Kurtlar Vadisi’ni unutulmaz yapan detaylar

15 Ocak 2003’te ekranlara gelen Kurtlar Vadisi daha ilk bölümünden ‘fenomen’ haline gelmişti. Aradan geçen yıllara rağmen hala izlenmeye devam ediyor. Başarılı bir prodüksiyon çalışmasıyla bizlerle buluşan Kurtlar Vadisi’nin bu kadar tutmasının sebebi neydi? Kurtlar Vadisi sadece kan, şiddet, mafya mıydı? Gelin birlikte bakalım…

Kurtlar Vadisi’ni unutulmaz yapan detaylar

Güçlü kadro

Güçlü kadro

Kurtlar Vadisi’nin bu kadar tutmasının asıl sebebi güçlü kadrosuydu. Kurtlar Konseyi’nin üyeleri devlet tiyatrolarının başarılı isimleriydi. İstemi Betil, Zafer Ergin, Baykal Saran gibi efsane isimleri aynı kadronun içerisindeydi. Sadece konseyde değil Selçuk Yöntem, Oktay Kaynarca, Özgü Namal gibi isimler de kadronun güçlü olmasına fayda sağladı.

Derin ilişkiler

Derin ilişkiler

Evet, başlarken de dediği gibi; Bu bir mafya dizisiydi. Karanlık ilişkileri, yukarıdan aşağıya uzanan hiyerarşiyi, güç savaşlarını, dengeleri çok iyi bir şekilde anlatıyordu. Tabii salt olarak dizide şiddet görmek istemiyorsanız. Polat’ın nasıl yükseldiğini, dizinin ilk 97 bölümünde neler yaşandığını, senaryonun ne kadar başarılı olduğunu bu yazımda görebilirsiniz.

Unutulmaz bir aşk hikâyesi

Unutulmaz bir aşk hikâyesi

Dikkat spoiler içerir (hala izlemeyenler olabilir)! Kurtlar Vadisi mafya dizisi olmasının yanı sıra bir aşk hikâyesini de barındırıyordu. İlk üç bölümde Ali – Elif aşkından sonra, kavuşamayan Polat – Elif’i izledik.

Samimi karakterler

Samimi karakterler

Oyuncu kadrosunun yanı sıra hikâyesindeki samimiyet de insanları çekiyordu. Ömer Baba, Çapsız Abidin, Güllü Erhan, Deli Hikmet, Seyfo Dayı gibi isimler her an karşılaşabileceğimiz isimler gibi geliyordu bize.

Aksiyon dolu

Aksiyon dolu

Kurtlar Vadisi’nde her an aksiyon çıkma potansiyeli vardı. Daha ilk bölümde üç cinayetle başlayan dizi de sayısı belli olmayan karakter girdi çıktı. Şevkosu, Cerrahpaşalıları, Palası gibi isimler kahramanlarımızın karşısına çıktılar.

Güzel kadınlar damga vurdu

Güzel kadınlar damga vurdu

Dizi boyunca birçok kadın karakteri de gördük. Elif Eylül, Meral Yılmaz, Derya Çakır gibi isimler dizinin güzel yüzleri oldular. Biraz daha soft olmasına katkıda bulundular.

Arkadaşlık vardı

Arkadaşlık vardı

Dizi boyunca izlediğimiz karakterler birbirlerini her daim savundular. Düşmanlık yapanlar bile bir süre sonra dost olmayı bildi. Çakır – Polat dostluğu, Tuncay’ın Polat’ın yanında saf tutması, Halo Dayı’nın Polat’la işbirliği bunlara örnekti.

Fenomen olan yan karakterler

Fenomen olan yan karakterler

Ana karakterlerin yanında, yan karakterler de dikkat çeken performanslar sergiliyordu. Kısa süreli oynayan biri bile olsa iz bırakabiliyordu. Manyak Erdal, Abuzer, Kirve, Pala, Cerrahpaşalılar bunlara örnek.

Unutulmaz replikler

Unutulmaz replikler

Senaryo ekibi çok kuvvetliydi. Hikayesinin yanı sıra senaryo içindeki cümleler de ölümsüz olmuştu. “İki kişinin bildiği sır değildir” bunlardan en ünlüsüydü. Bunun gibi pek çok cümle sayabiliriz.

Konuyu baştan verdi ama…

Konuyu baştan verdi ama…

O kadar iyi bir senaryosu vardı ki Polat’ın (Ali Candan) Karahanlı’nın oğlu olduğu daha ilk bölümlerde verilmişti. Yani başı ve sonu çok önceden belliydi.

selcuk.bulut@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak