Geri Dön

Türk sinemasının ”ödül yılı”

Bu yıl Türk sinemasının yönetmen ve oyuncuları, uluslararası ödüllerle başarılarını adeta taçlandırdı.

Türk sinemasının ”ödül yılı”

İsmail Güneş’in son filmi ve Türkiye’nin bu yıl ki Oscar adayı ”Ateşin Düştüğü Yer” Montreal Film Festivali’nde en iyi film ve FIPRESCI (Uluslararası Sinema Yazarları Örgütü) ödüllerini kazandı.

Ali Aydın ilk filmi ”Küf”le 69. Venedik film festivalinde ”Geleceğin Aslanı” ödülüne layık görüldü.

Yönetmen Emin Alper’in ilk filmi ”Tepenin Ardı”, Berlin Film Festivali Caligari Ödülü, Altın Lale ve Saraybosna Film Festivali Jüri Özel Ödülü’nden sonra Asya-Pasifik Film Ödülleri’nde de En İyi Film ödülüne layık görüldü. Daha önce Nuri Bilge Ceylan’ın ”Üç Maymun” ve ”Bir Zamanlar Anadolu’da” filmleriyle iki kez En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazandığı festivalde, ilk kez bir Türk filmi en büyük ödülü kazandı.

Festivalde senarist ve yönetmen Reis Çelik ise çocuk gelinleri anlattığı ”Lal Gece” ile En İyi Senaryo ödülüne layık görüldü. Çelik’in yine aynı filmi Tokyo Uluslararası Film Festivali’nde en iyi Asya-Ortadoğu Filmi ödülünü layık görüldü.

Yeşim Ustaoğlu’nun ”Araf” filminde oynayan Neslihan Atagül Tokyo Uluslararası Film Festivali’nde ”En İyi Kadın Oyuncu” seçildi. Araf,

Uluslararası Abu Dhabi Film Festivali’nde de 2012 Black Pearl (Siyah İnci) ”En İyi Film” ödülünü aldı.

65. Cannes Film Festivali’nde, kısa metrajlı filmler kategorisinde yarışan Rezan Yeşilbaş’ın ”Sessiz” adlı filmi Altın Palmiye Ödülü’ne layık görüldü.

Yerli yapımlar gişede Hollywood filmlerini geçti

Yerli yapımlar yüksek bütçeli Hollywood yapımlarıyla girdiği yarıştan galip çıktı.

Osmanlı Devleti’ne çağ atlatarak imparatorluk haline getiren Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethini anlatan ”Fetih 1453” tüm zamanların seyirci rekorunu kırdı. Filmi 6 milyon 564 bin 425 kişi beyaz perdede izledi.

Ata Demirer’in senaryosunu yazdığı ve Nihal Yalçın, Tarık Ünlüoğlu, Özlem Türkad, Necati Bilgiç ile başrolleri paylaştığı ”Berlin Kaplanı” bir milyon 982 bin 363 seyirci sayısıyla milyonu aşan ve gişede izlenme oranlarıyla 2. sırada yer alan Türk filmi oldu. Özcan Deniz’in ”A moment to Remember” isimli Kore filminin yerli uyarlaması olan ikinci filmi ”Evim Sensin” gişede rakiplerini geride bırakarak en fazla izlenen 3. film olmayı başardı. Yapım, devam filmi olan ”Alacakaranlık Efsanesi: Şafak Vakti Bölüm 2” ve James Bond serisinin 23. filmi ”Skyfall”u seyirci ve hasılat rakamıyla geçti.

Tolga Çevik’in başrolünde olduğu bir diğer yerli yapım ”Sen Kimsin” de bir milyon 591 bin 869 kişi tarafından seyredilerek 4. sıraya yerleşti.

Böylece ”Fetih 1453” yapımcısına 55 milyon 703 bin 712 lira 71 kuruş, ”Berlin Kaplanı” 18 milyon 244 bin 191 lira, ”Evim Sensin” 18 milyon 307 bin 641 lira, ”Sen Kimsin” 14 milyon 215 bin 127 lira kazandırdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber