'Machu Picchu' antik kentine zarar veren turistler

Yıllarca yağmalanmayan ve yıkıma uğramayan saklı kalmış 'Machu Picchu' antik kentine 6 turist zarar verdi...

'Machu Picchu' antik kentine zarar veren turistler

And Dağları'nın bir dağının zirvesinde

And Dağları'nın bir dağının zirvesinde
Peru'da tarihi yer olarak bilinen ve günümüze kadar çok iyi korunarak gelmiş bir İnka antik şehridir. Dünyanın Yeni Yedi Harikası'ndan biri olarak seçilmiş olan ve And Dağları'nın bir dağının zirvesinde, 2.430 metre yükseklikte, Urubamba Vadisi üzerinde kurulmuş olup Cusco şehrinin 80 kilometre ötesinde olduğu ve 1532 yılında İspanyolların Peru'yu işgali sırasında arayıp hiçbir zaman bulamadığı, yağmalanmayan ve yıkıma uğramamış bu kentin yıllarca saklı kaldığı bilinmektedir.

1450 yılında 'Pachacutec Yupanqui' tarafından yapıldığı bilinen bu antik şehrin adı 'Quechua' diline göre 'Yaşlı Zirve' anlamına gelmektedir. UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi'ne alınan şehir 'Mimarinin mutlak başyapıtı ve İnka Medeniyeti'nin benzersiz tanığı' olarak tanımı yapılmıştır. 

The New York Times haberine göre; Peru, İnkaların kayıp şehri olarak bilinen "Machu Picchu" antik kentine zarar vermekle suçlanan 6 turist hakkında karar verildi. Andes'teki ünlü İnka harabeleri Machu Picchu'da izinsiz girdikleri belirlenen turistlerin kentin taş duvarlarına zarar verip aynı zamanda yere dışkılarını da yaptıkları belirlendi.

Peru Kültür Bakanlığı'ndan açıklama...

Peru Kültür Bakanlığı'ndan açıklama...
Peru Kültür Bakanlığı'nın 21 Ocak 2020 Salı günü yaptığı açıklamada, Antik kente zarar veren kişilerin Arjantin, Şili, Brezilya ve Fransa'dan dört erkek ve iki kadın olarak tanımlandığını belirterek, turistlerin Pazar günü sabah saat 6'dan hemen önce arkeolojik parkta çalışan personel tarafından yakalandığını söyledi.

Turistler hakkında verilen kararlar...

Turistler hakkında verilen kararlar...
Peru Ulusal Polisi 22 Ocak 2020 Çarşamba günü turistlerin beşinin Bolivya'ya sürgün edildiğini ve 28 yaşındaki Arjantinli turist olan Nahuel Gómez'in ise kültürel mirasa karşı suç işlemiş olduğu açıklamasını yaparak tutuklandığını belirtti. Bu arada Peru'da Kültürel Mirasa zarar verilmesi durumunda verilen hapis cezasının dört yıl olarak yasada yer aldığını belirtmek isterim. 

Yapılan incelemeler sonrasında…

Yapılan incelemeler sonrasında…
Yetkililer, grubun bir taş duvarın düşmesine ve zeminin çatlamasına neden olduğunu belirtmiştir.
Bu makaleye ifade bırak