Oynatma Listesi
HABERLER

Bakan Derya Yanık: Bütün imkanlarımızı seferber ediyoruz

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, "Bizler, sahip olduğumuz değerlerimizi korumak, yaşatmak ve yeni nesillere ulaştırmak için bütün imkanlarımızı seferber ediyoruz. Bu çabanın en kıymetli sonuçlarından biri de bugün Darülaceze bünyesinde halkımızın hizmetine sunacağımız yurt ve kültürel tesisimizdir. Darülaceze, yaşlılarımıza hürmetin, çocuklarımıza merhametin simgesi haline gelmiş göz bebeği bir kuruluşumuzdur. Ülkemizde sosyal hizmet anlayışının beslendiği en değerli mihmandar kurumlardan biridir." dedi.

Yanık, Darülaceze Yurt ve Kültürel Tesis Açılışı ve Darülaceze Sosyal Hizmet Şehri Tanıtım Töreni'nde yaptığı konuşmada, güçlü bir sosyal devlet olmanın simgesi haline gelecek önemli bir eserin açılışı ve medeniyetin köşe taşlarından olacağına inandıkları bir projenin tanıtımı için bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Bakan Yanık, kültür mirasından devraldıkları bir anlayışla inşa ettikleri ve hiç durmadan bir yenisinin müjdesini verdikleri bu kıymetli eserlerin, insana hizmetin Hakk'a hizmet olduğu bir değerler bütününün yansıması olduğunu kaydetti.

Kendileri için birer iftihar kaynağı olan bu çalışmaların, sosyal hizmetler alanında uluslararası düzeyde pek çok projeye ilham kaynağı olduğunu anlatan Yanık, "Bir millet ancak değerlerini, birlik ve beraberlik halini koruyabildiği sürece ayakta kalır. Bizler, sahip olduğumuz değerlerimizi korumak, yaşatmak ve yeni nesillere ulaştırmak için bütün imkanlarımızı seferber ediyoruz. Bu çabanın en kıymetli sonuçlarından biri de bugün Darülaceze bünyesinde halkımızın hizmetine sunacağımız yurt ve kültürel tesisimizdir. Darülaceze, yaşlılarımıza hürmetin, çocuklarımıza merhametin simgesi haline gelmiş göz bebeği bir kuruluşumuzdur. Ülkemizde sosyal hizmet anlayışının beslendiği en değerli mihmandar kurumlardan biridir." diye konuştu.

Yanık, tanıtımını yaptıkları "Büyük Darülaceze Sosyal Hizmet Şehri"nin de aynı kadim anlayışın tezahürü olduğuna işaret ederek," sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz yüzyıllardır inancımızın ve kültürümüzün bir parçası olarak, yaratılanı seven, koruyan ve ihya eden bir hizmet anlayışıyla hareket ediyoruz. Bizim çalışmalarımızdaki temel amacımız, ülkemizdeki bütün vatandaşlarımızın, kadın-erkek, genç-yaşlı, çocuk-yetişkin, herkesin aynı huzur ve mutlulukla yaşamasını sağlamaktır. Bu yaklaşım, geniş kıtalara ve kültürlere hakim olan Osmanlı medeniyetinde nasılsa aynı canlılığıyla bugün de devam etmektedir. Kuş evleri inşa eden, genç kızlara çeyiz hazırlayan, kırılıp dökülenleri dahi tazmin eden vakıflar kuran ecdadın torunları olarak bugün bizler de halkımızın gündelik hayatlarını dolduran eserler üretmenin sevinci içindeyiz.
Ülkemiz pek çok alanda görüldüğü gibi sosyal hizmetler alanında da 2002 itibarıyla insan merkezli bir anlayışı benimsemiştir. Yaşlı, engelli ve kimsesiz vatandaşlarımızı hiçbir ayrım gözetmeksizin bağrına basmış ve onlara kendi şartlarına uygun olarak sunduğu hizmetlerle bakım sağlamıştır. Bu anlamda bakım sağlayan kurumların, insanları sadece hayatta tutmakla kalmadığı onların topluma aktif katılımını sağlamaya yönelik çalışmalar yürüttüğünü söylemek de mümkündür. Ülkemizdeki yaşlılık çalışmalarıyla, büyüklerimizin sağlıklı bireyler olarak tecrübelerinin yeni nesillere aktarılması, toplumsal hayat bağlarının güçlendirilmesi ve kuşaklar arası dayanışmanın desteklenmesi hedeflenmektedir."

 

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER