Geri Dön
Pazarİyi yaşam için karbon ayak izine dikkat

İyi yaşam için karbon ayak izine dikkat

Son yıllarda artan dünya nüfusu, tüketim çılgınlığı ve küresel ısınma sebebiyle daha da dikkat etmemiz gereken karbon ayak izimizi azaltmak için yapabileceklerimizi WWF Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli’den dinledik

İyi yaşam için karbon ayak izine dikkat

Özlem Ülkü - Küresel ısınmanın etkilerini hissetmeye başlamamızla birlikte, karbon ayak izi kavramını da gündelik hayatımızda sıklıkla duyar olduk. Kyoto Protokolü ile tanıştığımız kavram üretim, ulaşım, hizmet, işleme gibi faaliyetlerimiz sonucu oluşan sera gazlarının etkilerinin karbondioksit cinsinden eşdeğerlerinin hesaplanması. Bu aynı zamanda gezegenimize verdiğimiz zarar iklim değişikliği üzerindeki etkimiz anlamına da geliyor. Geçtiğimiz hafta açıklanan Hot or Cool Institute’ün raporuna göre, G20 ülkelerinin tamamı yaşam tarzına dayalı karbon ayak izini aşıyor. Rapor, bu gidişatı değiştirmek için hızlı ve radikal azaltım gerektiğini ortaya koyuyor. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 9 ülkeyi analiz eden rapor, mevcut yaşam tarzının değişmesini vurguluyor.  Türkiye’de karbon ayak izinin en büyük bileşenini konutların oluşturduğunu açıklayan incelemede sırasıyla gıda ve içecek tüketimi ile ulaşım sektörü geliyor.  Peki, bu gidişatı değiştirmek için nasıl adımlar atılmalı? Ülkenin en kalabalık şehri İstanbul’da bu konuda neler planlıyor? İBB Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı’nın yol haritasını ve Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli’nin önerilerini aldık.

“Yalnızca bir dünyamız var”

“Fosil kaynaklara dayalı ulaşım tercihlerinin karbon ayak izimiz üzerindeki etkisi tartışılmaz” diyen Asli Pasinli, daha iyi bir yaşam için dikkat etmemiz gerekenleri şöyle anlatıyor:  “Özellikle iş seyahatlerimizi ya da şehir içi toplantılarımızı planlarken video konferans teknolojilerini önceliklendirmeye devam etmemiz gerekiyor. Ayrıca kısa mesafelere uçak yerine tren ya da otobüs ile seyahat ederek, şehir içi kısa mesafelerde de bisiklet ya da elektrikli ulaşım araçlarını değerlendirerek, daha da kısa mesafeleri ise yürüyerek hem kendi, hem de doğamızın sağlığına katkıda bulunabiliriz.  Hesaplamalara göre otomobil kullanımı kaynaklı karbon ayak izi yüzde 50 azaltılıp, otomobillerle kat edilen mesafenin üçte biri toplu taşıma araçlarıyla ve kalanı yürüyerek veya bisikletle kat edilirse Dünya Limit Aşım Günü 13 gün ötelenebilir. 

Her yeni eşya, her gıda ürünü, üretiminde harcanacak enerji ve tonlarca su da demek. Buradan hareketle doğal kaynaklarımızı korumak ve bu süreçlerde açığa çıkan sera gazlarını azaltmak için tüketim alışkanlıklarımızı gözden geçirmemiz, ihtiyacın üstünde her türlü tüketimden kaçınmamız da büyük önem taşıyor. Bu nedenle bozulan eşyalarımızın yerine yenisini almak yerine tamir ettirerek, geri dönüşebilir atıkları uygun şekilde ayrıştırarak yeniden kullanmaya, ikinci el eşya kullanımına yönelerek, enerji tasarrufu sağlayan ürünleri tercih ederek de karbon ayak izimizi ciddi miktarda azaltabiliriz. Yalnızca bir dünyamız var. Onun çizdiği sınırlar içinde yaşamayı öğrenmezsek, gezegenimiz bizim için yaşanılabilir bir yer olmaktan çıkacak.”

2030’un yol haritası

İBB, 2030 yılına kadar iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak adına bina-enerji, ulaşım, su ve atık su sektörüyle ilgili şu stratejileri belirledi:

Binalarda enerji verimliliğini artıracak önlemlerin teşvik edilmesi,

Bölge genelinde yenilenebilir enerji kullanımının artırılması,

Elektrikli araç ve otobüs kullanımının artırılması,

Mevcut yolların bisikletliler için uygun hale getirilmesi ve yeni yolların oluşturularak bisiklet kullanımının teşvik edilmesi,

Atılan malzemelerin geri kazanım ve yeni ürünlere dönüşümü ile düzenli depolamaya giden atık miktarının azaltılması,

Gıda ve bahçe atıklarının geri dönüşümünün sağlanması,

Depolama sahasından çıkan çöp gazının daha yüksek verimde yakalanarak elektrik, ısınma veya ulaşım yakıtı olarak kullanımı ile atmosfere direkt metan salımının önlenmesi,

Çevresel etkilerinin ve toplam sera gazı emisyonlarının azaltılması için atık toplama operasyonlarının optimize edilmesi.

Tedarik hatlarının ve içme suyu şebekesinin akıllı sistemlerle yönetilmesi,

Suyun yerinde yeniden kullanımının ve geri dönüşümün teşvik edilmesi,

Yağmur suyunun sürdürülebilir kullanımının (yağmur bahçelerinin oluşturulması, suyun depolanması vb) sağlanması.

Evde karbon ayak izini azaltma yolları

Suyu tasarruflu kullanın, dişlerinizi fırçalarken musluğu açık bırakmayın, düşük akışlı duş başlığı kullanın.

Daha doğal temizlik ürünleri kullanın.

Enerji tasarruflu ampuller kullanın, elektronik aletlerinizi prizde takılı bırakmayın.

Kaloriferin ısısını azaltın. Kaloriferin zamanlayıcı ayarını kontrol edin; işe gittiğinizde evi ısıtmanın bir anlamı yoktur.

Bulaşık ve çamaşır makinenizi tam yükle çalıştırın. Çamaşırlarınızı makinede kurutmak yerine asarak kurutun.

Yaşam alanlarında bitkilere yer açın. Daha az plastik satın alın. Plastik atıklarınız için ayrı bir biriktirme alanı oluşturun ve geri dönüştürülmesi için belediye hizmetlerinden yararlanın.

Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na TÜİK tepkisi
Rusya kritik tarihi açıkladı! Dünya bu ana kilitlendi
Omicron izin vermedi: Bunu özleyeceğiz
İran'da korkutan ses! Nedenini canlı yayında açıkladı
Denizde panik anları! Gezi teknesi ile kargo gemisi çarpıştı
Merih Demiral sahnede! Napoli'ye büyük şok
Ülke ihtiyacının yüzde 40'ını karşılayacak! Bugün açıldı
NASA anbean yayınladı! Bu yıl son kez gerçekleşti
Araç sahipleri dikkat! Zorunlu trafik sigortasında değişikliğe gidildi
Hazar Ergüçlü ile Onur Ünlü evleniyor mu?
Gündeme bomba gibi düştü! Ellerinde daha fazlası var
1200 metreye kadar menzili var! 'Siz görmeden o görüyor'
Trabzonspor'da Cornelius şoku! Kafası yarıldı
Clooney milyonları elinin tersiyle itti! Bir günde 35 milyon dolar kazanç
Robot süpürge tercihinde 5 önemli adım