Oynatma Listesi
HABERLER

Canlı yayında hava durumu uyarısı! Fırtına yön değiştiriyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün uyarıları sonrası İstanbul, Bursa, Kocaeli, İzmir olmak üzere pek çok ilde şiddetli fırtına etkili oldu. CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, Marmara'da etkili olan fırtınanın ne kadar süreceğini açıkladı. Bazı illerde ise yüz yüze eğitime bir gün ara verildi. İşte Meteoroloji'nin il il uyarıları...

Türkiye genelinde dün akşam ve bugün de etkisini sürdüren fırtına ve şiddetli rüzgar nedeniyle ağaçlar devrildi, binaların çatıları uçtu. İstanbul'da lodosun hızı 130 kilometreye çıktı. Kentte bir çok yerde çatı uçtu. Rüzgarın hızı Beylikdüzü'nde 130, Adalar'da 100, Boğaz çevresinde ise 80 km/saate kadar ulaştı.

 

FIRTINA NE KADAR SÜRECEK?

"Fırtına ne kadar sürecek? sorusuna yanıt veren CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, "70-80-90 km. eser ama bir hamle yapar ama o hamlede bunun hızı 100'ü geçer. Dün 132 km. saate kadar İstanbul'da o hamlelere çıktı. Ve o durumda bütün çatıları atar kaldırır. İşte biz buna hamleli rüzgar diyoruz. Hamleli rüzgarı dün çok iyi gördük. Ve tabiki o tatsız can kayıpları da meydana geldi. İklim artık değişti, rüzgarın hızı da değişti. Artık Yönetmeliğin de değişmesi lazım. Bugün fırtına hızı azaldı. Hatta öğleden sonra yön değiştirecek İstanbul'da. Karayele doğru ondan sonra da kuzey batıya doğru gidecek. Tabi bu dönüş esnasında rüzgarların hızı azalır. Dün 100 km. ortalama olarak verdiğimiz rüzgar hızı bugün 70'e filan düşecek. Ama rüzgar Anadolu'da devam edecek. Anadolu'nun Karadeniz Bölgesi'nde Doğu Anadolu Bölgesi'nde güneyli akımlı rüzgarlar devam edecek." dedi.

 

"Dün yaşadığımız olayları yaşamak istemiyoruz ama tedbir almamız lazım. diyen Şen, "Okulların kapanması da isabet oldu. Sabah çok şiddetli yağmur vardı. Soba zehirlenmelerine dikkat edelim. Bu lodoslu günlerde sobayı ne olur üstten yakın alttan yakmayın. Kömürle ilgili konuşuyorum." ifadelerine yer verdi.

AFAD'DAN SON DAKİKA AÇIKLAMASI

AFAD'dan da İstanbul için uyarı geldi. Yapılan açıklamada 'Herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için vatandaşlarımızın zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamasını önemle rica ederiz." denildi.

EĞİTİME ARA VERİLEN İLLER

İstanbul, Bartın, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir, Düzce, Bursa, Sakarya ve Kocaeli'de yüz yüze eğitime bir gün ara verildi.

METEOROLOJİ'DEN YENİ UYARI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzey ve batısı ile Muş, Bitlis ve Adıyaman çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların yağmur ve sağanak yer yer gök gürültülü sağanak, akşam saatlerinden sonra Batı Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusu, İç Anadolu'nun kuzeybatısı ile Kütahya ve Bilecik çevrelerinde karlakarışık yağmur ve kar şeklinde olmak üzere Marmara'nın güney ve doğusu, Ege, Batı Karadeniz, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Doğu Karadeniz ile Isparta, Antalya'nın doğu kesimleri, Sivas, Erzincan, Tunceli çevreleri, Malatya'nın batısı ve Kayseri'nin doğu ilçelerinin yerel olmak üzere kuvvetli olması bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığının kuzey, iç ve batı kesimlerde 4 ila 8 derece azalacağı, Doğu Anadolu'nun doğusunda biraz artacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı, doğu kesimlerde mevsim normalleri üzerinde, batı kesimlerde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

 Rüzgarın genellikle güney ve güneybatı, öğle saatlerinden sonra Marmara'da batı ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli ve fırtına (50-100km/sa), Ege, İç Anadolu, Batı Akdeniz, Doğu Akdeniz’in iç kesimleri, yüksek kesimleri başta olmak üzere Karadeniz ile zamanla Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda kuvvetli ve tam fırtına (60-110 km/sa) şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Parçalı ve çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, gece saatlerinden sonra karla karışık yağmur ve hafif kar yağışlı (Yağışların yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor) 17

İstanbul: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 15

İzmir: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı (Yağışların yerel olmak üzere kuvvetli olması bekleniyor) 19

Adana: Parçalı, zamanla çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra yerel olmak üzere sağanak yağışlı 23

Antalya: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı (Yağışların doğusunda yerel olmak üzere kuvvetli olması bekleniyor) 23

Samsun: Parçalı ve çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 17

Trabzon: Parçalı ve çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı (Yağışların gece saatlerinden sonra yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor) 18

Erzurum: Parçalı zamanla çok bulutlu, gece saatlerinden sonra yağmurlu yüksekleri karlakarışık yağmur ve kar yağışlı 13

Diyarbakır: Parçalı ve az bulutlu zamanla parçalı çok bulutlu 16

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER