Oynatma Listesi
HABERLER

Hafter'in füze testi 'yere çakıldı'

Türkiye'nin dengeleri değiştirdiği Libya'da gözler savaşın düğümlendiği Sirte'ye çevrilirken, askeri yığınak haberlerinin yanı sıra bir video kaydı peş peşe geldi.

Birleşmiş Milletler (BM) ve uluslararası toplum tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) bağlı birlikler, Sirte'ye yığınak yapıyor.

Libya ordusu, onlarca askeri araçtan konvoyun Sirte'nin batısına konuşlandığını duyurdu. Sevkiyatın ulaştığı nokta, Ebu Gureyn kasabası.

Ordu sözcüsü Mustafa Mecai, kritik kentin yakınlarına 'şimdiye dek eşi görülmemiş' bir yoğunlukta asker yığılmaya başlandığını belirterek "Sirte'yi kurtarmak için yapılacak muharebenin başlaması kesindir ve çok yakında gerçekleşecektir" dedi.

Türkiye'nin Trablus'tan püskürttüğü savaş ağası Hafter ise, Akdeniz kıyısında yaptığı füze testiyle kelimenin tam anlamıyla dünyaya rezil oldu.

Pazar günü gerçekleşen denemenin, Mısır sınırına 60 kilometre mesafedeki Tobruk'ta yapıldığı belirtiliyor.

Sovyetler Birliği üretimi gemisavar füzesi P-15 Termit, Hafter milislerinin sloganları arasında sahil şeridine yerleştirildi.

Dakikalar sonra Zaviye Zanzur kıyısındaki füze ateşlendi, P-15 Termit'in yönü batıya doğruydu.

Ancak Hafter'i çılgına çeviren gelişme bir saniye içinde yaşandı, füze birkaç yüz metre gitmeden büyük bir gürültüyle yere çakıldı.

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER