Oynatma Listesi
HABERLER

Türkiye'nin tek buz müzesi açıldı

Erzurum'da, Yeni Nesil Üniversite Tasarım ve Dönüşüm Projesinin sanata ve sanatçıya destek misyonu olarak değerlendirildiği ve Türkiye'nin tek buz müzesi olma özelliğini taşıyan "Ata Buz Müzesi", 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anısına açıldı.

Atatürk Üniversitesi ile Kuzey Doğu Anadolu Kalkınma Ajansını (KUDAKA) işbirliğinde yapılan ve Güzel Sanatlar Fakültesi bünyesinde açılan müze, 18 aylık çalışma sürecinin sonunda tamamlandı.

Ata Buz Müzesi, Fairbanks, Moskova, Bristol, New York, Jeju Adası ve Harbin gibi birçok dünya kentinde bulunan buz müzelerinin yanında Türkiye'nin tek buz müzesi olma özelliğini taşıyor.

Sıfırın altında 5 derecede sıcaklığıyla 12 ay boyunca buzdan heykeller yapılabilecek ve sergilenecek müze içerisinde, 8 adet buz üretim makinesi, 16 adet buz kalıp makinesi, 400 metrekarelik sergi alanı yer alıyor.

15 Temmuz darbe girişiminde gösterilen direnişi, birlikteliği ve iradeyi belleklerde diri tutmak, şehitleri yad etmek ve verilen mücadeleye dikkat çekmek için hazırlanan "Maan-Ice sergisi", buz malzeme ile üretilen eserleri ziyaretçileriyle buluşturuyor.

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER