Geri Dön
Milliyet ExecutiveHavaya yazıyor

Havaya yazıyor

Hem havacılık, hem de yazılım... İki erkek egemen sektörde başarı hikâyesi yazan bir kadın girişimci, Nur Gökman... Havacılık yazılımı konusunda dünyada söz sahibi olan Gökman’ın firması Hitit’in çözümlerini 50 havayolu, 300 havalimanı ve 70 bin seyahat acentesi kullanıyor. Cirosu ise 14.4 milyon doları buldu

Havaya yazıyor

HANİFE BAŞ

Dünyada havacılık yazılımı konusunda adından söz ettiren bir girişim, Hitit... 5 kıtada 50 civarında havayolu şirketinde, 300’e yakın havalimanında ve 70 bin seyahat acentesinde Hitit’in ürettiği yazılımlar kullanılıyor. 1 milyardan fazla uçuş sorgusunu işleyen yazılım sayesinde yılda yaklaşık 70 milyon yolcu seyahat edebiliyor... Havacılık yazılımı konusunda büyük bir başarıya imza atan bu firmanın kurucusu ise girişimci Nur Gökman. Erkek egemen bir sektörde başarı hikâyesi yazıyor. Matematik ve fizik eğitimi aldıktan sonra uzun yıllar yazılım ve havacılık alanında çalıştı. Bu deneyimlerini ortağı Dilek Ovacık ile girişime dönüştürdü. Kısa sürede dünyanın en başarılı havacılık yazılımı şirketleri arasına girmeyi başardılar. Nur Gökman’la kariyerini, şirketini, sektörü, nasıl başarılı olduğunu, kadın girişimciliğin zorlukların konuştuk.

20 yıl THY’de çalıştı

Kariyer hikâyenizi sizden dinleyebilir miyiz?

1949’da İstanbul’da doğdum. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümü’ne girdim. Bu arada fiziğe de ilgim artmaya başlamıştı. Fizik Bölümü’ne geçiş yaptım ve her iki bölümden birden mezun oldum. Kısa bir bankacılık deneyiminin ardından yazılım hayatına adım attım. 20 yıla yakın süre çok farklı departmanlarda görev yapacağım THY’de çalıştım. Programcı, proje lideri, sistem geliştirme müdürü, bilgi teknolojileri başkan yardımcısı ve eğitim başkanı olarak görev yaptım. 1996’da havacılık sektörüne yönelik yazılım çözümleri geliştirmek amacıyla THY’den ayrılarak Hitit’i ortağım Dilek Ovacık ile kurdum.

Havaya yazıyor

Hitit’in kuruluşu nasıl oldu?

Hitit’i, 1994’te kurduk. O yıllarda sadece Türkiye’de değil tüm dünyada havacılık teknolojileri yeni gelişiyordu. Hem yeni havayolu firmaları kuruluyor hem de var olanlar farklı iş modelleri deneyimleyerek gelirlerini artırmaya çalışıyordu. İşte bu noktada havacılık teknolojileri devreye girmeye başladı. Geliştirdiğimiz ilk proje sadakat sistemleri Crane FF (Sık uçan yolcu) ismini verdiğimiz yazılım ilk THY tarafından kullanıldı ve sonra yabancı havayolları tarafından da tercih edildi. Miles&Smiles’ın tohumlarını atan teknoloji olarak tanımlayabileceğimiz, sektörün eksiklikleri ve havayolu firmalarının ihtiyaç ve taleplerinden yola çıkarak üretilen Crane FF, dünyanın en çok tercih edilen sistemi haline geldi. Dünyada 40’a yakın havayolu firması tarafından kullanılarak, Hitit’in global havacılık teknolojileri alanında en üst sıralara konumlanmasını sağladı.

Halka arz edildi

Hitit imzalı Crane çözümleri rezervasyon, biletleme, checkin, yolcu kalkış kontrolü, ekip planlama, sadakat yönetimi, gelir gider muhasebesi, tarife planlama, operasyon kontrolü, ekip planlama, tur operatör/ charter yönetimi, mobil uygulama ve hava kargo ihtiyaçlarına kadar uzanan kapsamlı bir havacılık yönetim sistemi sunacak kapasiteye erişti. 2000’de THY ilk müşterimizdi. 2003’te İzlanda Havayolları’na ilk satışımızı yaptık. Şu anda 5 kıtada ürettiğimiz teknolojinin kullanım alanı hızla yayılıyor.

2021’i nasıl geçirdiniz? 2022 hedefi nedir?

Pandemi nedeniyle zor zamanlar geçiren havacılık ve seyahat sektörü oyuncularına yeni teknolojilerle süreçlerini dijitalleştirme imkânı sağladık. Sadece son 2 yılda 20’den fazla havayolu şirketi Hitit teknolojilerini kullanmaya başladı. Brezilya’dan Meksika’ya, ABD’den Endonezya’ya ve Romanya’dan Pakistan’a pek çok ülke teknoloji götürdüğümüz ülkeler arasına katıldı. 14.4 milyon dolarlık ciromuzun yüzde 75’i döviz bazlı. Bu da bize büyük avantaj sağlıyor. Şu anda 5 farklı kıtada yaklaşık 50 civarında havayolu şirketinde, 300’e yakın havalimanında ve 70.000 seyahat acentesinde Hitit’in ürettiği yazılımlar kullanılıyor. 1 milyardan fazla uçuş sorgusunu işleyen yazılım sayesinde yılda yaklaşık 70 milyon yolcu seyahat edebiliyor. 2022’de en büyük planımız halka açılmaktı. Halka arzımızı tamamladık. Gelirin çok büyük bir kısmını Ar-Ge faaliyetlerinde kullanmayı planlıyoruz.

Vazgeçmemek ve çalışmak

İş hayatında başarınızın sırrı nedir?

Vazgeçmemek ve çok çalışmak... Bir de buna, işini seven bir ekiple çalışmayı eklemek isterim. Ben denetlemeye, kontrole inanmıyorum. İstanbul İTÜ Teknokent’te 300 kişilik bir yazılım ekibimiz var. Yatay bir hiyerarşik yapılanmayı benimsedik. Açık ofis sistemi ile çalışıyoruz. Ben dahil ofiste kimsenin şahsi masası yok. Bugüne kadar çalışma arkadaşlarımdan işlerini sevmelerini istedim, işini sevmeyenler de bir süre sonra ayrılıyor zaten. Bizim sektörde zamanlama her şeyden önemlidir. Takımlar, aldıkları işi ne zaman teslim edeceklerini bilir. Doğal olarak herkes çalışma disiplinini bu zamanlamaya göre ayarlar. Başarımızın sırrını böyle özetleyebilirim.

Erkek egemen sektörde algıyı yıkmak zor oldu

Kadın girişimci olmanın zor tarafları neler?

Bilişim dünya genelinde ama özellikle Türkiye’de ağırlıklı olarak erkeklerce domine edilmiş bir alan. Başlarda kadın girişimciler tarafından kurulan ve yönetilen bir Türk bilişim şirketi olarak hem yurt içi, hem de yurt dışında kendimizi kabul ettirmede sıkıntı yaşadık. Türkiye’de, daha önce olmayan bir alanı yaratmaya hem de bunu yurt dışında tanıtmaya çalışıyorduk. Yurt dışında ise, Türkiye’nin havayolu yazılımı alanında çözüm ürettiğine hem de bunun iki kadın öncülüğünde gerçekleştiğine inanmakta zorlanan birçok yabancı havayolu şirketiyle karşılaştık. Burada bizi zorlayan engellerin başında cinsiyetçi kalıpların da ötesinde, Türkiye’ye dair oluşmuş küresel algılar gelmekteydi. 24 yıl önce bir tarım ülkesi olarak görünen Türkiye’den gelen ve havacılık teknolojisi ürettiğini söyleyen iki kadın olarak kendimizi ispat etmemiz kolay olmadı. Fakat önce kendimize güvendik ve çok çalıştık. Hitit’i dünya çapında bir marka haline getirdik. Hitit’te, çalışanların yüzde 40’tan fazlası kadın. Bu oran dünya genelinin epey üzerinde.

Kadınlar kendine inanmalı

Kadınlara iş hayatında öneriniz ne olur?

İş yaşamındaki kadınlara, hayata geçirmek istedikleri hedefe kilitlenerek, karşılarına çıkacak engellere aldırmadan ve kendilerine güvenerek ilerlemelerini öneriyorum. Kadınları iş hayatının ayrılmaz parçaları olarak görüyorum. Kadınların yaratıcılıkları, empati güçleri ve çoklu fonksiyon kabiliyetleri ile iş hayatında fark yarattıklarına inanıyorum. Ülkemizde bu anlamda çok fazla başarı hikayesi var. Bu nedenle kadınlara naçizane önerim, yaratıcı fikirlerini hayata geçirmeleri ve kendilerine daha çok inanmaları olacaktır.