Geri Dön
PazarKaradeniz’in renkleri

Karadeniz’in renkleri

Karadeniz’in renkleri

Ordu’nun içinden geçtim, eski yolun virajlarının tadını çıkara çıkara ve tekerlerin lastik yanaklarını az kararta kararta çıkıp Fatsa’ya doğru gittim

37’nci günde sevgili İsmail Kılıç kardeşimin köy evinde misafirdim. Deliksiz bir uykudan sonra sabah erken kalkıp yazı işimi tamamladım. Ardından akşam birlikte olduğumuz Eşref Karnak da geldi ve Trabzon’dan Samsun’a gitmek için yola çıkan Avni Ortay’la buluşmak üzere sözleştiğimiz Giresun Kalesi’ne sürdük. Avni kardeşimiz, Adrasan Lazona Camping Kadir’in çocukluk arkadaşı, dağcı ve motosiklet tutkunu genç bir kardeşimiz. Kızı Eylül’ü Samsun’a götürdüğü için arabayla gelmişti. Güzel bir sohbetten sonra Avni ve Eylül yola çıktılar. Eşref kardeşim de ayrıldı ve İsmail bana Ordu’ya kadar eşlik etti. Sabah yollukları çantama koymuştu. Sonrasında bir kitap hediye etti. Teşekkür ederim İsmail kardeşim, kardeşlerim. Güzel anılarla ayrıldım trafiği hariç sevdiğim Giresun’dan.

Karadeniz’in renkleri

Sanki dün de buradaymışım gibi

Ordu’nun içinden geçtim. Aydınlık görüntüsü çok etkileyiciydi kentin. Oradan eski yolun virajlarının tadını çıkara çıkara ve tekerlerin lastik yanaklarını az kararta kararta sürdüm Fatsa’ya doğru. Perşembe’den sonra Yason Kilisesi çok kalabalıktı. Görmeden devam ettim. Bolaman Feneri’nin önünde bir mola verdim ve Fatsa, Ünye derken Terme ilçesine bağlı Sakarlı mevkisindeki akrabalarım Haznedaroğlular’ın evine geldim. Aynen Şavşat’ta olduğu gibi burada da çok sıcak kucaklaştık. İlk defa görüşmemize rağmen sanki dün de buradaymışım gibiydi! Evleri denize sıfır. Temmuz ayında Karadeniz’de kulaç atarak yorgunluğu giderdim ve dalga sesi eşliğinde yediğimiz balıkla sofrada gece saat 2’yi bulmuşuz. Deliksiz bir uykudan sonra yüzümü denizde yıkadım. Biraz çevreyi dolaşacağım, biraz deniz kabuğu toplamaca ve bol sohbet.  Ertesi gün arife ve sonrası bayram olduğundan “Trafik hengâmesini çekmemek için” şeklinde bir bahaneyle kalacağım burada birkaç gün. Teşekkürler Sevim hala, Osman enişte, Perihan ve Hülya (Lili)…

Eski konakları, bakırcılarıyla Ünye

Sonraki 3 gün Ünye-Terme arasındaki Sakarlı’da, aslen Artvin-Şavşatlı olan akrabalarım Haznedaroğlu’larda misafirim. Deniz kıyısındaki şirin evlerinde sabah ve akşamları Karadeniz’in ferahlatan sularına teslim olarak dinleniyorum. Sevim halam, kızı Hülya ve gelini Perihan’la hem birbirimizi tanıyoruz hem de anıları kâh gülerek kâh üzülerek canlandırıyoruz. Adaşım Osman dayı ayakta ama yaşa dayalı demanstan dolayı pamuklar üstünde tutuluyor.

Karadeniz’in renkleri

Ünye’nin sokakları mimarisiyle öne çıkan eski evlerle dolu. Gezmeye ve fotoğraflamaya doyamazsınız.

Sanırım 16-17’li yaşlarımdayken Sevim halanın oğlu Arif Oktay Haznedaroğlu eğitimi için İstanbul’a gelmiş ve bizde kalmıştı. Benden iki yaş büyüktü; bana ve kardeşime örnek olmuş, ‘80 ihtilali öncesinde daha temkinli bir delikanlılık dönemi yaşamamıza vesile olmuştu. Seneler sonra elim bir trafik kazasında kaybettik Arif’i. Ruhun şad olsun güzel insan... Hülya bana Bolaman ve Ünye’yi gezdirdi. Eski konaklar, bakırcılar, dar eski sokaklarıyla güzel ve modern bir ilçe Ünye. Ha bir de ilçenin bütün sahil bandında denize giriliyor. Su sporları, kum voleybolu ne ararsanız var. İlk kez arabayla klima ferahlığında seyahat ettim. Diğerinden şikayetçi miyim? “Zinhar!”

Karadeniz’in renkleri

Bolaman’da yer alan Haznedaroğlu konağı kesinlikle görülmeye değer.

Hem dinleniyorum hem de annemin babası dedemin ailesi ile kaynaşıyorum. İnsan daha ne ister! Çok güzel geçiyor. Jonathan Livingston’un dediği gibi, sanki “zaman ve mesafeyle sınırlı olmayanı yaşıyoruz.” Ardahan Sulakyurt (Sarzep), Şavşat Ciritdüzü köyü şimdi de Ünye. Buralarda yaşayan akrabalarım çok samimi ve içten kucakladılar beni. Tabii ben de onları. Bu yolun belki de en kıymetli taraflarından biri oldu bu yaşadıklarım. Hep iyi olun e mi!

Merak edenleriniz için: Gerçekleştirdiğim bütün rotalarım Wikiloc programında herkese açık şekilde Oskrom hesabımda kayıt altına alınıyor. Ayrıca yol maceramın daha fazla detayına Instagram: Oskrom ve Facebook Osman Kromer hesaplarından ulaşabilirsiniz.

Karadeniz’in renkleri

Sevim, Hülya ve ben.

İSTATİSTİKLER:
Mesafe: 160 km
Sürüş süresi: 3 saat 23 dk.
Yol süresi: 7 saat 56 dk.
En yüksek rakım: 565 m
En düşük rakım: -19 m

Hava: parçalı bulutlu, yüksek nem oranlı 23-30 derece arası

Dikkat çeken uyarı: Türkçe için felaket habercisidir
Yılın ilk MGK'sında Ukrayna vurgusu! Taraflara tansiyonu düşürün çağrısı
Meteoroloji yeni raporu yayımladı! 21 il için kritik uyarı
İstanbul Valisi duyurdu! İşte yasağın biteceği saat...
Erzurum'da çığ felaketi! Acı haber geldi...
Fikret Orman'dan Şafak Mahmutyazıcıoğlu açıklaması
'Camdaki Kız’da Nalan’ın hevesi kursağında kaldı! ‘Bu kızın yüzü gülmüyor’
Film gibi operasyon! Gizlenmeye çalıştı, yara izi ele verdi
Asgari ücretin üzerinde çalışanlar dikkat! Maaş tabloları ortaya çıktı
Kritik senaryo! Gram altın yıl içerisinde...
Acun, Süper Lig efsanesini getirdi! Fotoğraf basına sızdı
Fatma Girik son yolculuğuna uğurlandı!
F.Bahçe ilk transferini bitirdi! Duyurdular, 1.5 milyon euro bonservis
Bircan Bali gözyaşlarıyla anlattı! Mahmutyazıcıoğlu'nun son sözleri
Kuyumcularda altın günleri başladı!