Geri Dön
Pazar“Kalp hastaları ekstra korunmalı”

“Kalp hastaları ekstra korunmalı”

Korona pandemisi kalp sağlığının önemini bir kez daha kanıtladı. Kalp Sağlığı Haftası vesilesiyle dikkat edilmesi gerekenleri uzmanına sorduk

“Kalp hastaları ekstra korunmalı”

Özlem Ülkü

Kovid-19 vaka sayılarının her geçen gün arttığı bir dönemden geçiyoruz. Aşılama çalışmalarına karşın, virüs oldukça hızlı ilerliyor ve özellikle kronik hastalığı olanlar için risk daha da büyük. Kovid-19 enfeksiyonunun kalp ve damar sağlığı üzerinde önemli etkileri olabileceğini ortaya koyan araştırmaların ardından, 12-18 Nisan Kalp Sağlığı Haftası kapsamında Amerikan Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Saide Aytekin’le pandemide kalp sağlığı ile ilgili bilinmesi gerekenler hakkında konuştuk. 

Pandemi sürecinde pek çok kalp hastasının hastanelere gitmeye çekindiğini söyleyen Aytekin, “Bu durum nedeniyle hastalıkları kontrolsüz kaldı ve bu da genel durumlarının kötüleşmesiyle sonuçlandı. Geç dönemde hastaneye başvuran hastaların hastaneye yatırılmaları ve ilaç tedavilerinin tekrar düzenlenmesi gerekli oldu. Ayrıca, sayıları az olmayan birçok hasta evinde kalp krizi geçirip erken dönemde hastaneye gelmedi” diyor. Kalp hastalığı olan kişilerin Kovid-19’a yakalanma konusunda artı riski de olduğunu belirten doktor,  dikkatli korunma ve aşılanma gerektiğini vurguluyor: “Kalp hastaları Kovid-19 açısından artı riske sahiptir. Özellikle kalp yetersizliği olanlar, kalp kapak hastaları, tansiyon  ve  şeker hastalarında akciğer tutulumu olup ağır geçirilen Kovid-19 enfeksiyonu gayet kötü seyretmekte. Bu nedenle, daha dikkatli korunma ve aşılanma gerekmekte. Evde kalan insanların diyetini bozması, hareketsiz kalması, kilo alması, şeker dengesinin bozulması ve  tansiyon hastalarının tansiyon ayarlarının bozulması gibi sonuçlar da riski artırıyor.” 

“Kalp kasını tutarak dokuya zarar veriyor”

Virüse yakalanmada kalp tutulumu olduğunu da dile getiren Prof. Dr. Aytekin, Kovid-19 sonrası dönemde de kardiyolojik kontrollerin devam edilmesi gerektiğini dile getiriyor: “Kovid-19  enfeksiyonu maalesef kalp kasını da tutarak kalp dokusuna zarar verebiliyor. Bunun oranı çeşitli yayınlarda farklı olmakla birlikte, yüzde 19 ile yüzde 40 arasında değişmekte. Belki de bazen o gürültülü enfeksiyon tablosu içinde saptanma zorlukları da yaşanıyor olabilir. Ancak bu hastalarda kalbin kasılma gücü zayıflamakta; bu da olası bir kalp yetersizliğine yol açabilmektedir. Zaman zaman kalp  zarını tutarak sıvı toplanması da  görülmekte. O nedenle bu hastalarda kalbin ultrasonografik kontrolü olan ekokardiyografi ile tetkik yapılmalı ayrıca çarpıntı, nefes darlığının geçmemesi gibi yakınmaları olanların Kovid-19 sonrası dönemde de kardiyolojik kontrolü ihmal edilmemelidir.”

“Hiç olmazsa online olarak doktorlara ulaşılmalı”

Hepimizin dikkati elden bırakmaması gerektiği bugünlerde kalp hastası olanların ekstra korunmaya alınmasının gerekliğini de söyleyen Prof. Dr. Saide Aytekin,  yapılması gerekenleri ise şöyle sıralıyor: “Mümkünse evden çalışmalarını, hijyen kurallarına  uymalarını, diyet ve ilaçlarını, gerekli doktor kontrollerini  aksatmamalarını, maske  ve mesafe kuralına daha dikkatli uymalarını öneririm. Unutulmamalıdır  ki bu yoğun dönemde hastaneye yatmak riski artıracaktır. Bu yüzden hiç olmazsa online olarak  doktorlara ulaşarak sorunlara erken çözüm bulunması çok önemli.’’

“Erken başvurmak önemli”

Aytekin’in üzerine vurgu yaptığı konulardan biri de aşı. Bu dönemde kimsenin ama özellikle risk grubunda olan kişilerin aşı olmama lüksünün olmadığını söyleyen Aytekin, “Riskli grupta olanların hangi aşıya ulaşabiliyorlarsa onu olmaları gerekir. 

Kalp krizi geçiren hastaların  da  evde vakit geçirmeden hastaneye başvurmak dışında çözümü yoktur.  Bu nedenle mutlaka  erken  başvurmaları gerekir”  diyerek de uyarıda bulunuyor.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler