Geri Dön
OtomobilKutup Dairesi’nde havalı bir test!

Kutup Dairesi’nde havalı bir test!

Karlı ve buzlu yollarda kış lastikleri özel karışımları ve sırt desenleriyle fark yaratıyor. Continental’in yeni nesil kış lastiğini incelemek için Kuzey Kutup Dairesi’nin yolunu tuttuk

Kutup Dairesi’nde havalı bir test!

Trafikte mevsime uygun lastik kullanmak çok önemli. Kış lastikleri, zorlu kış koşullarında daha fazla yol tutuşu ve daha kısa fren mesafesi sağlamak için üretiliyor. Soğuk hava şartlarında, karlı ve buzlu yollarda bu lastikler özel karışımları ve sırt desenleriyle fark yaratıyor.    

Türkiye’de yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için 1 Aralık - 1 Nisan arası kış lastiği zorunlu. Ancak can ve mal güvenliği açısından tüm araçlar için kış lastiği öneriliyor.

Biz de sonbaharda piyasaya sürülecek iddialı bir kış lastiğini, kara kışın ortasında, Kuzey Kutbu’na yakın bir noktada test etme imkânı bulduk. Alman lastik ve teknoloji devi Continental’in yeni nesil kış lastiklerinin performansını görmek için Finlandiya’nın kuzeyinde, Kuzey Kutup Dairesi içinde yer alan Kittila’nın yolunu tuttuk.

Kutup Dairesi’nde havalı bir test

Suya hızlı tahliye

- 20 dereceyi bulan soğukta, karlı ve buzlu test pistlerinde yol tutuşunu ve fren mesafesini incelediğimiz Continental WinterContact TS 870, kompakt ve orta sınıf araçlar için 14 - 17 inç jant aralığında 19 ebatta üretiliyor. Önümüzdeki sonbaharda piyasaya çıkacak lastikler, buz üzerinde yüzde 5 daha kısa fren mesafesi ve kar üzerinde yüzde 5 daha iyi yol tutuş sağlama iddiasında. Lastikler karda daha iyi kavrama, ıslak yolda daha iyi performans ve kuru yolda daha iyi yol tutuşu sunmayı amaçlıyor. Performansta yüzde 7 artış ve yuvarlanma direncinde yüzde 4 düşüş sağlanan yeni lastik, özel sırt deseniyle yağışlı havalarda suyu daha hızlı bir şekilde tahliye ederek suda kızaklamaya karşı daha iyi koruma hedefliyor.

Gürültü düşük

‘AB Lastik Etiketi’nde, yeni WinterContact TS 870 yakıt verimliliği yönünden C ve ıslak yol tutuşu yönünden B sınıfında, 70 dB’lik gürültü seviyesi ile de tek bir ses dalgasıyla temsil edilen en düşük kategoride yer alıyor.

Kutup Dairesi’nde havalı bir test

Büyümeye devam edecek

Continental Türkiye Ticari Operasyonlar Direktörü Egemen Atış, “Türkiye’nin jeopolitik konumunun eşsiz olması nedeniyle otomotiv ve lastik pazarının önümüzdeki yıllarda büyümeye devam edeceğini düşünüyoruz. 2020 için ise müşterilerimize yönelik servis ve çözümleri artırmayı, operasyonel olarak daha verimli hale gelmeyi, işlerimizi daha da büyütmeyi hedefliyoruz” dedi. Dünyada 24’ten fazla üretim ve geliştirme merkezi ile yaklaşık 56 bin çalışana sahip olan Continental Lastik Birimi, 2018 yılında 11.4 milyar euro satış rakamına ulaştı.

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler