Geri Dön
PazarNe kırmızı ne sarı

Ne kırmızı ne sarı

Bünyesinde hem kırmızı hem de sarının sıcaklığını birleştiren turuncu renklerin en sıcağı olarak görülür

Ne kırmızı ne sarı

Kırmızı ve sarının arasında yaşayan turuncu, iki ana rengin karakterini de belli ölçülerde içinde barındırır. Kırmızının tutku ve yoğunluğunu azaltarak, sarının mutlu ve neşeli mizacıyla birleştirir. Turuncu bünyesinde hem kırmızı hem de sarının sıcaklığını birleştirdiği için renklerin en sıcağı olarak görülür. Bu bakımdan insani, heyecan verici, güven verici, dinamik, enerjik ve hayat dolu bir renktir. Günbatımının rengiyle de özdeşleşen turuncu sıcaklık, gençlik ve mutluluğu ifade eder. Turuncunun yansıttığı pozitif duygular yaşanan keder ya da hayal kırıklıkları için her zaman en güçlü barınak olmuştur. Kendimizi iyi hissetmemiz için etrafımızda turuncu objeler bulundurmamız bize mutluluk, neşe ve canlılık verir.

KİŞİLİK VE RENKLER

Turuncu seven kişileri hareketli yaşamları ile sadece özel hayatlarında değil, toplum içerisinde de fark edilirler. Toplum için çalışmaktan ve başkalarına yardım etmekten mutluluk duyarlar. Hatta bu özellikleri nedeni ile insanlar tarafından ilham verici bulunurlar. Pozitif enerjileri ile ilham olmalarının yanı sıra, oldukça yüksek tolerans sahibidirler. İnsanları oldukları gibi kabul ederler ve değiştirmeye çalışmazlar. Ayrıca temizlik yapmayı fazla sevmeseler de, yemek pişirmek oldukça onlar için zevkli olabilir.

İnsanlarla vakit geçirmeyi seven turuncu severler, yalnız vakit geçirmekten hoşlanmazlar. Çünkü yalnız kaldıklarında negatif düşünceler ile boğuşabilirler. Beyinlerinden ziyade içgüdüleri ile hareket ederler. Aynı zamanda maceraperest oldukları için özellikle kamp hayatını, dağa tırmanmayı ve açık hava sporlarını çok severler. Yaşam enerjileri çok yüksektir ve her zaman yola çıkmaya hazırdırlar. Hareketli ruhları gereği sabırsız bir kişilikleri vardır. Hatta stresli olduklarında daha fazla sabırsız olabilirler.Özellikle eğlenmeyi çok severler ve çeşitli eğlence partilerine katılırlar. Oldukça aktif oldukları için sosyal ortamlarda daima yüksek sesle konuşan kişiler olduklarını söyleyebiliriz.

Eğer çocuğunuz turuncu seviyorsa

Parlak turuncu tonları, özellikle 3-6 yaş arasındaki çocukların en sevdiği renklerdir. Araştırmalara göre turuncu boya kalemlerini ve turuncu tonlarındaki boyaları çizimlerinde kullanan çocuklar daha dışadönük, anlayışlı, arkadaş canlısı, yaratıcı ve hayal güçleri yüksek çocuklardır. Gücü ve dayanıklılığı temsil eden koyu turuncu tonları ise özellikle gençler tarafından tercih edilir.

Uçakların “turuncu kutusu”

Uçak kazalarının sonraki aşamasında kazanın aydınlatılması için hayati önem taşıyan “Uçuş Veri Kaydedicisi” kutular, yaygın inanışın aksine siyah değil turuncudur. Turuncu rengin maviyle kontrast oluşturan ve etrafındaki cisimlerden kolayca ayırt edilebilme etkisinden yararlanmak ve böylece enkaz altında arama kurtarma ekipleri tarafından daha kolay bir şekilde bulunması için veri kaydediciler turuncu olarak üretilir.

Turuncu rengin çağrışımları

Avrupa ve Amerika’da yapılan araştırmalara göre turuncu renk en çok eğlence, sıradışılık, dışadönüklük, sıcaklık, ateş, enerji, hareketlilik, tehlike, tat, aroma, sonbahar ile ilişkilendirilir. Turuncu renk tatlı ve hoş lezzetler ile ilişkilendirildiği için birçok şirket paketlenmiş gıdaların içine (yoğurt, reçel, dondurma vb.) turuncu gıda boyası ekler. Ayrıca turuncu renk, ürün paket tasarımlarında da dikkat çekici renk olma özelliği nedeniyle tercih edilir.