Oynatma Listesi
HABERLER

Düzce'de 5.0 büyüklüğündeki deprem İstanbul ve çevre illerde hissedildi

Düzce'de saat 15.40'ta 5.0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem İstanbul'da ve çevre illerden de hissedildi. Deprem sonrası AFAD ve Kandilli Rasathanesi'nden peş peşe açıklamalar yapıldı. Bakan Soylu depreme ilişkin her hangi bir olumsuz durumun olmadığını söyledi.

AFAD depremin büyüklüğünü 5.0 olarak açıkladı. Saat 15.40'ta meydana gelen depremin derinliği 18.02 km. olarak duyuruldu. Kandilli Rasathanesi ise depremin büyüklüğünü 5.2 olarak açıklarken depremin derinliğini 7.9 km. olarak duyurdu.

 

Deprem İstanbul ve çevre illerde de hissedildi.

BİR DEPREM DAHA

AFAD, 15.57'de Düzce'de bir depremin daha meydana geldiği bildirdi. Artçı depremin büyüklüğü 4.3 olarak açıklandı. Depremin derinliği 7.11 km. olarak açıklandı.

"OLUMSUZ BİR DURUM YOK"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 5.0 büyüklüğündeki depreme ilişkin yaptığı açıklamada, "Düzce’de, saat 15.40'ta gerçekleşen 5,0 büyüklüğünde depremin ardından Valiliğimiz, AFAD ve 112 ekiplerine ulaşan herhangi bir olumsuz durum bulunmamaktadır. Gelişmelere göre kamuoyu, Valiliğimiz tarafından bilgilendirilecektir. Düzcemize ve hemşehrilerimize geçmiş olsun." ifadelerine yer verdi. Düzce Valisi Cevdet Atay da yaptığı açıklamada, şu ana kadar herhangi bir olumsuz ihbar alınmadığını belirtti.

VALİ YERLİKAYA VE İBB BAŞKANI İMAMOĞLU'NDAN AÇIKLAMALAR

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya deprem sonrası sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Düzce merkezli AFAD verilerine göre 5.0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. İstanbul'umuzda da hissedilen depremden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun. Allah her türlü afetten ülkemizi ve milletimizi korusun." dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da depremle ilgili, "Düzce merkezli gerçekleşen depremden etkilenen bütün illerimize geçmiş olsun. İstanbul'da şu ana kadar olumsuz bir gelişme yaşanmadı." açıklamasını yaptı.

CNN Türk yayınında konuşan Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü , "Kötü bir haber yok. Düzce’deki yapı stoku yenilendi. Zemin artı 4 kata izin veriyoruz. Düzce deprem konusunda deneyimli. Hemşehrilerimiz panik yapmasınlar. Bize gelen kötü bir haber yok" dedi.

"HAZIRLIKLI OLMAMIZ GEREKİYOR"

CNN Türk yayına katılan Deprem Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, 'Mutlaka İstanbul'un altında depremin olması gerekmiyor. Bursa'daki bir deprem de İstanbul'da da etkili olabilir. Kaçınılmaz bir gerçek karşısında hazırlıklı olmamız gerekiyor.' dedi.

"İSTANBUL'U TETİKLEMEZ"

Kocaeli Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Şerif Barış da CNN Türk canlı yayınında yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin deprem üssü olduğunu hatırlatan bir sarsıntı. Biz hep aynı şeyleri söylüyoruz... Orta büyüklükte bu depremlerin olması normal. Fayın daha büyük bir deprem üretecek potansiyeli yok. Bu tür depremlerle insanların çok fazla tedirgin olmadan güvenli bir şekilde tahliye edilmeleri lazım. Bizim deprem öncesinde ev ve iş yerleride deprem öncesi ve sonrasında yapılacakları anlatmamız lazım. Bana göre bu normal bir deprem. Küçük artçılar sürebilir, İstanbul'u tetiklemez." ifadelerine yer verdi.

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER