Geri Dön

Model yılı ağustosa çekildi

Model yılı ağustosa çekildi


OTOVİZYON / ŞULE YÜCEBIYIK


       Otomotiv satışlarındaki olağanüstü canlılık, 2001 model yılının eylülden ağustos ayına çekilmesine neden oldu. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, üretici ya da ithalatçı firmaların, ağustostan itibaren yeni model yılını başlatmalarına imkan veren bir tebliğ yayınlamasıyla, firmalar model yıllarını bir - iki ay öne çekmeye başladılar.
       Otomobil satışlarındaki patlama da model yılı değişimini erkene alınmasının bir nedeni. Ellerinde stok kalmayan hatta aşırı talep nedeniyle ürün yetiştirmekte zorlanan firmalar, bir an önce 2001 model yılına geçip hem yeni ürünlerini 2001 model yılına dahil etmek, hem de satışlarının hız kesmesini engellemek istiyorlar.

     Müşteri bekliyor
       Öte yandan, geçen ayın sonlarından itibaren tüketicilerin yeni model yılını beklemeleri nedeniyle otomobil satın almadıkları belirtiliyor. Firma yetkilileri, model yılının sadece psikolojik bir faktör olduğunu, çoğu firmanın yeni model yılına geçmekle birlikte araçlarda değişiklik yapmadığını ya da çok küçük makyajlar yaptıklarını belirtiyorlar.
       Yerli üreticilerin çoğu, ağustos ayında yeni model yılına geçmeye hazırlanıyorlar. Tofaş, Türkiye’de ürettiği Palio, Siena ve Marea modellerinin ruhsatına ağustostan itibaren 2001 yazacak. Oyak - Renault da yerli ya da ithal tüm modellerini ağustos başında 2001 model yılına geçirecek. Oyak - Renault ayrıca Bursa’da ürettiği 2001 model Megane’larda faz değişikliğine gidecek.
       Toyota da ağustosta 2001 model olurken, Opel Türkiye’nin eylül - ekim arasında model yılı değiştireceği belirtiliyor.
       Öte yandan ithal otomobillerde, 1 Haziran’dan sonra ithal edilen modellerin çoğu, 2001 model olanak kayda geçecek.

Alkollü sürücülere ağır ceza

       Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Trafik Kazalarını Araştırma Komisyonu üyesi ve MHP Nevşehir Milletvekili İsmail Çevik, alkollü araç kullanarak ölümlü trafik kazalarına neden olan sürücülerin, ‘kasten adam öldürmek’ suçlamasıyla yargılanması gerektiğini söyledi.
       Çevik, Türkiye’nin çözüme kavuşturulması gereken önemli sorunlarından birinin de trafik kazaları olduğunu kaydetti. İnsan hayatının değerinin ölçülemeyecek kadar büyük olduğunu belirten Çevik, şöyle konuştu:
       “19 Temmuz’da Diyarbakır’dan başlayarak İstanbul ve Antalya’da il valileri, emniyet müdürleri, milli eğitim müdürleri, şoförler ve otomobilciler odası yetkili ve uzmanlarının katılımayla bölgesel toplantılar düzenleyerek trafik kazalarının asgari düzeye indirilmesi için ne gibi önlemler alınması gerektiğini görüşeceğiz. Bu çalışmalarımızı yeni yasama yılına kadar bir rapor haline getirip meclise sunacağız. Türkiye’deki ölümlü trafik kazalarının en önemli nedenlerinde biri alkollü araç kullanmaktır. Caydırıcı olması için alkollü araç kullanarak ölümlü trafik kazalarına neden olanlar, kasten adam öldürmekle yargılanmalıdır.’

Chevrolet polis arabası oluyor

General Motors’un bünyesindeki Chevrolet, yeni modeli Impala’yı Amerikan polisine satmayı planlıyor. Polis otosu pazarı için özel olarak üretilen, önden çekişli ve geniş iç hacimli Impala’ların Amerikan Polis Teşkilatı’na son derece uygun bir kampanya ile sunulacağı belirtiliyor.
       90’lı yılların başına kadar ABD’li polisler, Ford’un ürettiği Crown Victoria ve Chevrolet’in Caprice modelini kullandılar. “Polis otomobili" olarak ünlenen bu modelleri, ABD yapımı polisiye filmlerinin kovalamaca sahnelerinde de görmeye alıştık.
       Ancak son beş yıldır, Chevrolet bu pazardaki payını kaybederek, Ford’a kaptırdı. ABD Polis Teşkilatı, yılda 70 bin gibi oldukça büyük bir pazar yaratıyor. Chevrolet şimdi Impala ile bu pazardaki payını yeniden kazanmayı planlıyor. Firmanın ilk hedefinin, rakibi Ford karşısında fiyat kırmak olacağı söyleniyor.

Bir solar da Danimarka’dan

Amerikalı ve Avustralyalılar’dan sonra şimdi de Danimarkalılar solar otomobil üretmeye başladılar. Geçtiğimiz hafta, Danimarkalı bir solar otomobil araştırma ve geliştirme firması tarafından üretilen 8 metrekare çapındaki araç, Almanya’nın Dortmund kentinden Avrupa turuna çıktı. Araç, saatte 75 km hız yapabiliyor.

Seksen günde devri Lupo...

Volkswagen 2001 yılında özellikle dizel motorlu modellerini ön plana çıkarmaya çalışıyor. VW’nin Polo, Lupo gibi küçüklüğü ve ekonomikliği nedeniyle tercih edilen modeller bir de dizel motorlu olunca, yakıta verdiği paraya acıyanların keyfine diyecek olmuyor.
       Bir iki ay içinde Türkiye’ye ithal edilecek olan Lupo’nun 3 litrelik dizel versiyonu, önceki gün dünya turuna çıkarıldı. Lupo, dünyanın çevresini tıpkı Jules Verne’nin “80 Günde Devri
       Alem" kitabında olduğu gibi 80 gün içinde kat edecek. Ve en cimri otomobil olduğunu tüm aleme kanıtlayacak.

Araba hayatı başka oluyor

       Macaristan’da 4 genç, iki hafta boyunca arabada yaşayarak rekor denemesinde bulunacak. Ülke geneline yayın yapan Slager Radyosu ve Suzuki fabrikasının ortaklaşa düzenledikleri 15 gün otomobilde kalma rekoru denemesi, 21 Mayıs’ta start alacak.
       Suzuki tarafından otomobil pazarına yeni sunulan Suzuki Wagon R+ marka araca binecek 4 genç, iki hafta boyunca araçta kalacak.
       Yarışmacılar, her 3 saatte bir 15 dakika tuvalet ve banyo ihtiyaçları için mola verebilecek ve otomobile sadece birer yastık sokabilecek. Bu süre içinde araçta kalmayı başaracak her bir yarışmacı, 6 milyar TL değerindeki Suzuki Wagon R+ sahibi olmaya hak kazanacak. Yarışma mekanında sürekli bir doktor da bulundurulacak.

Magazin Haberleri Bülteni 17 Şubat 2020İşte magazin gündeminin öne çıkan gelişmeleri...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber