Olimpiyatlara hangi ülkeler neden katılmadı?

Kanada ve Avustralya aldıkları kararla 2020 Tokyo Olimpiyatları’na sporcu göndermeme kararı aldılar. Bu kararın altında yatan sebep de belli; Corona virüs. Dünya üzerindeki Pandemi sonucunda iki ülke sporcularını korumak için bu kararı aldı. Peki, daha önce de olimpiyatlara sporcu göndermeyen ülkeler hangileriydi?

Olimpiyatlara hangi ülkeler neden katılmadı?

3 defa düzenlenemedi
 

3 defa d&uuml;zenlenemedi<br />
&nbsp;
Olimpiyatlar 1896’dan beri düzenleniyor. Çağlar ötesinde Yunan topraklarında oynanan oyunlar tekrar canlandırılmıştı. Ancak çeşitli sebeplerden ötürü 3 defa olimpiyatlar düzenlenemedi. 1916’da I. Dünya Savaşı nedeniyle Berlin’de düzenlenecek oyunlar, 1940’ta Tokyo, 1944’teki Londra oyunları II. Dünya Savaşı nedeniyle oynanamadı.
 

Yanardağ engeli
 

Yanardağ engeli<br />
&nbsp;
1908 yılında Roma’da düzenlenecek olan olimpiyatlar Vezüv Yanardağı’nın 1906’da patlaması sonucu oyunlar Londra’ya taşındı. İtalya olimpiyatlara ayırdığı parayı karşılaşılan felakete ayırdığı için böyle bir karar alındı.
 

Japonya ve Almanya alınmadı
 

Japonya ve Almanya alınmadı<br />
&nbsp;
1948 yılında Londra Olimpiyatları’na II. Dünya Savaşı'nı başlatan Almanya ve müttefiki Japonya da olimpiyata katılmaya davet edilmemiştir; SSCB davet edildi ancak herhangi bir sporcusunu göndermemeyi tercih etti.
 

Süveyş Krizi engeli
 

S&uuml;veyş Krizi engeli<br />
&nbsp;
Mısır, Irak ve Lübnan 1956 Melbourne Olimpiyatları’na sporcu göndermedi. Sebebi de Süveyş Kriziydi. Ayrıca Hollanda, İspanya, Kamboçya ve İsviçre, Sovyetler Birliği’nin katılması sebebiyle oyunları boykot etti. Çin de Tayvan’ın katılması nedeniyle oyunlara katılmadı.
 

66 ülke katılmadı
 

66 &uuml;lke katılmadı<br />
&nbsp;
ABD’nin öncülük ettiği 66 ülke Sovyetler Birliği’nde düzenlenen 1980 Moskova Olimpiyatları’nı protesto etti ve oyunlara katılmadılar. Bu kararın sebebi Sovyetler’in Afganistan işgaliydi.
 

Bu sefer Sovyetler
 

Bu sefer Sovyetler<br />
&nbsp;
4 yıl sonra Los Angeles’ta olimpiyatlar düzenlendi. Bu sefer de Sovyetler ve beraberindeki 14 ülke oyunları protesto etti. Nedeni de 4 yıl önceki tavırdı, o boykota karşı bu boykot.
 

Seul’e protesto
 

Seul&rsquo;e protesto<br />
&nbsp;
1988’de Kuzey Kore ve Küba, Güney Kore’nin düzenlediği olimpiyatları protesto edip katılmadı.
 

1 günlük ara
 

1 g&uuml;nl&uuml;k ara<br />
&nbsp;
1972 Münih Olimpiyatları Filistinli militanlar nedeniyle 1 günlük ara vermişti. İsrailli sporcuları rehin alması ve yaşanan olaylar oyunlara 1 günlük ara verilmesine sebep oldu.

selcuk.bulut@milliyet.com.tr
Bu makaleye ifade bırak