Geri Dön
Pazar“Minimum kuvvetle maksimum zarar”

“Minimum kuvvetle maksimum zarar”

Karanlık çöktüğünde eve kapanmak mı yoksa her türlü tehlikeye karşı kendini savunmayı öğrenmek mi? İkinci şıkkı tercih eden birçok kadın savunma sanatı derslerinin verildiği spor salonlarını dolduruyor. Yaptıkları şey ise çok basit: Saldırganın gücünü aslında ona karşı kullanmak

“Minimum kuvvetle maksimum zarar”

Geçtiğimiz haftalarda Türkiye yeni bir tecavüz skandalıyla sarsıldı. İstanbul’un en kalabalık yerlerinden biri olan Bağdat Caddesi civarında bıçaklı bir saldırgan, üniversiteli genç kıza bir apartmanın arka bahçesinde tecavüz etti. Her taciz ve tecavüz olayından sonra olduğu gibi sosyal medya aracılığıyla insanlar kadına karşı her türlü şiddetti lanetlese de yorum yapanlar arasından “Gecenin 3’ünde o kızın sokakta ne işi varmış?” diyen zihniyetler de çıktı.

Daha sonra bir haber daha geldi. Taciz saldırısı bu defa Zonguldak’ta gerçekleşiyordu ve tehlikeyi fark eden genç kız tacizciyi tek yumrukla hastanelik etti. Araştırmalardan sonra mağdurun profesyonel boksör olduğu anlaşıldı.

Bütün bu yaşananlardan sonra “Gecenin 3’ünde ne işim var benim sokakta deyip evde oturmak mı yoksa bir savunma sanatı öğrenerek kendimi tehlikelere karşı korumam mı gerekiyor?” sorusu düştü aklıma. Tacizciyi tek yumrukla hastanelik etmek insanın içini soğutan bir hareket ne de olsa.

Yaptığım araştırmalar sonucu sokakta yaşanacak saldırılara karşı olarak üç farklı savunma sanatı olduğunu öğrendim: Wing chun, wing tsun ve krav maga. İstanbul şubeleriyle görüştüm ve kadınlardan gelen talep üzerine kadınlar için özel derslerinin olduğunu öğrendim. İş çıkışı ya da hafta sonu kendini tehlikelere karşı korumak için spor salonlarına koşan farklı yaş gruplarından birçok kadınla görüştüm. Aralarında 9 yaşında olan bir “çekirge” bile var. Hepsinin amacı aynı ve kadınlara ortak bir mesajları var; “Kadınlar fiziksel olarak güçsüz oldukları için bir şey yapamayacaklarını zannediyorlar ama bu zihniyetle baştan kaybediyorlar. Bu kadını eve kapatan zihniyettir. Biz burada güç kullanmıyoruz. Saldırganın gücünü ona karşı kullanıyoruz. Küçücük bir teknik hayatınızı kurtarabilir.”

“Minimum kuvvetle maksimum zarar”
Krav maga - Woman defense nedir?

Bülent Çetin (Krav Maga Federasyonu Başkanı)

Krav maga İsrail ordusu tarafından geliştirilen ve kullanılan bir yakın dövüş tekniğidir. Düşmanınızı etkisiz hale getirerek, en kısa sürede oradan uzaklaşmanızı sağlıyor. Kadınlara özel olarak da woman defense (kadın savunması) dersleri veriyoruz. Tecavüze karşı koyma, saldırıdan korunmayı (bıçak, sopa, silah) öğretiyoruz. 10 ders yeterli oluyor. Sloganımız saldırgana minimum kuvvet maksimum zararı verip kurtulmak.

“Güvensiz hissediyorum”

Eylem Kamberoğlu

37 yaşımdayım, mali müşavirim. Bu ülkede yaşamamdan kaynaklı kendimi sokakta hep güvensiz hissettim. Lisedeyken fiziksel tacize uğramıştım. “Kadın erkekten daha güçsüzdür, o yüzden karanlıkta sokağa çıkma, evde otur” gibi bir algı var. Bu sizin bilinçaltınıza da yerleşiyor. Güvenli hissetmediğim için bir savunma sanatı öğrenemek istedim ve krav maga’yı tercih ettim.

“Genç kızlara öğreteceğim”

Demet Ekinci

29 yaşındayım, özel bir şirketin lojistik bölümünde çalışıyorum. Krav Maga’da bu ikinci dersim. Burada diğer savunma sanatlarındaki uzun felsefi süreçlerden geçmeden direkt aksiyona başlıyorsunuz. Özellikle liseye giden kız öğrencilere bunu öğretmek istiyorum.

“Bağırmak çok önemli”

Deniz Mercan

44 yaşındayım, kızımla birlikte bir yıldır krav maga yapıyorum. Olası tehlikelere karşı farkındalığım yükseldi. Her saldırının bir karşılığı vardır. İlk 3 saniyede bir şok yaşanıyor. Diyaframı kasarak bağırmak şoktan çıkmak için çok önemli. Şoku atlattıktan sonra kendinizi savunabilirsiniz.

“Gücümüzü kullanmıyoruz”

Selin Mercan

15 yaşındayım, lise ikiye gidiyorum. Okuldaki kız arkadaşlarıma da teknikleri gösteriyorum. Kadınlar güçsüz oldukları için çaresiz hissediyorlar. Oysa biz burada güç kullanmıyoruz. Saldırganın gücünü ona karşı kullanıyoruz. Küçücük bir teknik hayatınızı kurtarabilir.

WIng tsun - Women’s self defense nedir?

Buğra Ünalmış (Wing Tsun Live eğitmeni)

Son dönemde ülkemizde yaşanan kadınlara karşı şiddet olayları sebebiyle gelen talepler üzerine sadece kadınlara özel tehlike ve şiddete karşı savunma sağlayacak dersler vermeye başladık. Amacımız kadınların kendisini korumasının aslında o kadar zor olmadığını göstermek ve kendilerine olan güvenlerinin artmasını sağlamak. Derslerde; tehlike anında karşınızdaki kişinin hassas noktalarının nereler olduğu ve sizin buralara nasıl ve ne şekilde saldırmanız gerektiği gibi konularda detay teknikler, püf noktalar ve stratejiler öğretiliyor. Dersler esnasında gösterilen prensip ve tekniklerden sadece biri bile bir gün, bir yerde kişinin hayatını kurtarabilir.

“Minimum kuvvetle maksimum zarar”


WIng chun nedir?

Aydın Erdem (Wing Chun Turkey eğitmeni)

Wing chun 300 yıl kadar önce geliştirilen, Çin kökenli bir savunma sanatıdır. Çin’in ünlü manastırı Shaolin’de eğitim veren rahibe Ng Mui tarafından geliştirilmiştir. Wing chun dünyanın en etkili ve uzun yıllar harcamadan kısa sürede öğrenilebilen bir düşünce sistemi ve savunma sanatıdır. Wing chun eğitimi alan zayıf ve güçsüz bir kişi dahi belirli bir süre sonra dövüş sırasında büyük bir üstünlük kazanır. Kilolu, zayıf kadın, erkek, çocuk fark etmeksizin kolayca uygulanabilen, psikolojik ve fiziksel pozitif geri dönüşümleri olan keyifli bir aktivitedir.

“Eve kapanmak yerine savunmayı öğrenin”

İrem Büyükbayrak

20 yaşındayım, öğrenciyim. Daha önce birçok spor yaptım ama kendini savunmak adına bir bilgim ve kendime güvenim yoktu. Yakınlarımda daha önce saldırıya uğrayanlar oldu. Hiçbir şey yapamadılar, savunmaları sıfırdı. Ben de Wing Chun öğrenerek kendimi geliştirmeye karar verdim. Erkeğin kas olarak kadından ciddi bir üstünlüğü var. Erkeğin gücüne güçle karşılık verirseniz sonuç negatif olur. Asıl önemli olan karşımızdakinin baskısını yönlendirme metotlarını bilmek. Saldırganın gücünü etkin bir şekilde ona karşı kullanıyoruz. Kadınlar “Güçsüzüm, ne yapabilirim?” diye düşünmesinler. Eve kapanmak yerine savunmayı öğrensinler.

“Büyüdükçe daha çok tacize maruz kaldım”

Merve Büyükbayrak

25 yaşımdayım. Bruce Lee ve Jackie Chan filmleriyle büyüdüm diyebilirim. Küçükken de aikido’yu denemiştim. Büyüdükçe de kadın tacizlerine daha çok maruz kalmaya ve kalanları görmeye başladım. Kendimi savunmak hem de spor yapmak için yeniden wing chun’a başladım. Lütfen kadınlar kendini savunmayı öğrenmekten çekinmesin. “Gece saatinde kadın neden dışarıda” gibi bir zihniyet var. “Kadın başına karanlıkta sokağa çıkma” diyenlere rağmen bu sporu öğrenmeliler.

“Herkesin korunmak için bu spora gelmesi gerek”

Rukiye Vergili

Ben 9 yaşına gireceğim. Babamla beraber buraya geliyorum. Aslında daha önce birkaç kere daha gelmiştim ama okul başlayınca ara vermiştim. Şimdi tatilde olduğum için yine geldim. Büyüdüğümde wing chun’a devam etmek istiyorum. Okulda hiçbir şey yapmıyorum, öğretmenim kavga edersek bize kızıyor. Benim yaşımdaki herkesin kendilerini bir şeylerden koruması için bu spora gelmesi gerekir.

HUKUK MEŞRU SAVUNMA İÇİN NE DİYOR?

“Savunma saldırı ile aynı zamanda olmalı”

Av. Abdullah Selim Babaoğlu

-Saldırının haksız olması yani hukuka aykırı olması gerekmektedir.

-Saldırının size ya da başkasına ait bir hakka yönelik olması gerekir. Örneğin; sokak ortasında eşini bıçakla yaralamaya devam eden kocaya karşı, kadını kurtarmak amacı ile meşru savunmaya başvurulabilir.

-Irza geçmeye kalkan saldırganı başka türlü engelleme olanağı olmayan mağdur, saldırganı öldürürse meşru savunmadan yararlanabilir. Saldırgana karşı onun kullandığı aynı araçlarla karşılık vermek gibi bir şart yoktur.

-Savunmanın saldırı ile aynı zamanda olması da gereklidir. Bir başka ifade ile saldırı sona ermişse artık meşru savunmadan bahsedilemez. Saldırıdan sonraki davranışlar öç alma olarak değerlendirilebilir.

“Artık korkmuyorum”

Suna Türer

32 yaşındayım, bankacıyım. Bir süredir kendimi savunmak için bir savunma sanatı öğrenmek istiyor ve araştırıyordum. Buraya gelen bir arkadaşımdan wing tsun sanatını öğrendim. Beş derstir geliyorum. Kendime güvenimi artırdı. Reflekslerim hızlandı. Takside ya da minübüste yalnız kaldığımda herhangi bir saldırıya müdahale edebileceğimi biliyorum. En önemlisi artık korkmuyorum. Bütün kadınlar mutlaka bir savunma sanatına yönelmeliler. Toplumun baskısına kulak asmadan sesimizi çıkarmalı ve kendimizi olası tehlikelere karşı korumayı öğrenmeliyiz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler