Pandemi dönemi boşanmaları artırdı mı?

Son bir yıldır evlerimizdeyiz. Çin’den dünyaya yayılan Koronavirüs pandemi ilan etmemize sebep oldu. Haliyle evde kalma durumu sağlığımız için gerekli olsa da sosyal bir varlık olan insanın sıkıntılar yaşamasına da sebep oldu. En önemli etkiyi de evli çiftler arasında görüldü. Bu sorunların en başında da boşanmalar geldi. Peki, pandemi dönemi boşanmaları artırdı mı? Molatik olduğumuz konu pandemi dönemi ve boşanmalar.

Pandemi dönemi boşanmaları artırdı mı?

Sosyal hayatımızı askıya aldık

Sosyal hayatımızı askıya aldık
Çok hızlı bir şekilde hayatımıza girdi Koronavirüs ve onun yeni getirdiği yeni normal. Evden çalışmalar, toplu alanlarda bulunmamalar, seyircisiz maçlar, online konserler ve festivaller… Bu duruma bir bakıma çabucak ayak uydurduk. Etrafımıza baktığımızda artık herkes maskeli (burnun altına takılan maske işe yaramaz) şekilde hayatını idame ettiriyor. Ancak unutmamak gerekir ki insan sosyal bir canlı.

Sürekli evde kalmak sorun

Sürekli evde kalmak sorun
Bu dönemde haliyle Dünya Sağlık Örgütü pandemi ilan etti. En kısa sürede bu beladan kurtulmak için de bizler de bu pandemiye riayet edip evde kalmayı tercih ettik. Bir yıl içinde başta aşı olmak üzere de birçok gelişme yaşandı. Bu durum evde kalma süremizi azaltma yönündeydi tabii ki. Ne kadar hızlı eski hayatımıza döneriz onu düşünmeye başladık.

Evli çiftler için alarm

Evli çiftler için alarm
Ancak pandemi dönemi evli çiftler için zaman zaman sıkıntılı anlar yaşattı. Sürekli aynı evin içinde, bir ortam paylaşmak zor oldu insanlar için. Eski normalde gün içinde işe güce dalan çiftler, pandemi dönemi, evin içinde sürekli birbirlerini görmelerinden ötürü belirli sorunlarla karşılaştılar.

Kafa dağıtma imkânı olmayınca…

Kafa dağıtma imkânı olmayınca…
Dediğimiz gibi insan sosyal varlık, bir durumu sürekli hale getirirse, farklı bir şeyler yapmazsa bir süre sonra bıkkınlık yaşamaya başlıyor. Haliyle bu durum çiftlerde de kendisini gösterdi. Sürekli evde karşılıklı yaşamak onları da etkiledi. Bu nedenden ötürü de boşanma sayıları oldukça arttı.

TÜİK verilerine de yansıdı

TÜİK verilerine de yansıdı
Türkiye İstatistik Kurumu, 2020 evlenme ve boşanma istatistiklerini yayınladı. Pandemi öncesi birbirine yakın seyrediyordu evlilik ve boşanmalar arasındaki oran. Ancak pandemi ile birlikte evlere kapanmamız sonrası mahkemelerin de kapanması boşanmaların Nisan ve Mayıs aylarında minimum düzeyde kaldığını gösteriyor. Ancak Haziran ayı ile birlikte kısıtlamalar kalkınca çiftler adeta 'mahkemelere koşmuş' ve birbiri ardına boşanma davaları açılmış.

2020 Temmuz’da rekor başvuru

2020 Temmuz’da rekor başvuru
İstatistiklere göre 2020 Temmuz ayında boşanma talepleri rekor düzeye ulaşmış. 2019’un Temmuz ayına nazaran geçtiğimiz yılın Temmuz’unda boşanma davaları yüzde 70 oranında artmış. Bu da insanların nasıl olumsuz etkilendiğinin bir kanıtı olarak görülebilir.

Büyük şehirler üst sıradalar

Büyük şehirler üst sıradalar
Boşanma taleplerinde ise büyük şehirde yaşayan çiftlerin çoğunluğu oluşturduğunu görüyoruz. Listenin ilk sırasında İstanbul var. En az boşanma ise Bayburt’ta oldu. 35 çift Bayburt’ta boşanmış.
  • İstanbul - 27.323
  • Ankara  - 11.061
  • İzmir 10.720
  • Antalya - 6.253
  • Bursa - 5.290
  • Adana - 4.271
  • Mersin - 4.120
  • Konya - 3.869
  • Kocaeli - 3.625
  • Gaziantep - 2.966

Evlilikler azaldı
 

Evlilikler azaldı<br />
&nbsp;
Bir başka taraftan bakacak olursak evliliklerde de gözle görülür bir azalma oldu. Evlenen çiftlerin sayısı ise 2019 yılında 542 bin 314 iken 2020 yılında %10,1 azalarak 487 bin 270 oldu. Bunda tabii ki Koronavirüs etkili oldu. Zaten Mart ayının ortasında Haziran ayının ortasına kadar bir kısıtlama ile karşı karşıyaydık. Devam eden aylarda da insanlar düğün yapmak istemedi ya da yaşananlar sonrası çiftler yollarını ayırdılar.

Temmuz - Ağustos ilk sırada

Temmuz - Ağustos ilk sırada
Onca hazırlık yapan çiftler de kısıtlamalar kalkınca ilk iş soluğu nikah masasında aldılar. Yaz ayları zaten yılın en çok düğün yapılan ayları malum ancak kısıtlama sonrası da iyice arttı evlenenlerin sayısı. Temmuz ve Ağustos ayları 2020’de en çok düğün yapılan iki ay oldu.

Çin'de de artış görülmüştü

&Ccedil;in&#39;de de artış g&ouml;r&uuml;lm&uuml;şt&uuml;
Boşanmalarla ilgili artış sadece bizde değil geçtiğimiz yıl, virüsün yayıldığı ülke Çin'de de görüldü. Yaklaşık iki ay boyunca karantinada kalan Çin halkının, karantina kalktıktan sonra boşanma taleplerinin arttığı görülmüştü. Koronavirüs'ün (Covid-19) merkez üssü Hubei eyaletinde Şubat 2020'de rapor edilen aile içi şiddet, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 300 artış göstermişti.

Sağ salim kurtulalım

Sağ salim kurtulalım
Artık yeni normalimizle yaşamaya bir nebze alıştık. En kısa sürede bu saçma sapan durumlardan kurtulmak hepimizin isteği. Eskisi gibi hayatlarımızı yaşamak, arkadaşlarımızla, sevdiklerimizle bir araya geleceğimiz günlere kavuşmak ümidiyle…

selcuk.bulut@milliyet.com.tr

 
Bu makaleye ifade bırak