Molatik Nostaljik: Filiz Akın

Yeşilçam denince akla ilk gelen isimlerden birisi Filiz Akın’dır. Gelmeyenler varsa onlar Yeşilçam izlememiştir. Güzelliği, oyunculuğu, başarılarıyla adından yıllarca söz ettirmişti. Biz de Filiz Akın’a Molatik olduk. Molatik Nostaljik’in konusu Filiz Akın oldu bu defa…

Molatik Nostaljik: Filiz Akın

Ankara’da dünyaya geldi

Ankara’da dünyaya geldi
Tarihler 2 Ocak 1943’ü gösterirken Filiz Akın, Habibe Leman Şaşırmaz ve Sami Akın’ın çocuğu olarak dünyaya geldi. Uzun yıllar Beypazarı’nda yaşamını sürdürdü Filiz Akın. Büyük dedesi Atatürk’ün şifrecisi, üvey dedesi ise Atatürk’ün kalem müdürü olup Atatürk kıyafet seçiminde zevkine güvendiği için zaman zaman Filiz Akın’ın anneannesi Halime Hanımın fikrini alırdı.

Hayali mimar olmaktı

Hayali mimar olmaktı
İlkokul ve lise eğitiminin ardından hayallerini gerçekleştirmek için yola koyuldu. Hayali mimar olmaktı. İyi derece Fransızca ve İngilizce biliyordu. Rakiplerine nazaran oldukça avantajlı bir durumdu kendisi için. Başarılı bir eğitim yaşamının ardından Ankara Dil, Tarih ve Coğrafya bölümüne kaydoldu. Ayrıca 2 yıl boyunca American Export Lines isimli New York merkezli seyahat şirketinin Ankara acenteliğinde çalıştı.

Yeteneği hayatını değiştirdi

Yeteneği hayatını değiştirdi
Okul yıllarında başarılı olmasının yanı sıra iyi de taklit yeteneği vardı Filiz Akın’ın. Belki de hayatını değiştiren şey taklit yeteneği oldu. Okulda birçok projede yer almış, resimleri ve kompozisyonlarıyla da dikkat çekti.

Arkadaşı ısrar edince…

Arkadaşı ısrar edince…
O yıllarda dergilerin düzenlediği birçok yarışma mevcuttu. O yarışmalardan birisi de Artist mecmuasının düzenlediği bir yarışmaydı. Arkadaşı Oya San’ın ısrarı üzerine fotoğrafını yarışmaya gönderdi. O kadar güzeldi ki dikkatlerden kaçmadı ve birinci seçildi.

Ödülü tek şartla vermek istediler

Ödülü tek şartla vermek istediler
Birinci olmuştu ancak Artist mecmuası tek bir şartla ödülünü vereceğini söyledi. O şart da çekilecek olan Akasyalar Açarken filminde oynamasıydı. Ancak kendisi bunu kabul etmedi. Jüri üyeleri İstanbul’dan Ankara’ya geldiler ikna etmek için, yine kabul etmedi. Son olarak yönetmen Memduh Ün gelip konuşup Filiz Akın’ı ikna etti. Böylece sinema kariyeri, Göksel Arsoy’la oynadıkları Akasyalar Açarken filmiyle başlamış oldu.

Adını Türkiye duydu

Adını Türkiye duydu
Ailesiyle İstanbul’a yerleşen Filiz Akın’ın sinemaya başlamasının en önemli faktörüyse Memduh Ün oldu. Ona duyduğu güven sayesinde sinemaya adım attı. 1962’den itibaren filmlerde boy göstermeye başladı. Güzelliği ve oyunculuğuyla tüm Türkiye duydu, milyonların sevgilisi oldu.

Beyaz perdeden uzaklaştı

Beyaz perdeden uzaklaştı
Kariyeri hızlı başlamıştı Filiz Akın’ın. 1962’den 1975’e kadar 116 filmde yer almıştı. Herkesin sevdiği bir oyuncu olmuştu. Güzelliği dillere destandı. Ancak 1975’te aldığı kararla sinemaya veda etti. Türk sinemasının 4 Yapraklı Yonca’sının bir yaprağı beyaz perdeye veda etmişti.

Sahnelere adım attı

Sahnelere adım attı
1965’te Türker İnanoğlu ile evlendi Filiz Akın. Evliliğinden, kendisi gibi oyuncu olan İlker İnanoğlu dünyaya geldi. 1964 yılında evlendiği Türker İnanoğlu ile evliliği 10 yıl sürdü, çift 1974'te ayrıldı. Reklamlarda, televizyonda yer aldı. Bu dönem assolist olarak sahnelere de çıktı. Birçok mekanda sahne aldı. Eylül 1979'da İzmir Efes Oteli'ne girerken bir saldırgan tarafından bacağından bıçaklandı. Kısa sürede yakalanan saldırgan, savcılığa verdiği ilk ifadede Filiz Akın'a aşık olduğunu ancak onun kendisine karşılık vermediğini, bu sebeple bıçakladığını söyledi. Daha sonra ifadesini değiştirdi ve mafyanın kendisini azmettirdiğini söyledi. Filiz Akın ise saldırıyı hafif bir yarayla atlattı ve aynı gece yaralı bir hâlde sahneye çıktı.

Paris sefiresi Filiz Akın

Paris sefiresi Filiz Akın
1982’de Bubi Rubinstein ile evlenip Paris’e taşındı. 11 yıl boyunca burada kaldı. Evliliği 1993’te sonladı. 1994'te dönemin Millî İstihbarat Teşkilatı müsteşarı Sönmez Köksal ile Ankara'da evlendi. Evlenince Ankara'ya taşındılar.  Çiftin nikâh şahitliklerini dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk yaptı. Devam eden yıllarda eşinin Paris Büyükelçisi olasıyla birlikte Filiz Akın da Paris sefiresi oldu. Paris sefireliği sırasında kültürü ve bilgisiyle adeta kültür elçisi olarak Paris’te Türkiye’yi temsil etti.
 

Kansere karşı mücadele etti

Kansere karşı mücadele etti
2002 yılında bir çeşit burun ve ağız arkası (nazofarenks) kanserine yakalandığını öğrendi. Uzun süren tedavi sonrası sağlığına kavuştu. Bu süreçten sonra kanser çalışmalarında kurumlara büyük destekler verdi. Devam eden yıllarda köşe yazarlığı ve televizyon programları yaptı kendisi.
Bizlere birbirinden güzel filmler, eserler bıraktığı için kendisine sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz…

selcuk.bulut@milliyet.com.tr

 
Bu makaleye ifade bırak