Madonna, Eurovision 2019'da sahne alacak mı?

Eurovision Şarkı Yarışması için geri sayım başladı. Birçok ülke şu ara ulusal final düzenliyor. Bir ay içinde de bütün ülkelerin temsilcileri belli olacak. Ancak tüm bunların da ötesinde çok enteresan bir iddia var. Ve üstelik Madonna'yla ilgili...

Madonna, Eurovision 2019'da sahne alacak mı?

1 milyon dolar teklif edildi

1 milyon dolar teklif edildi

Henüz resmiyete kavuşmasa ve iddia düzeyinde de olsa, ilginç bir haber var. Birkaç gündür Eurovision hayranları arasında popüler bir konu. İddiaya göre, bu yıl İsrail'in Tel Aviv şehrinde gerçekleşecek olan Eurovision Şarkı Yarışması'nda sahne alması için Madonna'ya teklif götürüldü. Bu teklifi götüren de  varlıklı, zengin bir iş insanı. Hazırsanız teklif edilen rakamı söylüyorum: Tam 1 milyon dolar!

Teklifi yapan Kanadalı bir milyarder

Teklifi yapan Kanadalı bir milyarder

Bu iddiayı ortaya atan, İsrail'in en ünlü kuruluşlarından biri olan Ynet. 1 milyon dolar teklifini yapan isim de İsrail asıllı Kanadalı milyarder Sylvan Adams'mış. Muazzam bir iddia gerçekten... Ancak hemen bir yanlış anlaşılmayı gidermemiz gerekiyor: Bir süperstarın Eurovision'da sahne alması bir ilk değil.

'Melodifestivalen' usulü oylama...

'Melodifestivalen' usulü oylama...

3 yıl önce Eurovision, İsveç'in başkenti Stockholm'de düzenlenmişti. Eurovision'da SMS ve jüri oylarının tıpkı İsveç'in en ünlü müzik festivali Melodifestivalen gibi 'pattadanak' açıklanma biçimi de keza yine ilk kez bu yıl gerçekleşmişti.

Ev sahibi İsveç'in diğer bomba sürprizi de Justin Timberlake'ti... Justin Timberlake, Eurovision sahnesine çıkmış ve unutulmaz bir gösteriye imza atmıştı.

ABD'li Youtuber'lar pişman...

ABD'li Youtuber'lar pişman...

Justin Timberlake'in Eurovision'a katılmasından sonra Avrupa sınırlarına hapsolan bu yarışma, ABD ve dünya genelinde daha çok izleyiciye ulaştı. Bu etkileşimi, YouTube'ta görmek mümkün. Pek çok YouTuber, Timberlake'in yarışmada sahne alması sayesinde Eurovision'u keşfettiklerini söylüyorlar. "Eurovision'u keşke daha önce bilseydim :(" diyerek hayranlıklarını dile getiriyorlar.

Single listelerine daha rahat giriyorlar

Single listelerine daha rahat giriyorlar

Son yıllarda tekrar canlanan, daha dinamik ve trend şarkılarla kıyasıya bir rekabete dönüşen Eurovision için bu tür yenilikler önemli. Yarışan şarkılar, dijital müzik platformlarının yaygınlaşması sayesinde daha çok resmi single listelerine giriyor. Bu da finalde düşük puan almalarına ya da dereceye girmemelerine rağmen yine de önemli bir ölçüde etkileşim almalarını, popülerleşmelerini sağlıyor. 

"Eurovision eskide kaldı" geyikleri

"Eurovision eskide kaldı" geyikleri

Yarışmaya 3 yıl önce Justin Timberlake gibi bir dünya starının konuk olması, "Neden Madonna da Eurovision'a katılmasın ki?" dememizin en büyük sebebi. Evet, Madonna, rahatlıkla Eurovision'a katılabilir. Kimse de "Madonna'nın burada ne işi var?" demez.

Hatta bu katılım gerçekleşirse, Madonna sayesinde Eurovision da artık inkâr edilemez bir gerçek olur. "Eurovision eskide kaldı, hiç trend değil" geyikleri sona erer.

Bu yarışmanın hala ne kadar popüler olduğunu anlamak için, Eurovision haftası Spotify ya da iTunes'a girmeniz yeterli. Sahne alacak isimlerin şarkıları çılgın atıyor listelerde, çılgın!

"Madonna'nın kariyeri bitti" diyebilirler

"Madonna'nın kariyeri bitti" diyebilirler

Ama bir de madalyonun öteki yüzü var... Madonna'nın Eurovision'a katılması, yarışmanın sıkı takipçileri açısından şahane bir ihtimal olsa da, Madonna açısından soru işaretleri yaratabilir. "Madonna'nın kariyeri bitti. Artık eskisi kadar üretemiyor. Ancak Met Gala'ya dikkat çekici bir kıyafetle katılıyor. Ya da 1-2 röportaj veriyor. Artık onun görkemli günleri sona erdi" şeklinde bir algı da doğabilir.

"Zeki ama çalışmıyor"

"Zeki ama çalışmıyor"

Daha önce Justin Timberlake için böyle kötü bir senaryo düşünülmedi. Kimsenin aklına "Kariyeri bitti" demek gelmedi. Sebebi ne olabilir sizce? Timberlake'in yaşının genç olması mı sadece? Elbette değil...

Timberlake, rakipsiz bir isim. Yıldızı hep parlak. "Zeki ama çalışmıyor be ablası" gibi bir şımarma hakkı var. Genel algı bu yönde.

"Arkadaşlar, üstüme gelmeyin, öpüyorum" resti

"Arkadaşlar, üstüme gelmeyin, öpüyorum" resti

"Justin Timberlake istese peş peşe 5 hit şarkı çıkarabilir ama istemiyor. Oyunculuk artık öncelikli tercihi" gibi bir genel algı var. Halbuki Madonna için aynısı geçerli değil. Madonna'nın hem rakibi çok hem de ondan sadece müzik kariyeri bekleniyor. Madonna bir film çekse, "Sıradaki albümü ne zaman?" diye düşünmeye başlarız. Madonna alıştırdı buna. Justin Timberlake gibi "Arkadaşlar üstüme gelmeyin, öpüyorum" resti çekmedi hiç. Madonna için müzik kariyeri her zaman 'bir' ve 'tek'ti.

Trendleri belirleyen kadın...

Trendleri belirleyen kadın...

Madonna Eurovision'a katılsa Katy Perry'ler, Lady Gaga'lar, Rihanna'lar gelecek akıllara. İster istemez ortam kızışacak. Yani Madonna'nın Eurovision'a katılması imajı için pek de elzem değil. Ha ama Madonna'dan bahsediyoruz tabii ki. Her zaman ters köşe yapmayı seven, trendlere uyum sağlayan ve daha da önemlisi trend belirleyen bir isim. Çocukluğumuzdan beri Ajda Pekkan gibi idol kalabilmeyi başarmış bir kadın o.

"Canım istedi katıldım, eee?" ayarı verse...

"Canım istedi katıldım, eee?" ayarı verse...

Dolayısıyla "Canım istedi katıldım, eee?" ayarı da verebilecek bir isim. Hakkında ileri geri konuşanlar çok olsa da, bu gıybetleri susturmak Madonna'nın iki dudağına bakar. Kadın, "B****, I'm Madonna" diye çılgınlar çılgını, egosantrik'ler egosantriği bir şark yapmış. Biz hâlâ ne konuşuyoruz ki?

İddiaların gerçekliği birkaç ay içinde belli olacak. Eurovision geek'leri olarak sabırla bekliyoruz. Madonna yine ters köşe yapacak; o kesin. Dileyelim bu ters köşesi bu kez olumlu olsun...

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak