Molnupiravir nedir? Kovid-19'un ilacı mı bulundu?

ABD merkezli bir ilaç şirketi olan Merck, Kovid-19'a karşı geliştirdikleri ve henüz deney aşamasında olan bir ilacın duyurusunu yaptı. Fiyatı 700 dolar olan bu ilacın kullanılması durumunda Koronavirüs'e bağlı can kayıplarının yüzde 50 azalacağı düşünülüyor. Peki ilacı kimler alabilir? Uzmanlar ilacın yeterliliği ile ilgili ne düşünüyor? İlaç, Koronavirüs aşısı için bir alternatif oluşturuyor diyebilir miyiz?

Molnupiravir nedir? Kovid-19'un ilacı mı bulundu?

Denemeler başarılı

Denemeler başarılı

ABD ilaç üreticisi Merck, 'Molnupiravir' isimli ilacın ilk denemelerinin başarıyla sonuçlandığını söyledi. Üretici firmaya göre, ilaç öylesine güçlü ki Molnupiravir hapı almış, ağır bir şekilde Koronavirüs geçiren hastaların hastaneye yatış ve ölüm risklerini neredeyse yarı yarıya indirecek kadar güçlü. Yapılan denemeler sonunda olumlu yanıt alınınca firma ABD Gıda ve İlaç Dairesi'ne (FDA) başvuruda bulunacağını açıkladı. 

Bu ilaca herkes ulaşabilecek mi?

Bu ilaca herkes ulaşabilecek mi?

Molnupiravir, bugüne dek Koronavirüs için aşılardan sonra sunulmuş, ağız yoluyla alınan bir tedavi yöntemi. Üstelik aşı olmayı tercih etmeyenler için de ciddi bir alternatif olduğunu söyleyebiliriz. Böylesine bir ilaçla ilgili akıllara gelebilecek soruların başında elbette ilaca ulaşımın herkes için mümkün olup olmayacağı... Bu sorunun cevabını ise ilacın fiyatı ile vermenin doğru olduğunu düşünüyorum. İlacın bir kişi için fiyatı tam olarak 700 dolar yani 6 bin 200 Türk Lirası. İlaç üreticileri herkes için ulaşılabilir olması adına ne gibi çalışmalar yapacak bilinmez fakat bu haliyle ilacın yalnızca belirli bir kesim için uygun olduğunu söyleyebiliriz... 

Molnupiravir onay alabilecek mi?

Molnupiravir onay alabilecek mi?

İlaç firması Molnupiravir ilacının deney aşamasında 775 hasta üzerinde çalıştıklarını iletiyor. Bu hastalardan Molnupiravir ilacı kullananların yüzde 7.3'ü hastaneye kaldırıldı. Plasebo verilen hastaların ise yüzde 14.1'i hasteneye kaldırıldı. Bu süreçte Molnupiravir verilen hastalardan hayatını kaybeden olmadı fakat plasebo verilen 8 hasta hayatını kaybetti. Bu veriler ışığında İlaç firması ürettikleri ilacın onay alabilmesi konusunda oldukça iyimser.

Bu durumla ilgili, Oxford Üniversitesi'nde bulaşıcı hastalıklar uzmanı olarak görev yapan Profesör Peter Horby, "Güvenli, uygun fiyatlı ve etkili bir oral antiviral, Kovid ile mücadelede büyük ilerleme olacaktır. Molnupiravir laboratuvarda umut verici görünüyordu, ancak gerçek test, hastalarda fayda gösterip göstermediğiydi. Bu noktada birçok ilaç başarısız oluyor, bu yüzden bu ön sonuçlar çok cesaret verici" dedi.

Molnupiravir Delta varyantına karşı etkili mi?

  Molnupiravir Delta varyantına karşı etkili mi?

Koronavirüs'ün hayatımıza girdiği ilk günden bugüne dek ciddi bir dönüşüm geçirdiğini ve varyantlarının sayısızca çoğaldığını düşünecek olursak ağız yoluyla alınan olası bir ilacın bu varyantlara karşı özellikle Delta varyantına karşı da etkili olması ilaç için bir tercih sebebi olacaktır. Firma bu konuyla ilgili ilacın virüsün yeni varyantlarına karşı eşit derecede etkili hale gelmesini beklediklerini iletti.

Molnupiravir Koronavirüs aşısından daha mı kuvvetli?

Molnupiravir Koronavirüs aşısından daha mı kuvvetli?

Hepimizin bildiği üzere Koronavirüs'ten korunmak için dünya genelinde aşılanma süreci hala devam ediyor. Bu süreçte Koronavirüs aşısının dışında gelecek herhangi bir alternatif yöntem dikkat çekecektir diye düşünüyorum. Molnupiravir Koronavirüs aşısından daha mı kuvvetli bilinmez. Henüz uzmanlardan bu konu ile ilgili bir açıklama gelmedi. Şimdilik çok erken olduğunu düşündüğümüz bu açıklamanın gelmesinin aşı çalışmaları gibi ilaç çalışmalarının da çoğalmasıyla olacağını düşünüyorum.

Henüz test aşamasında...

Henüz test aşamasında...

ABD'li ilaç firması Merck tarafından yapılan bu çalışma her ne kadar ilk etapta olumlu sonuç alınsa da ilacın hâlâ test aşamasında olduğunu söylemeden geçmemeliyiz. Henüz Molnupiravir ilacı çalışmasının FDA tarafından onaylanacağı güne kadar gerçek bir ilacın varlığından söz etmek mümkün olmasa da yapılan alternatif çalışmaların tüm insanlık için sevindirici olduğu kesin... 

 

Dünya genelinde benzer çalışmalar var

Dünya genelinde benzer çalışmalar var

ABD'nin yanı sıra dünyanın çeşitli bölgelerinde ve firmalarında da ilaç çalışmaları mevcut. Mesela Merck'in yanı sıra yine ABD merkezli Pfizer, yakın zamanda iki farklı antiviral hapın ileri aşama denemelerine başladı. Eş zamanlı olarak İsviçreli şirket Roche da benzer bir ilaç üzerinde çalıştığını duyurdu. Şimdilik çalışmalar bu şekilde, ilerleyen günlerde ilaç denemelerinin sayılarının artacağı ise oldukça olası görünüyor.
 

twitter.com/betulyaseminn
instagram.com/betulyaseminkeskin
blykeskin@gmail.com
 

Bu makaleye ifade bırak