Neofobi nedir?

İnsanların yaşadığı bir sıkıntı da yeniliklerden korkmaktır. Bir fobi olarak karşımıza çıkan bu duruma neofobi deniyor. Peki, neofobi nedir? Nefobi’nin cevabı Molatik’te…

Neofobi nedir?

Neofobi nedir?

 

Neofobi, yeni olan durumlardan kaynaklı gelişen sürekli ve anormal korku durumu. Hafif formunda, yeni şeyler denemek veya rutinden kopmak istememek şeklinde ortaya çıkabilir.

Yenilik korkusu olarak bilinmektedir. Daha çok demans hastaları yani beyinle ilgili aşırı unutkanlık ve bunama gibi problemleri olan kişilerin yaşama uyum sağlayamaması durumunu anlatmak için kullanılmaktadır.

Neofobi belirtileri nelerdir?

 

Neofobi, insanda kendi hayatını sürekli kontrol altında tutma isteği yaratmaktadır. Yani neofobisi olan insanlar obsesifliğe eğilimli, kontrolcü, titiz bir kişiliğe sahiptirler. Kendilerine sorulmadan bir şey yapılmasından hiç hoşlanmazlar. Bu durum, neofobik insanları agresif tutumlara iter. Kendini sosyal yaşamdan uzaklaştırarak izole eden bu insanlar, sonrasında depresyona kadar sürüklenmektedirler. Özellikle 65 yaş ve üzerinde olan kişilerde fiziksel rahatsızlıklarla birlikte, sosyo-ekonomik düzeyde düşüklük, yalnızlık, eşini kaybetmenin verdiği derin acı, emekli olmak ve daha rutin bir yaşama adım atmak gibi faktörler depresyonu tetiklemektedir. Ancak yaşlılıkla birlikte görülen depresyon kolay bir şekilde atlatılabilir. Psikoterapi ve ilaç tedavisinin yanında hastanın yaşam kalitesinin yükseltilmesi bu hastaların tedavisinde temel amaç olarak belirlenmiştir.

 

Bu makaleye ifade bırak