Geri Dön
PazarKuşbakışı Göbeklitepe

Kuşbakışı Göbeklitepe

Tarihin sıfır noktasına farklı bir açıdan bakmaya ne dersiniz? Göbeklitepe’de kısa süre önce başlayan balon turlarıyla ören yerini havadan keşfedebilirsiniz

Kuşbakışı Göbeklitepe

ÖZLEM ÜLKÜ ozlem.ulku@milliyet.com.tr /  Bugünlerde UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki Göbeklitepe’nin üzerinde rengarenk balonlar süzülüyor. Balon turları Harran Ovası’na hakim 12 bin yıllık inanç merkezinin tamamını havadan izleme fırsatı sunuyor. Geçen eylül ayında Valilik ve Büyükşehir Belediyesi koordinasyonunda yürütülen çalışmalarla Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne başvuru yapılmış, gerekli izinlerin alınmasının ardından Göbeklitepe’de test uçuşlarına başlanmıştı. Yakın zamanda test uçuşlarının tamamlanması ile birlikte ziyaretçiler, tarihi mekanın tamamını görebilecek bir rotada seyahat edebiliyor.

Sınırlı sayıda yapılıyor

Henüz kısa bir süre önce başlayan Göbeklitepe balon turu uçuşları, ilk günden itibaren büyük ilgi görüyor. Sıcak hava balonlarıyla yapılan uçuşlar, şimdilik sınırlı sayıda gerçekleşiyor. Uçuş süresi ortalama 45 dakika ile bir saat arasında değişirken uçuş yüksekliği ise Göbeklitepe’nin tüm güzelliklerinin rahatlıkla görülebileceği şekilde belirleniyor. SİT alanı olmasından dolayı kalkışlar bölgenin 400-500 metre ilerisinden yapılıyor. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden eğitim alan pilotların görev aldığı balon turuna katılmak için rezervasyon isteniyor.

Ortalama 600-900 lira arasında olan balon turu, Kapadokya’daki gibi farklı sepet büyüklüğündeki balonlarla 16, 24 ve 32 kişilik olarak yapılıyor. İster yalnız ister grup olarak balon turu satın almak mümkün.

Sürprizli teklif 

Göbeklitepe balon turunda hayatınızın en özel teklifini sunmak isterseniz sizin için özel bir program da hazırlanıyor. İniş esnasında “Benimle evlenir misin?” pankartı açılıyor. Ya da yukarıda sepetten çıkan sürprizlerle de teklif yapabiliyorsunuz.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler