Oynatma Listesi
TELEVİZYON

ABD'de yine polis şiddeti

Siyah Amerikalı George Floyd'un polisin ensesine diziyle basması sonucu hayatını kaybettiği ABD'de, bu kez de Pensilvanya eyaletinde polisin bir kişinin başı ve ensesine diziyle baskı yaptığı ortaya çıktı.

Polisin hafta sonu Pensilvanya'nın Allentown kentindeki bir hastanenin acil servis girişinin önünde bir erkeğin başı ve ensesine diziyle bastığı görüntüler, internette yayıldı.

Yoldan geçen bir sürücünün çektiği görüntülerde, 3 polisin yüz üstü yere yatırdıkları kişiyi gözaltına aldıkları sırada polislerden birinin diziyle bu kişinin ense ve başına bastırdığı görülüyor.

Görüntülerin ortaya çıkmasının ardından Allentown'da, yüzlerce kişi polis şiddetini protesto etti.

Kent merkezindeki yürüyüşlerini geceye kadar sürdüren protestocular, "şiddet uygulayan polisin görevden alınmasını ve polislere ayrılan kaynağın eğitim, ruh sağlığı ile diğer sosyal hizmetlere yeniden tahsis edilmesini" talep etti.

Üyelerinin protestoya katıldığı Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği, polisin bu davranışını "yasa dışı güç kullanımı" olarak nitelendirdi.

Emniyet gözaltını savundu

Allentown Emniyetinden yapılan açıklamada, gözaltına alınan kişinin polise ve hastane personeline bağırdığı ve tükürdüğü, polislerin bu "kural tanımaz (kişiyi) kontrol altına alması gerektiği" belirtildi.

Açıklamada, bu kişinin hastanede gördüğü tedavinin ardından taburcu edildiği aktarıldı.

Emniyetin yayımladığı daha uzun süreli görüntülerde ise polisin ilkinde 8, ikincisinde 20 saniye boyunca gözaltına aldıkları kişinin başı ve ensesine bastırdığı görülüyor.

Allentown Emniyetinden ilerleyen saatlerde yapılan ikinci açıklamada ise söz konusu kişinin sağlık sorunu yaşadığı, uyuşturucu veya alkol krizi geçirir gibi göründüğü belirtildi.

Polisin konuyla ilgili iç soruşturma açtığı öğrenildi.

Polis, söz konusu görüntülerdeki kişilerin hiçbirinin kimlik ve ırk bilgisini paylaşmadı.

 

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER