Li Wenliang: Dünyayı Koronavirüs'e karşı uyarmaya çalışan Çinli doktor

Koronavirüs'ün haberini almakta gecikmiş olabilir miyiz? Koronavirüs'ü önceden bilseydik durum daha mı farklı olurdu? Peki Çinli doktor Li Wenliang'ın hepimizi uyarmaya çalıştığını biliyor muydunuz? Peki ne oldu da haber vermekte geç kaldı? Li Wenliang kimdir? Gelin Molatik olalım...

Li Wenliang: Dünyayı Koronavirüs'e karşı uyarmaya çalışan Çinli doktor

Önce arkadaşlarını uyardı

Önce arkadaşlarını uyardı

Koronavirüs'ün dünya üzerinde hayatını değiştirmediği kimse kalmadı. "Keşke önceden bilseydik belki daha ciddi önlemler alabilirdik" dediğimiz Koronavirüs'ü önceden keşfeden biri oldu. Çin'deki 34 yaşındaki Dr. Li Wenliang, 2019 yılının aralık ayının sonlarında garip bir durum fark etti. Çalışma arkadaşlarına bir mesaj göndermeye çalıştı ve onları uyarmak istedi. 30 Aralık 2019 tarihinde bir sohbet grubundaki doktor arkadaşlarına mesaj yollayıp salgın konusunda uyardı ve enfeksiyondan kaçınmaları için koruyucu kıyafetler giymelerini söyledi. Bakınız bu çok önemli bir uyarı.
 

O malum pazar yeri!

O malum pazar yeri!

Dr. Li Wenliang, yeni çıkan virüsün 2003'te küresel bir salgına yol açan SARS'a benzediğini düşündüğünde Koronavirüs salgınının merkez üssünde çalışıyordu. Dr. Li Wenliang de virüsün deniz ürünlerinden bulaştığı iddiasına yakın bir tahmini vardı. O da vakaların Wuhan'daki Huanan Deniz Ürünleri Pazarı'ndan geldiği düşünüyordu. Ah o pazar yeri yok mu, hepimizi bitirdi!

Sosyal düzeni bozmakla suçlandı

Sosyal düzeni bozmakla suçlandı

Dr. Li Wenliang arkadaşlarını uyardı uyarmasına da bilin bakalım ne oldu? Dr. Li Wenliang, arkadaşlarını uyardıktan dört gün sonra Kamu Güvenliği Bürosu'na çağrıldı ve bir mektup imzalaması söylendi. Mektupta 'sosyal düzeni ciddi şekilde bozan yanlış ifadelerde bulunmakla' suçlanıyordu. Görevliler, "Seni uyarıyoruz: Böyle bir küstahlıkla inatlaşırsan ve bu yasadışı faaliyete devam edersen adaletin önüne çıkartılacaksın, anlaşıldı mı?" yazıyordu. Altında da Dr. Li'nin el yazısıyla "Evet, anlıyorum" yazılmıştı. Çok yanlış bir karar olduğu o kadar net ki. Neden böyle bir durum yaşandı? Yoksa insanlar, "Devlet bizden gerçekleri sakladı" derken haklı mıydı?

Geç gelen özür

Geç gelen özür

Bilin bakalım ne oldu? Öyle bir şey oldu ki doktorun haklı olduğu ortaya çıktı. Ocak 2019'un sonunda, Dr. Li Wenliang mektubun bir kopyasını bir mikroblog sitesi olan Weibo'da paylaştı ve neler olduğunu tek tek anlattı.

Vakaların artmasıyla yerel makamlar kendisinden özür dilemişti ama bu çok geç gelen bir özürdü. Koronavirüs giderek yayılıyordu ve ocak ayının ilk birkaç haftasında Wuhan'daki yetkililer, sadece enfekte olan hayvanlarla temas edenlerin virüsü kapabileceği ve insandan insana bulaşma olasılığın olmadığı konusunda ısrarlıydı. Yine bilin bakalım yine ne oldu? Virüs insandan insana bulaşabiliyordu. Doktor Li Wenliang haklıydı fakat haklı olduğu önceden kabul edilmediği için durumlar istemediğimiz bir hal aldı.

O da Koronavirüs'e yakalandı

O da Koronavirüs'e yakalandı

Dr. Li Wenliang Weibo'da yaptığı paylaşımda 10 Ocak'ta öksürmeye başladığını, ertesi günse ateşinin çıktığını, iki gün sonra da hastaneye yatırıldığını anlattı. Üstelik anne ve babası da hasta olmuş, hastaneye kaldırılmışlardı. 

Pandemi ilan edildi

Pandemi ilan edildi

Dr. Li'nin tüm çabasına rağmen 10 gün sonra haklı olduğunu kanıtlayan bir durum yaşandı. 20 Ocak'ta Çin salgından dolayı acil durum ilan etti. Dünya Sağlık Örgütü ise iki ay sonra pandemi ilanı yaptı. Mutsuz son! 

Kahraman ilan edildi

Kahraman ilan edildi

Genelde her hikâyenin sonunda olduğu gibi Doktor Li Wenliang haklı çıkınca 'kahraman oldu'. Sosyal medyada insanlar onu ülkesini önceden uyarma çabasından dolayı kahraman ilan etti.

Hayatını kaybetti

Hayatını kaybetti

Dr. Li Wenliang, henüz daha 34 yaşındayken 7 Şubat'ta hayatını kaybetti. Dr. Li'nin ölümünün ardından Weibo'da bir öfke ve yas dalgası vardı. Wuhan'da yaşam normale dönmeye başladı başlamasına da Dr. Li'in ölümü hiç unutulmadı. Dr. Li yaşasaydı dünyanın geri kalanını ne kadar değiştirebileceği hiç tahmin edilemezdi. Kovid-19'u erken döneminde tespit ederek halkı uyarmaya çalışan Wuhan'lı doktor Li Wenliang'ın gizemli bir şekilde yaşamını yitirdiğini kimse unutmadı. Her ne kadar Koronavirüs'ten hayatı kaybettiği kayıtlara geçmiş olsa da insanlar ölümünün ardında başka bir neden aramaktan hiç vazgeçmediler. 

Milyonlarca yorum gelmeye devam ediyor

Milyonlarca yorum gelmeye devam ediyor

Doktor Li'nin ölümünün ardından sosyal medya hesabında bir takipçisi tarafından yapılan bir yorumda, "Şu anda ne hissettiğinizi unutmayın. Bu öfkeyi unutmayın. Bunun yeniden olmasına izin vermemeliyiz" deniliyordu. Çin makamları tepkilerle başa çıkmaya çalıştı ve birçok yorumu sansürledi. Ancak bir süre sonra devlet, insanların Dr. Li'nin yasını tutmasına izin verdi.  Bugün ölümünün üzerinden bir yıl geçmesine rağmen milyonlarca insan sosyal medyasına yorum yapıyor ve hâlâ o yaşıyormuş gibi davranıyor. 
 

Wuhan günlüğü

Wuhan günlüğü

Çinli yazar Fang Fang tüm dünyada yüz binlerce insanın ölümüne sebep olan ve hâlâ devam eden Kovid-19 pandemisinin ortaya çıktığı Wuhan şehrinde yaşananları salgının ilk günlerinden itibaren internette yayımladığı günlükleriyle gün gün insanlarla paylaşıyordu.

Dr. Li'nin de yer aldığı kitapta yazar Fang Fang'ın şu cümlesi her şeyi özetler nitelikteydi: "Tek düşmanımız virüs değil. Biz aynı zamanda kendimize düşmanız, kendi kendimizin suç ortaklarıyız. Birçok insanın ancak şimdi uyanmakta olduğu, ülkemizin ne kadar harika olduğu yönünde boş sloganlar atmanın ne kadar anlamsız olduğunu kavramaya başladığı, günlerini siyasi çalışmalar ve boş laflar ederek geçiren siyasilerin beceriksizliğini gördüğü söyleniyor."


 

Bu makaleye ifade bırak