Maden suyu nedir? Maden suyu ile soda arasındaki farklar nelerdir?

Son yıllarda çokça tükettiğimiz bir içecek var, adı da maden suyu. Yemeklerin yanında, kahve ile ya da canımız istedi diye tükettiğimiz maden suyu zaman zaman soda ile karıştırılmaktadır. Peki, maden suyu nedir? Maden suyu ile soda arasındaki farklar nelerdir?

Maden suyu nedir? Maden suyu ile soda arasındaki farklar nelerdir?

Maden suyu nedir?

Maden suyu, jeolojik ve fiziksel olarak koruma altında tutulan yeraltı sularından kuyu açılarak veya kaynaktan doldurularak elde edilmiş, çözünmüş katı madde içeriği toplam 250 ppm'den daha az olmayan sulara verilen isimdir.

Çözünmüş mineral tuzları, elementler ve gaz içerirler. Mineralli suları diğer sulardan ayıran özellik, kaynağından elde edildiği anda özel miktar ve oranlarda mineraller ve iz elementler içermeleridir. 500 ppm'den daha az mineral içerenlere düşük mineralli su, 1500 ppm'den daha fazla içerenlere yüksek mineralli su denilmektedir.

Maden suyu ise yerin en derin katmanlarından çıkar, çıktığı yerin jeolojik özelliklerini taşır ve magmadan aldığı karbondioksit gazının basıncı vasıtasıyla yeryüzüne çıkar. Yeryüzüne çıkarken geçtiği katmanlardan mineralleri de alarak yol alır. Bu durumda maden suyu mineralce çok zengindir.

Maden suyu ihtiva ettiği alkali oluşturucu minerallerle vücudun çeşitli elektrolitlerinin konsantrasyonunu düzenler ve özellikle sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve fosfat yoğunluğunu dengeler. Bu mineraller, organizmanın biyokimyasal reaksiyonlarına aktif olarak katılır ve düzenler.

Maden suyu ile soda arasındaki farklar nelerdir?

Maden suyu da soda da mideyi rahatlatma özelliğine sahiptir. Ancak maden suyunun saf ve mineral deposudur.

Maden suyu içerisinde çözülmüş mineral sıvıları bulunduran elementlerden oluşan bir içecektir. Soda ise içilebilir nitelikteki herhangi bir suya karbonhidrat eklendiğinde elde edilir. Maden suyunun minerali çok zengin iken soda mineral içermemektedir.

Bu makaleye ifade bırak