Oynatma Listesi
HABERLER

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi açıldı

Açılış töreninde konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bugün açılışını yaptığımız Millet Kütüphanesi ile Külliyemizi tamama erdirmiş oluyoruz. Kütüphanemiz, 4 milyon basılı esere kavuşmuştur. Bu kitap seferberliğini daha da genişletecek, 5 milyonu da aşan bir hacme kavuşacağız. Nadide eserlerden oluşan kütüphanesi bulunan tüm ilim, fikir ve sanat erbabımızı, Millet Kütüphanesi'ne bağışta bulunmaya davet ediyorum. Rami Kışlası'na inşa ettiğimiz muhteşem kütüphaneyi de yakında milletimizin hizmetine sunacağız" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle;

(Almanya'da ırkçı saldırı)

Almanya'da hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı diliyorum. Yaralılara acil şifalar diliyorum. Alman makamlarının tüm boyutlarıyla aydınlatmak için her türlü çabayı göstereceğine inanıyorum. Başta Büyükelçiliğimiz olmak üzere ilgili tüm birimlerimiz süreci hassasiyetle takip ediyor.

(Millet Kütüphanesi)

Bugün ülkemiz ve Ankaramız adına tarihi bir ana şahitlik ediyoruz. Değerli kardeşim Özbekistan Cumhurbaşkanı'na mutluluğumuza ortak oldukları için teşekkür ediyorum. Yüksek düzeyli stratejik işbirliği konseyini kurarak her alanda iş birliğimizi derinleştirdik. Dün de konseyimizin ilk toplantısını icra ettik. Bu sabah iş adamlarımızla bir araya geldiniz. Toplantıda onların özellikle girişimlerini bundan sonraki süreçte Özbekistan'da devam ettirmesini bizler de tavsiye ettik.

Her kitap bir alimdir. Ecdadımız kitaplarla dolu bir kütüphaneyi her türlü zenginlikten üstün tutmuştur.Nerede bir soykırım, katliam varsa orada ilk hedef kütüphaneler olmuştur. DEAŞ ve diğer terör örgütleri Irak'ta, Suriye'de binlerce nadide eserin bulunduğu kütüphaneleri bombaladı. Bugün de kültür katliamları böyle devam ediyor.

Batının eski Yunan metinleriyle buluşması bile bizim kütüphanelerimizle olmuştur. Avrupa'nın Ortaçağ karanlığına mahkum olduğu yıllarda İslam şehirleri, medrese ve kütüphaneleri ile dünyaya ışık saçıyordu. 

Bugün açılışını yaptığımız Millet Kütüphanesi ile Külliyemizi tamamına erdirmiş olacağız. Kütüphanemiz, 4 milyon basılı esere kavuşmuştur. 550 bin elektronik kitapla gerçekten çok önemli bir seviyeye ulaşmıştır. Bu kitap seferberliğini genişleterek 5 milyonu aşan bir hacme ulaşacağız. Nadide eserlerden oluşan kütüphanesi bulunan tüm ilim, fikir ve sanat erbabımızı Millet Kütüphanesi'ne bağışta bulunmaya davet ediyorum. Bu kütüphane ile tarihe uzanan bir köprü kuruyoruz. 

Millet Kütüphanemizin bir benzerini de inşallah İstanbul'da inşa edeceğiz. Rami Kışlası'na inşa ettiğimiz muhteşem kütüphaneyi de yakında milletimizin hizmetine sunacağız Dünyaca ünlü bu tür merkezlerimizle özellikle burayı cazibe merkezi haline getireceğiz.

Buraya gelen tüm misafirlerimize günün 24 saati çay, simit, kek ücretsiz olacak.

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER