Oynatma Listesi
HABERLER

Sefer Şener'den zam kararı sonrası önemli açıklama

İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sefer Şener, memur maaş zamlarını CNN TÜRK canlı yayınında Semiha Şahin'e değerlendirdi.

Beklentiler sendikalar için bir hayli yüksek düzeydeydi. Çünkü biliyorsunuz sendikaların önerisi ilk yıl için yüzde 21'lik bir öneriydi ve 600 lira seyyanen zam şeklinde bir öneri sunmuşlardı. Fakat sayın Bakan da açıkladı. Bir de bunun dışında özellikle bu tür görüşmelerde memur zamlarıyla ilgili 2 önemli kıstasa dikkat ediliyor. Bunlardan en önde geleni enflasyon rakamları. Bu zaman 2022'nin zamları ve 2023'ün zamlarına karar veriliyor şu anda. Dolayısıyla o dönemde enflasyonun ne olacağı önemli. Biz o dönem enflasyonu için öncelikle beklentilere bakıyoruz.

Verilen rakamlar iyi diye değerlendiriyoruz. Fakat şunu da unutmamak lazım. Enflasyon olduğu sürece, yüksek çıktığı sürece ne kadar zam verirseniz verin beklenti sürekli yukarı taşınmak zorunda. Bu makro ekonomik gelişmelerdeki toplumun rakamlarına da yansıması lazım. Daha doğrusu maaşlar üzerinde yansıması lazım. Bu açıdan önemli.

Burada hükümetin teklifinde sevindirici nokta şu aslında. Hükümet şunu söylüyor... 'Ben bu zammı vereceğim ama eğer enflasyon bu beklentinin yani size verdiğimiz zammın üzerinde bir enflasyon gelirse ben bunu da telafi edeceğim' diyor. Açıklanan enflasyona göre de 'tekrardan şekillendireceğim' diyor. En önemli noktası bu aslında.

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER