Geri Dön

Impreza'ya ulaşmanın kolayı...

SÜRÜŞ İZLENİMİ : Subaru, uzun yıllar Impreza hayali kurup da, bir türlü ulaşacak bütçeyi toparlamayamayan tutkunlarına, 1.5 lt motorla ve uygun fiyatla bir 'kıyak' çekivermiş...

Impreza'ya ulaşmanın kolayı...
Levent Köprülü

Japon üretici Subaru'nun performansıyla dillere destan olan Impreza'sı, saldırgan görünümlü tasarımıyla da pek çok kişinin rüyasını süslemiştir herhalde. Ancak bu aracın performanslısına ulaşmak, pek de öyle 'her bütçenin' harcı değil.

İşte bunu bilen Subaru'nın, Impreza düşkünlerine yaptığı en son "kıyak", 1.5 lt motorlu, uygun fiyatlı versiyonunu yapmak oldu. Belki güç delisi değil, ama dört tekerlekten çekiş sistemine, Boxer motoru ve egzost ucuna kadar tüm çekici Impreza çizgilerine sahip olduğu su götürmez bir gerçek. Bir de bunun yanına fiyatının uygunluğunu eklerseniz...

Markanın gerçekten de saldırgan çizgilere sahip son tasarım unsurlarının çoğunu üzerinde barındıran Impreza 1.5R, ilk bakışta güçlü kardeşlerini aratmayacak bir görünüş çiziyor. Tabii güçlü modellerde bulunan, kaputunun üzerindeki havalandırma boşluğunun olmayışı, onun en kolay 'açık verdiği' nokta olarak dikkatleri çekiyor. Zira önden bakınca tamponlardaki hava girişleri bile kardeşleriyle ortak.

Tabii durum, aracın yan profilinde devam etmiyor. Burada gayet sade ve "efendi" bir duruşla karşılaşıyorsunuz.Her ne kadar alaşım spor jantlar kullanılsa da, abartılı etekler ve geniş lastiklerin olmayışı, onun "zıpırlık" konusunda çok da iddialı olmadığını ortaya koyuyor. Arka bölümdeyse yine sportif kardeşlerinde dikkat çeken şeffaf stop lambalarını görmek mümkün.

Sportif aile otomobili

İşte aracın iç mekanı da, tam bu tanımın üzerine oturacak cinsten. Nitekim direksiyon simidi, metal görünümlü orta konsolun yanında kumaş kaplı koltukları görmek mümkün. Bu yüzden arabaşlığı tam bu noktada tekrar anmak gerekiyor...

Siyah zeminli göstergeler, ön koltukların arasında eşya koyma gözü de bulunan kol dayama yeri, bardaklıklar, kapıya yerleşmiş dört cam düğmesi filan derken, sade ama kullanışlı bir iç mekanla karşılaşılıyor. Koltukların yanal desteklerinin yüksek oluşu da, bir miktar "Eh, 1.5 de olsa Impreza kullanıyorsun kardeş!" havasını vermekte. Bu arada cam çıtaları olmayan kapılar da, pek fiyakalı duruyor. Nitekim cam açıkken kapıyı kapatmak, gerçekten değişik bir duygu yaşatıyor. Ancak bunun, dikkatsiz kişilere pek de yararlı olmayacağını belirtmeden geçemeyeceğim. Zira binerken cam farkedilmeyebilir her zaman!

İç mekanı dar olmayan Impreza'nın camları nedeniyle görüş açısının gayet iyi olduğunu vurgulamakta yarar var. Özellikle de sürücü için. Motoru çalıştırdığınız zaman, elbette homurtulu bir ses yerine, makul bir motorun tıkırtılarını duymaya başlıyorsunuz. Boxer olarak nitelenen yatay yerleştirilmiş motorun 105 beygiri, sessiz çalışıyor. Tabii bu, yolda giderken belirli devirlerden sonra daha rahat duyuluyor. Üstelik 7000 devir civarında, gayet performanslı bir motormuş hissi verebiliyor bu ses.

Biraz boy ortalaması yüksek olan vites koluyla idare edilen vites kutusu, kısa aralıklı olmanın yanı sıra, sert geçişlere sahip. Yani halk arasındaki deyimiyle biraz "kemikli" denilen cinsten.

Ancak motorla uyumu kemik memik filan dinlemiyor. 12 sn civarında verilen 0-100 km/s hızlanmasını, biraz da bu uyuma borçlu. Bunun yanında aracın sürekli dört tekerlekten çekişli olduğunu da unutmamak gerekiyor. Bu sistemin özellikle yağışlı ve kaygan zeminlerin yanı sıra virajlarda ne kadar işe yaradığını tekrar tekrar söylemenin anlamı yok sanıyorum. Zaten aracın bu denli sevilmesinin ardında yatan başlıca nedenlerden biri de bu. Aşırı zorlanmadığı taktirde, çizgisinden çıkmayarak küçük yaramazlıklara "anlayış" gösterebilen bir otomobil.

Aracın maksimum hızı 175 km/civarında verilmekte. Tüketim ise, düşük motor hacmi ve gücünün, dört tekerlekten çekiş sistemine de hayat verdiği düşünülürse, gayet makul görünüyor. Kullandığımız süre içinde 100 km'de ortalama 8.6 litre gibi bir değer ortaya çıktı. Eh bu da, hiç fazla filan değil. Otomobilde ABS, klima, radyo-CD çalar, çift hava yastığı, elektrikli camlar gibi standartlar mevcut. Tabii 33 bin YTL civarındaki uygun fiyata...

Kimlik Kartı

------------

Subaru Impreza 1.5R

Motor: 1498 cc.

Motor Gücü: 105 HP

Şanzıman: 5 ileri manuel

0-100 km/s: 12.4 sn*

Maksimum Hız: 175 km/s

Tüketim (100 km): Ort. 7.9lt*

* Fabrika verileri
Mezarlıkta bulunan 'Fındık' okulun maskotu olduTokat'ın Turhal ilçesinde mezarlıkta bulunan ve 'Fındık' adı verilen yavru köpek, 37 öğrencili Kayacık Köyü Şehit Haluk Yılmaz İlkokulu'nun maskotu oldu. Okulun bahçesinde yapılan kulübede yaşayan ve forma giydirilen Fındık, zaman zaman derslere de katılırken, öğrencilere keyifli zamanlar geçiriyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber