mayıs’a çekildi. Pandemide zor günler geçiren ve tam kapanma nedeniyle projeleri askıya alınan tiyatrocular bu yılki teslim tarihinin öne çekilmesinin uygulamada mağduriyetler doğuracağını belirtti. Üç haftalık tam kapanmayla birlikte prova ve çekimlerini askıya almak zorunda kalan özel tiyatrolar, dosya teslim tarihinin yeniden 10 Temmuz’a alınmasını talep ediyor. Karara ilişkin tiyatro insanlarının yorumlarını derledik.

Yeşim Özsoy, Tiyatro Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Normalde başvurular Ağustos’a kadar sürüyor ve desteklerin aktarılması Kasım’ı buluyor. Süreyi Mayıs’a çekmelerinin temel nedeni paranın bir an evvel aktarımı sağlamak. Bu iyi bir şey belki fakat bir yandan da kapanma var. Oyunlar çıkmıyor. Teknik olarak da sayıştaydan tutun telif haklarına kadar bir sürü durum var. Biz de kooperatif olarak durumumuzu ilettik, gerçekten bir çözüm bulunmasını isteriz. Ciddi bir destek şart. Tiyatroların verilen parayı prodüksiyona yahut başka bir şeye harcamadan kullanması gerekir. Tiyatroların bu dönemde hiç para harcamadan süreci götürmesi gerekiyor. Verilen destekler 1-2 ay yeterli sadece…

Ilgın Sönmez, KOMA Sahne

Yönetmelik ekleri Bakanlık kararı olsa da, görüşmeler Türkiye tiyatrosunu temsilen yer alan tiyatro insanlarının talepleriyle yapıldı. Bu görüşmeler birkaç ay önce tamamlandı. Resmi gazetede yayınlanması kararın yürürlüğe girmesi demek sadece. Bu temsil heyetinin tiyatro tabanıyla bilgi paylaşımı hususunda cömert davranmaması sonucu tarihlerdeki bu değişiklik ortama bomba gibi düştü. Tabanın aklı karar sürecinin dışında bırakıldı. Şu an tarihin öne çekilmesiyle ilgili iyileştirme için Güzel Sanatlar ile görüşülüyor. Hiçbir tiyatro destek almadan bu mücbir sebep ortamında devam edemez.

Yağmur Yağmur, Kültüral Performing Arts

2021-22 desteklerinin öne çekilmesi güzel ama 2020-2021 sezonunda destek alan projelerin dosya teslim tarihinin, kısıtlamaların hesaba katılmadan öne çekilmesi tuzak gibi duruyor. Belki buna dair bir revizeye gidilmesi gerekebilir. Yeni sezon için destek alacak tiyatroların, eski desteğin kaydını teslim etmeden, yeni desteğin verilmemesi sağlanabilir. Yani eski desteğin kayıtları 10 Temmuz’da teslim edildikten sonra, destekler ödenir; henüz kaydı olmayan tiyatrolara... Bu yıla mahsus olarak 10 Temmuz teslim tarihi geçerli olursa bir nebze olsun rahatlama sağlanabilir. Hazır olanlar desteğini alır, ancak kaydını henüz yapamamış topluluklara ek süre anlamında bir opsiyon sağlanır. Böylece bu konuda oluşabilecek mağduriyetler ortadan kalkmış olur.

 

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler