Oynatma Listesi
HABERLER

Piknik yaparken akıllarına geldi! Sipariş yağıyor...

Tokat'ta iş insanı Ersin Zülfikaroğlu ve İnşaat Mühendisi İrfan Sağlam birlikte birlikte piknik yaptıkları sırada dekoratif kültür tuğlası fabrikası kurmaya karar verdi. İki arkadaş Tokat Organize Sanayi Bölgesinde ortak olarak işe başladı.

Ürettikleri ürünlere Tokat'ın kültürel değerlerinin ismini veren iki arkadaş Kenya, Güney Afrika, Gürcistan, Azerbaycan, Irak, İran, Romanya ve Bulgaristan başta olmak üzere 14 ülkeye ihracat yapıyor.
Tokat'ta iş insanı Ersin Zülfikaroğlu ve İnşaat Mühendisi İrfan Sağlam 6 ay önce birlikte piknik yaparken dekoratif kültür tuğlası imalatı fabrikası yapma yönünde fikir birliği oluşturdu. İki arkadaş ertesi gün araştırmalara başlayarak üretim için gerekli araç ve gereçleri temin etti. Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Çelik'in de yardımlarıyla Tokat Organize Sanayi Bölgesi'nde kısa sürede fabrikalarını kurarak imalata başladı. Ardından da Kenya, Güney Afrika, Gürcistan, Azerbaycan, Irak, İran, Romanya ve Bulgaristan başta olmak üzere 14 ülkeye ihracata başladı.
İş fikrinin piknikte akıllarına geldiğini söyleyen insanı Ersin Zülfikaroğlu "Ortağım ile birlikte 6 ay önce pikniğe gitmiştik. Günlük hayattan sohbet ederken, ben hiç unutmuyorum. İrfan bey bir sandalyede oturuyordu. Benim de arkam dönüktü. Arkam dönük bir şekilde 'İrfan gel taş üretelim' dedim. İrfan bey sadece şunu söyledi. Sen istiyorsan her türlü yanındayım dedi. Biz o günün sabahı hiç bir şeyin hesabını kitabını yapmadan arabamıza bindik ve 3 gün boyunca covid nedeniyle arabada yatmak zorunda kaldık. İkinci günü hemen makinelerimizi aldık. Burada fabrikamızı tuttuk. Ticaretimize başlamış olduk" dedi.
'TALEPLERE YETİŞEMİYORUZ'
Şimdi taleplere yetişemediklerini ifade eden Zülfikaroğlu "Ürünlerimiz piyasada kültür tuğlası ve kültür taşları olarak geçiyor. Türkiye'de kurumsal firma olarak bunu yapan 3 firma vardı. Tokat'ta biz de 4'ncü kurumsal firmamızı açtık. Ürünlerimiz tamamen kendi modellerimizdir. Doğadaki tüm taşları kopyalayıp, yapay şekillerini üretebiliyoruz. 6 aylık bir firma olmamıza rağmen yoğun bir çalışmamız var. Ürünlerimizi göndermiş olduğumuz firmalardan aldığı olumlu yanıtlar sayesinde şu anda Türkiye'de 34 tane bayimiz var. Yurt dışında da 14 ülkeye ihracat yapıyoruz. Şu an ise taleplere yetişemiyoruz" diye konuştu.
TOKAT'IN KÜLTÜREL DEĞERLENDİRİNİN İSİMLERİNİ VERDİLER
Ürünlere Tokat'ın kültürel isimlerini söyleyen, Zülfikaroğlu "Biz özel bir şey yapmak istedik. Ortağım ile biz Tokat'ı seven 2 iş insanı olarak bunu başarırsak Tokatımızın temsili olsun. Yurt dışına açılırsak Tokatımızın isimlerini orada duyuralım istedik. Ürünlerimize Almus, Çamiçi, komana, bedesten serimiz var. Yurt dışından beni arayan müşterim olduğunda Almus nedir dediğinde benim çok hoşuma gidiyor. Arkadaşlarımızdan çok olumlu tepkiler aldık. Bizi tebrik edenler oldu" dedi.
'ANADOLU'DAN ÇIKMASI BİZİ ÇOK HEYECANLANDIRIYOR'
Tokat Ticaret Sanayi Odası Başkanı Ali Çelik ise, "Bizler de bu kadar çok tutulacağını ve ilgi göreceğini beklemiyorduk. Arkadaşlarımız da beklemiyordu. Güzel bir ARGE çalışması ile iyi bir sonuç elde edilmiş. Ben kendilerini kutluyorum. Bizi heyecanlandırdı, çok kısa bir sürede hem Türkiye'de bir çok ilde bayilik oluşturdular. Hem de 14 ülkeye ş uanda ihracat yapıyorlar. Ülkemizin genç girişimcilere ihtiyacı var. Artık bu tür güzelliklerin ülkemizden özellikle Anadolu'dan çıkması bizi çok heyecanlandırıyor" diye konuştu.

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER