Oynatma Listesi
HABERLER

Bakan Çavuşoğlu'ndan Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğiyle ilgili açıklama

Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğiyle ilgili konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Türkiye olarak bu tutumumuzu net olarak söyledik. Finlandiya ve İsveç'le yapılan görüşmede Türkiye'nin endişelerinin giderilmesi yönünde çalışma önerisi geldi." dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda konuştu.<br>İşte Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları:

Türkiye olarak biz eskiden beri NATO'nun açık kapı politikasını destekliyoruz. Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği konusunda tutumumuzu net şekilde söyledik. Tutumumuzun gerekçelerini de net şekilde paylaştık.

BELGELERLE ANLATTIK

İki ülkenin olası üyeliğine karşı tutumumuzu sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan Cuma günü kamuoyu ile paylaştı. Biz de gerekçelerimizi net şekilde toplantıda söyledik. YPG, PKK terör örgütü ve mensupları ile yaptığı görüşmeler, İsveç'in silah yardımı dahil rahatsız olduğumuz konuları fotoğraf ve belgelerle müttefiklere anlattık.

KABUL EDEMEYİZ

İki ülke Dışişleri Bakanlarına belgeleriyle terör örgütü üyeleriyle yaptıkları görüşmeleri ortaya koyduk. Endişelerimiz gayet meşrudur. NATO'nun genişlemesine karşı değiliz ama teröre destek verilmesini kabul edemeyiz.

NATO'ya üye olacak ülkelerin Türkiye'ye yönelik ihracat izinleri konusunda kısıtlamaları, kabul edilecek bir durum değil.

ÇALIŞMA ÖNERİSİ GELDİ

Finlandiya ve İsveç'le yapılan görüşmede Türkiye'nin endişelerinin giderilmesi yönünde çalışma önerisi geldi.

YAPICI DEĞİL, PROVOKE EDİCİ

Nasıl garantiler vereceklerini önümüzdeki günlerde göreceğiz. İsveç Dışişleri Bakanının bugüne kadarki açıklamaları yapıcı değil, provoke edici.

GÜVENLİK GARANTİLERİNİN OLMASI LAZIM

Burada kesinlikle güvenlik garantilerinin olması lazım. Terör örgütlerine desteğe son vermeleri lazım

Finlandiya resmen NATO'ya başvuruyor! 'Erdoğan'la görüşmeye hazırım'

ÇAVUŞOĞLU, DANİMARKA DIŞİŞLERİ BAKANI İLE GÖRÜŞTÜ

Almanya’da bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Danimarka Dışişleri Bakanı Jeppe Kofod ile görüştü.

Görüşmeye dair sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Bakan Çavuşoğlu, “NATO Dışişleri Bakanları Gayrıresmi Toplantısı marjında Danimarka Dışişleri Bakanı Jeppe Kofod’la görüştük” ifadelerini kullandı.

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER