Oynatma Listesi
HABERLER

Tarlada yürürken 'göktaşı' buldu

Kayseri’de yaşayan Deniz Canpolat, tatil için gittiği köyünde gezerken bulduğu taşın göktaşı olduğunu iddia ederek değerlendirilmesini istiyor.

Kayseri’nin Sarız ilçesindeki köyüne giden Canpolat, tarlada yürürken gözüne parlak bir cisim çarptı. Daha sonra cismi eline aldığında daha önce hiç görmediği bir şey olduğunu anlayan Canpolat, internet üzerinden araştırdı. Bir üniversitede görev yapan öğretim görevlisine ulaşan Canpolat, bulduğu cismin Karaelmas cinsi bir meteroid olduğunu öğrendi. Taşı bulduğu için heyecanlı olduğunu söyleyen Deniz Canpolat, ilgilenen insanlarla bulduğu göktaşını değerlendirmek istiyor.
Taşın boyutuna göre ağırlığının fazla olduğunu söyleyen Deniz Canpolat, “Sarız’daki köyümüze tatile gitmiştik. Orada tarlada gezerken tesadüfen bu taş gözüme çarptı. Çok farklı bir şeydi. Bugüne kadar hiç böyle bir şey görmemiştim. Eve geldim ve araştırırken göktaşı olan bir meteroid olduğunu anladık. Kim ilgilenir diye araştırırken, bir üniversiteden hocamızın bu taşlarla ilgilendiğini öğrendik. Daha sonra kendisine mail yoluyla ulaştık ve cevabımızı da aldık. Yüzde 90 Karaelmas cinsi bir meteroid olduğunu söyledi. Biz de bu taşı değerlendirmek istiyoruz. Bu taşın en büyüğü de yumurta kadar oluyormuş ve bizdeki de 17,5 gram geliyor. Hacmine göre bayağı ağır. Taşı bulduğumuz için biraz heyecanlıyız. Bu taşla ilgilenen insanlarla değerlendirmek istiyoruz” dedi.

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER