Geri Dön

Otonuz soğukta daha çok ilgi ister!

Soğuklar ve kış koşulları halen geçerli. Otomobilinizin bu değişken havalarda “hasta" olup sizi yarı yolda bırakmaması için, bazı bakımlarını ihmal etmemeniz gerekiyor...

Otonuz soğukta  daha çok ilgi ister!

Otonuz soğukta  daha çok ilgi ister

Kış mevsimi ve soğuk havalar , insanlar için olduğu kadar, otomobiller için de kabus niteliği taşır. Nitekim bir düşüp, bir yükselen sıcaklıklar ve kar, otomobiller için de tehlikeli durumlar yaratır.
Tabii burada unutulmaması gereken nokta, otomobillerin soğuk havalarda farklı çalıştığını, bu yüzden de farklı bakımlara ihtiyaç duyduğudur. Gerekli bakımını yaptırmak, motor yağını, sıvılarını düzenli olarak değiştirmek, lastiklerin basınçlarını kontrol ettirmek ya da etmek, tüm sürücüleri büyük tamir masraflarından ve kışın soğuğunda oluşabilecek arızalardan koruyacaktır. İşte, bu yüzden size bazı önerilerimiz, ipuçlarımız olacak:
Her ne kadar, son model otomobillerimiz modern jikle sistemine sahip olsa da, soğuk havalarda, motorda iyi bir yağ akışının sağlanması için hareket etmeden önce aracı birkaç saniye rölantide çalıştırın. Tabii bu sürede aşırı gaz vermekten ve yüksek devirde çalıştırmaktan kaçının. Yağın tamamen ısınmasını sağlamak için de ilk birkaç kilometrede “hız yapmayın!" Zira henüz ısınmamış yağ, koruma görevini tam yerine getiremeyebilir ve motor zarar görür.
Motorunuzun tüm ayarlarını, üretici firmanın kullanım kılavuzuna uygun olarak eksiksiz bir şekilde yaptırtın.
Şayet aracınızın üzerindeki akü, iki yıldan daha eskiyse, muhtemelen sadece sıcak havalarda iyi çalışacaktır. Bu yüzden akünüzü kontrol ettirmeyi unutmayın.
Hava, yağ ve benzin filtrelerini, soğutma suyunu ve antifriz durumunu, soğutma sistemi hortumlarını kontrol ettirin. Yumuşama veya kaçak olup olmadığı önemlidir. Varsa, değiştirilmelidir. Motorun düzgün ısınmasını sağlamak için termostat ve radyatörün kontrolü, hatasız çalışması şart.
Motorun soğuk havalarda ilk çalışmasını kolaylaştırmak istiyorsanız, sentetik yağ kullanın.
Frenlerinize baktırmayı ihmal etmeyin. Frenlerin bakımını yaptırmamak çok büyük tehlikelere yol açabilir.
Lastiklerin aşınıp aşınmadığını ve uygun seviyede şişirilmiş olup olmadığını kontrol edin. Düşük basınç, lastiklerin daha çabuk yıpranmasına ve daha fazla yakıt tüketimine yol açarken, aşırı basınç da özellikle buzlu yollarda çekişi azaltır. Havalar soğumaya başladığında, lastiklerinizin havası azalır.
Sileceklerin, rezistansların düzgün çalışmasını sağlayın. Kapı kilitleri için bir buz çözücü bulundurun.
Hız sınırlarını aşmayın ve önünüzdeki araçlarla aranızda emniyetli bir sürüş mesafesi bırakın. Gereksiz hızlanmak, yavaşlamak ve durmak yakıt tüketiminizi artırır.
Soğuklar ve kış koşulları halen geçerli. Bu nedenle otomobillerinizin ihmale gelmeyecek bakımlarını yaptırmanız, onun “hastalanmaması" için hayati nitelik taşıyor. (2004)

28 Şubat 2020 Magazin Haberleriİşte magazin gündeminin öne çıkan gelişmeleri...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber