Geri Dön

“Mükemmel değil, yeterli anne baba olun”

Bir araştırmaya göre günümüzde ebeveynlerin mutluluk düzeyi hamilelik döneminde yüksekken, doğumdan sonra düşüyor. Çiftlerde gözlemlenen bu değişimi pedagog Dr. Sevil Yavuz’a sorduk. Yavuz: “Bebeğin gelişiyle ailedeki tüm dinamikler değişiyor”

“Mükemmel değil, yeterli anne baba olun”

Geçtiğimiz günlerde Demography dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre çocuk sahibi olmak bireylerin mutluluğunu olumsuz etkiliyor. Yeni doğan bir bebeğin ilk iki yılda ebeveynlerin hayatına etkisi; boşanma ve işsizlikten bile daha kötü görülüyor. Araştırmaya 2.016 Alman çift katılmış ve kendilerinden genel memnuniyet durumlarını değerlendirmeleri istenmiş. İşin nihayetindeyse ebeveynlerin mutluluk düzeyinin bebek sahibi olmaya karar verilen süreçte ve hamilelik döneminde yüksekken, doğumdan sonra azaldığı tespit edilmiş. Çiftlerin mutluluk düzeyindeki değişimi pedagog Sevil Yavuz’a sorduk.

- Günümüzde çiftlerin bebek sahibi olmadan önce ve bebek sahibi olduktan sonra mutluluk düzeylerindeki değişimin nedenleri ne?
Çiftlerin bebek sahibi olduktan ve olmadan önceki mutluluklarını ilişkileri ve yaşadıkları şartlar etkiliyor. Birçok çift evlilikleri oturmadan bebek sahibi oluyor. Bebek sahibi olmak gerçekten büyük bir sorumluluk. Bebek ilk yıllarda bir yetişkinin bakımına muhtaç. Uykusuz geceler, eve kapanmak, bebeğin tüm rutinleri anne-babayı yorabiliyor. Özellikle uykusuzluk çiftler arasında gerginlik yaratıyor. Çünkü bu hassas dönemde çiftler birbirine karşı tahammülsüz olabiliyor.

- Peki çiftlerin bebekli yaşamda en sık karşılaştıkları sorunlar neler?
Bebeğin gelişiyle ailedeki tüm dinamikler değişiyor. Çiftler özellikle ilk iki yıl, bazen dört yıl kendilerine zaman ayıramıyor ve kendilerini ihmal ediyor. Bazı anne babalar mükemmel olmak adına kendilerini hırpalıyor ve her şeyi mükemmel yapmaya çalışıyorlar. Eskiden yaptıkları birçok etkinliği yapmıyorlar. Diğer önemli anlaşmazlık sebebi ise çocuk yetiştirme yaklaşımlarındaki farklılıklar. Çocukla ilgili tartışmalar bir süre sonra aralarındaki iletişimi etkiliyor ve birbirlerinden uzaklaşmalarına ve mutsuz olmalarına sebep olabiliyor.

- Günümüzde çalışan anne babalar bu sorunların üstesinden nasıl gelebilir?
Gerçekten büyük şehirlerde çocuk büyütmek çok zor… Geniş aile olmadığı için çocukla ilgilenecek güvenilir bir yetişkin olmaması, sokaklar güvenli olmadığı için sokak oyunlarının bitmesi, yeterli yeşil oyun alanı olmaması çocukları da anne babaları da zor duruma sokuyor. Anne babalar tek başına çocuk büyütürken kendilerini unutmamak için akrabalarından destek alabilir ya da oyun abisi, oyun ablası bulabilir. Böylece arada bir birbirlerine zaman ayırabilirler. Önemli olan bir diğer konu da mükemmel değil, yeterli anne baba olmaya çalışmalılar. Çocuk yetiştirirken zorlanırlarsa problemlerin büyümesini beklemeden zamanında destek almalılar.

- Size göre insanların istedikleri ve sahip oldukları çocuk sayısı arasındaki farkın nedenleri ne?
Bazen planlamayan durumlar oluyor, bazen aile büyükleri ya da çiftlerden biri istediği için çocuk sahibi olmak isteniyor ya da istenmiyor. Bazen de çiftler ilk çocuğu büyütürken zorlandıkları için ikinci çocuğu istemeyebiliyor. Bu konuda çiftlerin birlikte karar verip psikolojik olarak hazır olması çok önemli.

25 Şubat 2020 Magazin Haberleri Bülteni25 Şubat 2020 Magazin Haberleri Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber