Öykü Karayel en büyük çıkışını 'Bir Başkadır'la yaptı

'Bir Başkadır' dizisi son dönemin en dikkat çeken yapımlarından biri oldu. Yıldızlar geçidi gibi bir kadroya sahip olan dizinin asıl büyük bombası ise elbette Öykü Karayel oldu. Öykü Karayel, 'Bir Başkadır'da canlandırdığı 'Meryem' karakteriyle belki de en büyük çıkışını yakaladı diyebiliriz...

Öykü Karayel en büyük çıkışını 'Bir Başkadır'la yaptı

Berkun Oya büyük bir Türkiye portresi hedefinde

'Bir Başkadır' dizisi bir süredir merakla bekleniyordu. Sonunda kavuştuk. Hemen açtık ve izledik. Sonuç? Berkun Oya gibi değerli bir adamın elinden çıkan 'Bir Başkadır', farklı sosyal sınıflardan seçilmiş karakterleri ve bu karakterleri birbirine çarpıştırarak ortaya müthiş soruların çıkmasını sağlayan sağlam bir yapıt olmuş. Berkun Oya, 'Bir Başkadır'da özellikle kadın karakterler üzerinden büyük bir Türkiye portresi çıkartmak istemiş. Karakter çatışmalarıyla ortaya muazzam sorular çıkartmış. Sahneler birbiriyle flört eder halde. Ferdi Özbeğen şarkılarından sokaklara, caddelere tüm görüntüler, sahneler sinema filmi tadında. Her bir bölüm kısa film etkisi yaratıyor.

 

 

Meryem açık ara 'Bir Başkadır'ın yıldızı

Berkun Oya'nın kendini her anında hissettirdiği dizi, her sahnesini keyifle izleyebileceğiniz, 40 küsür dakikanın nasıl geçtiğini anlamadığınız, bir hayli 'biz'den bir seyirlik. Asla bir sonraki sahnede olayların nasıl gelişeceğini tahmin edemiyorsunuz. Bu 'kestirilemezlik' diziyi soluğunuzu tutarak izlemenizi sağlıyor. Ama dizi her ne kadar ince ve güçlü senaryosuyla dikkat çekse de, neredeyse her sahnesiyle izleyeni mest etse de bana göre asıl büyük gücünü oyunculuklarından alıyor. Oyunculuklar o kadar başarılı ki her sahneyi nefesinizi tutarak izliyorsunuz. Dizinin en büyük yıldızı ise Anadolulu bir genç kadın olan Meryem'i canlandıran Öykü Karayel olmuş diyebiliriz. Bu kadar sağlam oyunculuklara rağmen Meryem dizinin açık ara en büyük performansı.

 

 

En büyük hit'ini yakaladı

Öykü Karayel, zeki ama eğitimsiz Meryem karakterini oynamıyor adeta yaşıyor. Her sahnesinde "Acaba nasıl bir tepki verecek şimdi?" diyorsunuz onu izlerken. İzleyende heyecan yaratıyor Meryem'in ağzından çıkan her kelime, her cümle. Daha önce pek çok yapımda karşımıza çıkan Öykü Karayel, en büyük çıkışını 'Bir Başkadır'la yapıyor diyebiliriz rahatlıkla. Öykü Karayel bir şarkıcı olsa şu anda onun için "En büyük hit'ini yakaladı" diyebiliriz mesela. Karayel'in Meryem performansı, Kırmızı Oda'da Melisa Sözen tarafından canlandırılan Alya ile beraber yılın en şahane işlerinden biri. Yani bir dizi ödülümüz, bir Emmy'miz filan olsa Öykü Karayel'e 'En İyi Kadın Oyuncu', Melisa Sözen'e de 'En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu' ödülünü rahatlıkla verebiliriz diye düşünüyorum... (Sosyal medya kullanıcılarının -doğal olarak- Karayel'e 'oyunculuk övgüsü' yapmasına enteresan bir tepki gösteren canımız, ciğerimiz Nihal Yalçın'a selam olsun!)

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

 

Bu makaleye ifade bırak