Oynatma Listesi
HABERLER

Bartın açıklarında Rus gemisi battı! Acı haberler peş peşe geldi

Gelen bir son dakika haberine göre, Bartın'ın İnkumu açıklarında Rus bandıralı kuru yük gemisi battı. Bartın Valisi Sinan Güner olayda 4 kişinin hayatını kaybettiği, 6 kişinin de yaralı olarak kurtarıldığını duyurdu.

Ulaştırma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 'Ekiplerimiz teyakkuz halinde arama kurtarma çalışmalarına başladı. Tek dileğimiz kayıp gemiadamlarımıza sağ salim ulaşabilmek' denildi.

 BÖLGEYE FIRKATEYN GÖNDERİLDİ

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 'Bartın İnkumu açıklarında batan Rus bandıralı kuru yük gemisini arama-kurtarma çalışmalarına destek için Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızdan bir fırkateyn görevlendirildi' denildi.

 Denizcilik Genel Müdürlüğü'nde de yaşanan olayla ilgili şu açıklamalar yapıldı;

Bugün saat 12:35' te Cospas-Sarsat sisteminden alınan tehlike sinyaline istinaden yapılan araştırmada, Palau bayraklı ARWIN isimli geminin ortadan ikiye bölünmek suretiyle kırıldığı bilgisine ulaşılmış olup AAKKM tarafından bölgeye derhal arama kurtarma unsurları sevk edilmiştir.

Gürcistan'ın Poti limanından Bulgaristan'ın Burgaz limanına giden Arwin gemisi için bölgede devam eden arama kurtarma çalışmalarında toplam 13 personelden şu ana kadar 3 kişi sağ olarak kurtarılmış olup geminin diğer personellerini kurtarmak için çalışmalar devam etmektedir.

Geminin işleteninden alınan gemiadamı listesine göre gemide 12 personel olduğu anlaşılmış olup Sahil Güvenlik Komutanlığı arama kurtarma unsurları tarafından kurtarılan gemiadamı sayısı 6'ya ulaşmış maalesef 2 denizcinin de cansız bedenine ulaşılmıştır.

Gemi işleteninden edinilen bilgiye göre, 2'si Rus, 10'u Ukraynalı olmak üzere 12 personele sahip olan Arvin gemisi, Uluslararası Katı Dökme Yük Kodunda (IMSBC Code) yer alan ve tehlikeli yük sınıfında olmayan 2902 ton katı dökme üre yükü taşımaktaydı.

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER