Geri Dön
Milliyet ExecutiveVar mı 10 liraya Picasso isteyen?

Var mı 10 liraya Picasso isteyen?

“NFT, yani benzersiz dijital varlıklar, yeni yatırım alanlarından biri oldu. 10 TL ile bile sanat yatırımı yapmayı mümkün hale getiren NFT’ler, küçük yatırımcılar için fırsatlar sunuyor. İşte her yönüyle NFT...”

Var mı 10 liraya Picasso isteyen?

HANİFE BAŞ

NFT… Non-Fungible Token yani Türkçeye çevrilmiş haliyle benzersiz dijital varlıklar. Son dönemde dünyada olduğu gibi ülkemizde de NFT furyası yaşanıyor. Özellikle sanat dünyasında.

NFT, içinde resim, ses dosyası, video veya fiziksel bir varlığın dijital karşılığının kanıtını bulunduran benzersiz dijital varlıklar olarak tanımlanıyor. NFT’nin yeni yarattığı iş modeli ise pazaryerleri. Sanat eseri ya da başka bir şey satın almak isteyenlerin uğrak noktası.

Yerel NFT pazaryerleri de gelişimini sürdürüyor. Bunlardan biri Artiox. Yeni nesil sanat yatırım platformu iki girişimci tarafından Ankara’da kuruldu: Tuncay Dakdevir ve Cemal Doğan… Dakdevir’le sohbet etme şansı yakalıyorum.

Var mı 10 liraya Picasso isteyen

Yeni nesil bir platform

ODTÜ Makine Mühendisliği mezunu. Bireysel olarak çeşitli girişimlerde bulunduktan sonra ortağıyla Artiox’u kurdu. Artiox, küçük yatırımcılara blockchain teknolojisini kullanarak, değerli sanat eserlerini istedikleri miktarda alma imkânı sunan yerli bir girişim.

Değerli sanat eserlerine yatırımda yüksek giriş sermayesi bariyerini ortadan kaldırıyor. Sistem, yatırımcılar için yeni yatırım alanları doğururken, sanatçılar için de fırsatlar yaratıyor. Dakdevir, 2016’dan beri blockchain teknolojisine olan ilgisini şöyle anlatıyor:

 “Şu anda dünyanın konuştuğu trend NFT’ler. Biz Artiox’u kurduğumuzda daha bu kavramdan bahseden neredeyse hiç kimse yoktu. Artiox değerli sanat eserlerini blockchain üzerine tokenize ederek, bu eserlere kullanıcıların diledikleri miktarda yatırım yapabilmesini sağlayan yeni nesil bir sanat yatırım platformu. NFT’lerle insanlar sanat eserlerinin birer yatırım aracı olabileceğini iyice gördü.”

Var mı 10 liraya Picasso isteyen

10 TL’yle bile sanat yatırımı

Sanat eserlerinin arzı sınırlı varlıklar olması nedeniyle en güvenli yatırım araçlarından biri haline geldiğini vurgulayan Dakdevir, şunları söylüyor:

“Yatırım sınıfı sanat eserleri dediğimiz tarafta bu eserlere ulaşmak kitleler için çok zor. Yüksek bir giriş bariyeri bu zorluğun en başında geliyor.

 Biz Artiox olarak değerli sanat eserlerini eksper onaylı ve sigortalı olarak blockchain üzerinde tokenize ediyoruz ve kitlelere arz ediyoruz. En basit anlamıyla 10 liranız ile bile Artiox’ta sanat yatırımı yapabiliyorsunuz.

Bugüne kadar 20 farklı sanat eseri Artiox’ta kullanıcılara arz edildi. Kasımın ilk haftası ise bir Picasso eseri arz ettik ve ilgi çok yüksekti. Günün sonunda şunu çok net ifade edebiliriz ki 10 lira ile bile bir Picasso eserine ortak olabilirsiniz. Hedeflerimiz arasında listelenen eser sayısını artırarak kullanıcılarımıza portföy oluşturabilmeleri için daha fazla çeşit sunmak ilk sırada geliyor.

Sanat yatırımlarını demokratik hale getiriyoruz. Yakın gelecekte ise yurtdışı ayağımızı da aktif ederek global olma yolunda ilk adımımızı da atacağız.”

Bunlara dikkat...

Tuncay Dakdevir, NFT yatırımı yapacak olanlara şu önerilerde bulunuyor:

“Bu çok yeni bir konu ve trendlerin çok hızlı değiştiği bir alan. Bu nedenle tavsiye verme konusunda aslında çekingen kalmayı tercih ederim. Çünkü NFT pazaryerlerinde insanlar hızlıca para kazandıkları gibi, hızlı bir şekilde para da kaybediyorlar. Tek önerebileceğim özellikle NFT projelerinde projeyi sahiplenen bir topluluk olması, o projenin devamlılığı açısından kritik önem taşıyor. Bu nedenle yatırım yapacakları projeyi gerçekten çok iyi araştırmaları en büyük tavsiyem olur.”

Var mı 10 liraya Picasso isteyen

Ses getiren satışlar...

Dünyada ve Türkiye’de çok ses getiren NFT satışları oldu. Bunların başında Beeple adıyla bilinen ünlü tasarımcı Mike Winkelmann’ın ‘Everdays: The First 5000 Days’ adlı eserinin 69 milyon dolara satışı geliyor

CryptoPunks koleksiyonu da ilk sıralarda. Şimdiye kadar satılan en pahalı 10 NFT arasında CryptoPunks’tan 4 eser var. Dünya çapında 70’den fazla sanatçı tarafından oluşturulan canlı bir dijital sanat koleksiyonu olan Hashmasks da ilk sıralarda yer alıyor.

Türkiye’de ilk NFT satışını mart ayında Tarık Tolunay yaptı. Geçtiğimiz günlerde Refik Anadol’un NFT koleksiyonu 5.1 milyon dolara satıldı.

NFT nasıl alınır?

Ethereum blokzincirinin bir parçası olan NFT’ler dijital eserlere sahip olmak için bir tür sertifika. NFT’lerin sergilendiği ve satın alındığı platformlar var. Bu platformlarda istediğiniz NFT’leri üreten kişinin belirlediği koşullarda, açık artırma veya doğrudan satın alma seçenekleri sunuluyor.

Satın alma bittiğinde NFT, üreticinin cüzdanından sizin cüzdanınıza transfer oluyor. İsterseniz bu NFT’leri pazar yeri uygulamaları üzerinden yeniden satışa çıkarabilirsiniz.

Artiox’un kurucusu Tuncay Dakdevir, NFT pazaryerlerinin borsa olmadığına dikkat çekerek, “Merkeziyetsiz uygulamalar. Belli blockchain zinciri üzerinde çalışıyorlar. Bizim gibi yerli pazaryerlerinin sayısı artıyor” bilgisini veriyor.

Pablo Picasso’nun Tete d’Histrion (Le Danseur) adlı eseri Artiox tarafından 15 Kasım’da listelendi.

Devrim Erbil imzalı Süleymaniye’den İstanbul’a (2021) adlı eser de yatırıma açıldı.

Artiox Nuri Abaç’ın 1977’de yaptığı Apartman adlı yağlı boya tablosuna yatırım imkânı sunuyor.

Erzurum'da çığ felaketi! Acı haber geldi...
İstanbul Valisi duyurdu! İşte yasağın biteceği saat...
Fatma Girik son yolculuğuna uğurlandı!
Film gibi operasyon! Gizlenmeye çalıştı, yara izi ele verdi
Asgari ücretin üzerinde çalışanlar dikkat! Maaş tabloları ortaya çıktı
Kritik senaryo! Gram altın yıl içerisinde...
Acun, Süper Lig efsanesini getirdi! Fotoğraf basına sızdı
Sosyal medyada tehlikeli tarif! 1 litre sütten 'kaşar peyniri' yapanlar...
Hablemitoğlu'nun suikastının katil zanlısı Türkiye'ye getirildi!
Bircan Bali gözyaşlarıyla anlattı! Mahmutyazıcıoğlu'nun son sözleri
F.Bahçe ilk transferini bitirdi! Duyurdular, 1.5 milyon euro bonservis
İsrailli haham Türkiye'ye iş gezisinde kendini camide buldu!
Nusret Gökçe son paylaşımıyla sosyal medyanın diline düştü
Psikopat adam hayatını kararttı! 100 kilometre hızla giden araçtan dışarı attı
Kuyumcularda altın günleri başladı!