Nipah virüsü nedir? Yeni salgın kapıda mı?

Gönül istiyor ki güzel haberler verelim ama yine yaptık yapacağımızı. Sevgili okurlar, ciddi bir gelişme ile karşınızdayız. Bilim insanları yeni bir virüsün kapıda olduğunu bildirdi. Yüzde 75 daha ölümcül olan Nipah virüsü nedir? Uzmanlar neler söylüyor? Virüs ile ilgili bilinmesi gerekenler neler?

Nipah virüsü nedir? Yeni salgın kapıda mı?

Bitmeyen çilemiz

Bitmeyen çilemiz

Arkadaşlar tünelin sonu bir türlü gelmek bilmiyor. Bugün bitti yarın bitecek dediğimiz pandemi süreci adeta her gün güncelleniyor. Koronavirüs ve onun binbir çeşit mutasyonu bir yana artık nur topu gibi bir başka derdimiz var: Nipah virüsü. Bitmeyen çilemiz varmış a dostlar!
 

Uzmanlar uyarıyor

Uzmanlar uyarıyor

ABD’deki Kentucky Üniversitesi’nin Moleküler ve Hücresel Biyokimya Bölümü Başkanı Dr. Rebecca Dutch bir açıklamada bulundu. Dr. Dutch'a göre Nipah virüsünün (NiV) Koronavirüs'ten bir sonraki salgına ‘kesinlikle’ neden olabileceğini, bu virüsün ölüm oranının yüzde 45 ila 75 arasında değişebildiğini ve bunun Kovid-19’daki orandan çok daha yüksek olabileceğini bildirdi.

Hadi bakalım burdan buyrun! Uzmanlar dünyanın şimdiki durumdan çok daha farklı bir durumda olabileceği konusunda uyarırken daha büyük bir tehdidin bizi beklediğini öngördüler.

Kuluçka süresi 45 gün

Kuluçka süresi 45 gün

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre hastalığın semptomsuz seyredebilmesi mümkün. Ayrıca Nipah virüsü tıpkı Koronavirüs gibi ciddi solunum problemlerine ve ensefalite yani beyin iltihabına yol açabiliyor. Nipah’ın kuluçka süresinin 45 güne kadar uzayabilmesi ise oldukça korkutucu bir durum. 45 günlük süre zarfında bulaşmanın gerçekleşip gerçekleşmeyeceğinin olasılığının şimdilik bilinmiyor olması bilim insanlarını endişelendiriyor.

Geldi mi birer birer değil yüzer yüzer gelirler diyoruz ve Nipah’ın da tıpkı Koronavirüs gibi çok sayıda mutasyona uğrayabildiği ve bu şekilde yayılmasının hızlanabileceğini bildiriyoruz. 

Hayvanlardan mı bulaşıyor?

Hayvanlardan mı bulaşıyor?

Peki Nipah virüsü kimlerden veya neyden bulaşıyor? Araştırmalara göre Nipah virüsünün tıpkı Koronavirüs gibi yarasalardan veya virüslü mango yiyen domuzlar tarafından insanlara bulaşabildiği bildirildi. Özetle şimdilik Nipah virüsü enfeksiyonunun insanlara hayvanlardan bulaşan zoonotik bir hastalık olduğunu ayrıca kontamine gıda yoluyla veya doğrudan kişiden kişiye bulaşabildiğini biliyoruz.

Henüz aşı ve tedavi yok

 Henüz aşı ve tedavi yok

Haliyle virüsle ilgili şimdilik bir aşı çalışması yok. Fakat DSÖ’nün insanlık için en tehlikeli virüsler listesine Nipah virüsünü dahil ettiğini düşünecek olursak durum pek de iyi gibi görünmüyor. Şimdilik ilaç şirketlerinden bu virüsle ilgili bir çalışma başlatılmamış umuyoruz ki buna gerek kalmaz. 
 

Nipah virüsü nereli?

Nipah virüsü nereli?

Peki Nipah virüsünün ana vatanı neresi? Bilimsel adı 'Nipah henipavirüs' olan virüs, daha çok Güneydoğu Asya'da bulunuyor. Dünyanın yeni bir kırmızı alarma basmasına henüz gerek yok fakat şu anda gezegenimiz genelinde yaklaşık 700 insanın Nipah virüsüne yakalandığı biliniyor. Özellikle Singapur, Malezya, Hindistan ve Bangladeş'te en fazla görülen Nipah virüsünün, meyve yarasaları aracılığıyla taşındığı da bildirilenler arasında. 

Biyolojik silah mı?

Biyolojik silah mı?

Tıpkı Koronavirüs'te olduğu gibi Nipah virüsü ve çıkması muhtemel diğer virüslerle ilgili gelen spekülatif yorumlardan biri bu virüslerin biyolojik silahlar olduğu yönünde. Açıkçası uzmanların pandeminin hayatımızdan çıkmasının uzun yıllar alacağı yorumlarını göz önünde bulundurduğumuzda bu spekülatif yorumların çoğuna ben de katılıyorum. Virüslerin kısa ve uzun vadede yarattığı tahribatları göz önünde bulundurursak bu durumun dünya için ne kadar büyük bir tehdit olduğunu net bir şekilde görebiliriz.

Semptomlar neler?

 Semptomlar neler?

Peki bu virüsün belirtileri neler? Nipah virüsünün belirtilerine dair yapılan çalışmalarda şiddetli beyin ödemi, nöbet ve kusma durumlarının bu virüsün semptomları olabileceği belirlendi. Fakat bunlar yalnızca ön çalışmalar... 

Neden şimdi çıktı ortaya?

Neden şimdi çıktı ortaya?

Peki Nipah virüsü durduk yere mi çıktı? Açıkçası bu soruya cevabımız: Hayır... Nipah virüsü ilk olarak 1998 yılında Malezya'da meydana gelen bir salgın sırasında fark edildi. Hem hayvandan insana hem de insandan insana bulaşması durumu açıkça belgelendi. Bölgesel bir tehdit yaratan Nipah virüsünün 1998'den 2015'e kadar 600'den fazla vakası olduğu tespit edildi. Malezya'dan sonra Hindistan ve Bangladeş'te de görülen Nipah virüsünün vakalarda ölümle sonuçlandığı görüldü.

Korkmak için erken!

Korkmak için erken!

Kötü haberi verdik vermesine fakat şimdilik korkmak için çok erken. Yalnızda DSÖ için riskli bir virüs olarak tanımlanması durumun ne kadar ciddi olduğunu anlamamız için önemli. Her ne kadar uzmanlar pandeminin biteceği ve uzun yıllar süreceği konusunda ikiye bölünmüş durumda olsa da biz tedbiri elden bırakmamalıyız. Yeni tehditler ve yeni salgınlar dünyanın kaderi için ciddi bir önem taşıyorken biz de bireysel önlemlerimizi kendimiz ve çevremiz için almaktan vazgeçmemeliyiz. Umuyoruz ki Nipah virüsü ve benzeri virüsler yalnızca bir olasılık olarak kalır...


 

Bu makaleye ifade bırak