Geri Dön

İznik çinisinden modern figürler

On sekiz yıldır seramik ve çinicilikle uğraşan Şebnem Tuna, İznik çinisi kullanarak ünlü isimlerin figüratif formlarını üretiyor. Tuna’nın Sezen Aksu ve Hayko Cepkin’in ardından üretmek istediği figür ise geçen ay kaybettiğimiz Gülriz Sururi.

İznik çinisinden modern figürler

Şebnem Tuna, Bursa’nın Yeniceabat Köyü’ndeki Çini Çiftliği atölyesinde altı kişilik bir tasarım ekibiyle çalışıyor. Seramik ve resim eğitimiyle başlayan kariyerinde çiniyle ilişkisi, replika üretimlerle başlamış. Daha sonra çalışmalarını modernize etmenin, günümüz insanının zevkine hitap edecek şekilde yorumlamanın peşine düşmüş. İçerdiği yüksek oranda kuars sayesinde yüzyıllarca bozulmadan kalabilen İznik çinisinden figürler üretme sürecinin böyle başladığını anlatıyor Tuna: “İznik çinisi, 16. ve 17. yüzyılda Osmanlı’da Saray için üretilen malzemelerde görülüyor, ayrıca mimaride kullanılıyor. Ben de Turgut Tuna’dan öğrendiğim bu işi devam ettirmek, özellikle Anadolu’ya özgü hayvan figürleri kullanmak istedim. ‘Şahmeran’ figürü bunlardan biriydi. ‘Gergedan’ ise Ömer Koç’un koleksiyonuna dahil oldu. Ayrıca çalışmalarımızı bugünün popüler isimleriyle buluşturduk; Türkan Şoray’ın, Sezen Aksu’nun, Hayko Cepkin’in İznik çinisinden figüratif formlarını ürettik.”

Tuna’nın çalışmalarını Paşabahçe butik mağazaları ve Pera Müzesi’nde bulmak mümkün. Çalışmalarına koleksiyonerlerin yanı sıra figürlerini yaptığı sanatçıların da ilgi gösterdiğini anlatan Tuna, tam da üzerinde çalışmayı planladığı dönemde sanatçı Gülriz Sururi’yi kaybettiğimizi söylüyor: “Hem fiziksel olarak hem karakter olarak çok özel biriydi. Bir sonraki çalışmamızın Gülriz Sururi figürü olmasını planlıyoruz.”

Yeliz Yeşilmen gözyaşlarına boğulduğu anları takipçileriyle paylaştıŞarkıcı Yeliz Yeşilmen, Instagram hesabından paylaştığı video ile takipçilerini şaşırttı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber