Molatik Nostaljik: Halit Akçatepe

Türk sineması dediğimizde aklımız ilk gelen isimlerden birisi Halit Akçatepe’dir. Gerek komedi gerekse dram filmlerinin aranan ismiydi. Özellikle Halit Akçatepe’nin yardımcı erkek oyuncu rolleri çok sevilmişti. İşte karşınızda Halit Akçatepe’nin hayatı.

Molatik Nostaljik: Halit Akçatepe

Yılbaşı çocuğu
 

Yılbaşı &ccedil;ocuğu<br />
&nbsp;
Halit Akçatepe hayata 1 Ocak 1938’de Üsküdar’da açtı. Baba mesleği oyunculukla daha 5 yaşında tanışmıştı. 1943 yılında bir yönetmenin “Bana bir çocuk tuluatçı lazım” demesi üzerine kendini kamera önünde bulmuştu. Ancak babası Sıtkı Akçatepe onun oyuncu olmasını hiç istememiş.
 

Büyük dedesi de çok ünlü
 

B&uuml;y&uuml;k dedesi de &ccedil;ok &uuml;nl&uuml;<br />
&nbsp;
Sadece babadan değil dededen de ünlüydü Halit Akçatepe. Büyük büyük dedesi veziriazamdı. Lale Devri’nin ünlü isimlerinden sadrazam Nevşehirli Damat İbrahim Paşa usta ismin büyük dedesiydi.
 

Başarılı okul yılları
 

Başarılı okul yılları<br />
&nbsp;
İlkokula başladıktan sonra Halit Akçatepe oldukça başarılıydı. Tiyatrodaki başarısından önce okuldaki başarısını bizlere sergilemişti adeta. Saint Benoit Fransız Lisesi’ni bitirdi. Askerliğini de Anıtkabir’de 1 buçuk yıl yaptı.
 

Oyunculuğa devam
 

Oyunculuğa devam<br />
&nbsp;
Bu yıllar arasında Halit Akçatepe oyunculuğa da devam etti. Ancak şöhreti bulması için biraz vakit geçmesi gerekliydi. 1972 yılı belki de kaderini değiştiren sene olmuştu.
 

Efsaneler bir arada
 

Efsaneler bir arada<br />
&nbsp;
Tatlı Dillim filmi tam bir ‘Şampiyonlar Ligi’ gibiydi. Gelecekte ünlenecek birçok isim filmde rol almıştı. Halit Akçatepe de o isimlerden biriydi. Ayrıca bir kişi daha vardı filmde oynayan; Kemal Sunal. Yıllar sürecek bir dostluğun temelleri bu filmle atılmıştı.
 

70’lerin starı
 

70&rsquo;lerin starı<br />
&nbsp;
Filmden sonra birçok yapımda rol almaya başladı. Ancak Kemal Sunal ile rolleri milyonları sinemaya çekiyordu. O kadar iyi bir ikili olmuşlardı ki Kemal Sunal dendiği anda Halit Akçatepe ardından geliyordu. Adeta efsane olmuşlardı.
 

Hababam’a katıldı
 

Hababam&rsquo;a katıldı<br />
&nbsp;
Yine 70’lerde bir efsane daha doğuyordu. 1975 yılında babasının da rol aldığı Hababam Sınıfı’nda rol aldı. Kemal Sunal ile beraber bitirim ikili oldular. Güdük Necmi’yi efsane bir şekilde canlandırdı. Serinin 3 filminde kamera karşısına geçti.
 

"Aptal aşık gibi…”
 

&quot;Aptal aşık gibi&hellip;&rdquo;<br />
&nbsp;
Sinemaya nasıl geçtiğini anlatırken ilginç cümleler kuruyordu Halit Akçatepe. Yıllar önce verdiği bir röportajda ortaya çıkan bu gerçek ile ilgili Akçatepe; ''Yıllar boyu bir aptal aşık gibi tiyatroya sarılmışım" sözleriyle dile getirmişti.
 

"Halit Akçatepe'nin var olduğunu ispat etmek"
 

&quot;Halit Ak&ccedil;atepe&#39;nin var olduğunu ispat etmek&quot;<br />
&nbsp;
Sinemanın varlığını tiyatrodan sonra fark ettiğini söyleyen Akçatepe, "Bundan sonraki çabam sinemada bir Halit Akçatepe'nin var olduğunu ispat etmek olacak. Çalışmam, çok çalışmam gerekiyor, ama ben bu uğraşta galip geleceğimi, biliyorum." açıklamasında bulunmuştu.
 

31 Mart 2017 günü Yeşilçam’ın efsane ismi aramızdan ayrıldı. Geriye ise efsane filmler ve başarılı bir kariyer bıraktı.

selcuk.bulut@milliyet.com.tr

 
Bu makaleye ifade bırak