Geri Dön

“Türk askerleri için dua ediyoruz”

Suriyeliler Fırat Kalkanı operasyonundan umutlu. Topraklarının teröristlerden temizlenmesine çok seviniyorlar. Herkes süreci takip ediyor ve Türk askerleri için dua ettiklerini anlatıyor

“Türk askerleri  için dua ediyoruz”

Çarşamba günü sabaha karşı Türk askerlerinin Suriye sınırını geçerek muhaliflerle birlikte önce Keklice daha sonra da Kıvırcık köyünü ele geçirerek bölgeyi IŞİD militanlarından temizlediği yönünde haberler gelmeye başladı. Görüntüler geldikçe tankların ilerleyişine biz de şahit olduk. Askerlerin fotoğrafları anında sosyal medyada kahramanlıkla özdeşleştirildi. Türkiye sınırına yakın bölgeleri IŞİD’den temizleyen askerlerimize kahraman gözüyle bakan sadece biz değiliz. Türkiye’deki Suriyeliler, Fırat Kalkanı operasyonundan umutlu. Bir gün ülkelerindeki savaşın sona ereceğine ve vatanlarına döneceklerine inanıyorlar. Aradan geçen 6 yılın ardından ülkelerine dönme umudu bile onları gözyaşlarına boğuyor.

“Suriye halkı Fırat Kalkanı gibi bir harekat beklemiyordu”

Dr. Mehti Davut (Suriye Nur Derneği Başkanı)


- Suriye halkı Türkiye’den Fırat Kalkanı operasyonu gibi bir harekat beklemiyordu. Biz herkesten umudumuzu kesmiştik artık. Fakat benim gibi olayları yakından takip edenler Türkiye’nin sınırı PYD’ye bırakmayacağının farkındaydı.

- Biz Suriyeliler böyle bir müdahale istiyorduk fakat biz bunu söyleyince isyan ediyoruz diye algılandı. Sınırlarda Suriyelilere kötü muameleler de oldu ama darbe girişiminin ardından belli ki çürükler temizlendi ve böyle bir harekat başladı.

- Bu operasyon bizim için bir umut yarattı. Herkes aynı görüşte. Bizim için herhangi bir Suriye toprağının IŞİD’den temizlenmesi çok önemli.

“Operasyon gerçekleştirilmese güvenlik tehdit altında olacaktı”

Said Süleyman (İşadamı)

- Ben bu operasyona şaşırmadım. PYD, Fırat’ın batısına geçince böyle bir operasyon beklemeye başlamıştım. Türkiye yakında bir karar verecek diyordum kendi kendime çünkü ülkenin güvenliği tehdit altında olacaktı bu durumda.

- IŞİD, Türkiye sınırına çok yakındı artık. Hükümet uyarılarda da bulundu. Uyarılar dikkate alınmayınca gelen bu operasyonda hükümet son derece haklı. Üstelik PYD de IŞİD gibi; madalyonun diğer yüzü sadece. Meslektaşlar.

- Suriye’deki barış için Türkiye önemli bir rol oynayabilir hâlâ. Hem iyi bir komşu hem de uzun bir sınırı var. Amerika, Türkiye’nin Suriye üzerindeki etkinliğini azaltmak istiyor.

“Türkiye önemli bir komşu”

Hani Elcezairi (Doktora öğrencisi)


- Ben olayları yakından takip ediyorum. Hükümetin bir güvenlik kaygısı olduğunu anlamak zor değil. IŞİD, Türkiye sınırına çok yaklaşmıştı. Hatta Türkiye sınırından içeriye roketler düşüyordu. Türkiye de haklı olarak bu operasyona başladı. Geç
kalındığı bile söylenebilir.

- Türkiye bizim için önemli bir komşu. Bence Suriye için tehdit olan şeyler Türkiye için de tehdit. Türkiye’nin müdahalesinin geleceğini biliyorduk. Umarım Başbakan Binali Yıldırım’ın da dediği gibi artık Suriye’deki sorun kısa zamanda çözülecek.

“Bizim gücümüz kalmamıştı”

Hasan Abdullatif (Su bayisi)


- Bizim için IŞİD, Esad’dan daha beter. Ben bu ülkeye geldiğimde daha 18 yaşındaydım. Kaçmak zorunda kaldık. Türkiye’nin IŞİD’le savaşmasına seviniyoruz çünkü bizim savaşacak gücümüz kalmadı.

- Endişemiz de var tabii ki umudumuz da... Türk askerleri için üzüldüm. İnşallah hepsi sağ salim geri döner. Bizim için ise bir umut doğdu bu sayede. İnşallah her şey iyi gidecek bundan sonra.

“Suriyeliler yaptıklarınızı hiçbir zaman unutmaz”

Hanaa İbo (Şehit Yusuf Hayani Okulu Müdürü)


- Beş senedir Türkiye’de olanlar var aramızda. Savaş yüzünden geldik. Tabii ki ülkemizdeki bu sorunun çözülmesi bizim için çok önemli. Başlatılan operasyon da bizi sevindirdi. IŞİD’in topraklarımızdan ayrılmasını çok isteriz. Allah Türk askerlerini korusun; dua ediyoruz. Umarım bu girişimler sonucunda bu durum sona erer.

- Türkler çok iyi insanlar. Biz size duacıyız. Anlaşmamız da çok kolay oldu; kültürlerimizin ortak noktaları var. Hep söylüyorum: Suriyeliler, Türklerin yaptıklarını hiçbir zaman unutmaz.

- Çocuklarımızın eğitim alması bizim için çok önemli. İlk önce burada Suriyelilerin eğitimi ticarete dönüşmüştü. Çocuk başına 500 dolar isteyenler vardı. Sonra Milli Eğitim Bakanlığı devreye girdi ve bize çok yardımcı oldu. O girişimlerden sonra çocuklarımız Türk okullarına gitti. Yine de umarım ki sorun çözülür ve çocuklarımız kendi ülkelerinde eğitim alırlar.

“IŞİD’den kurtulmak önemli”

Ahmad Sawan (Aşçı)


- Türk askerlerinin Suriye’ye düzenlediği operasyon bizi heyecanlandırdı. İyi haberler bekliyoruz. Geliyor da... IŞİD’in geri çekilmesi bizim için çok önemli. Suriye’de IŞİD’in varlığı bizi çok rahatsız ediyordu. IŞİD de Esad da zalimdir. Masumları öldürüyorlar.

- İnşallah sonumuz iyi olacak. Burada durumumuz ne kadar iyi de olsa sonuçta gurbetteyiz. Geçim de burada çok zor. Ailemden üç kişiyle bu restoranda çalışıyorum ama kiramızı zor çıkarıyoruz. İstanbul’da kiralar çok yüksek. Kendi vatanımıza dönsek çok daha iyi olur bizim için.

“Savaş uzun ve zor bir iş”

Muhammed Kelbus (Bakkal)


- Operasyonun başladığını öğrenince sevindim. Sadece ben değil, çevremdeki herkes çok sevindi. Biraz geç kalındı bana göre ama olsun. Sonuçta harekete geçildi. IŞİD sadece bizim ya da Türkiye için değil, tüm dünya için bir bela. İnşallah tamamen kurtulduğumuz günleri de görürüz.

- Hemen umuda kapılmıyoruz. Savaş uzun bir iştir, zordur. Yine de inanıyorum bir gün ülkeme dönebileceğime. Şimdi gitsek ne yapacağız? Kendi çocuklarımızı, dostlarımızı mı öldüreceğiz? Düzen sağlanınca döneriz. Zaten bizim de beklentimiz düzenin sağlanması. Orada mülklerimiz vardı. Burada küçücük bir dükkanda Suriye’den
getirdiğimiz şeyleri satıp geçinmeye çalışıyoruz.

“Barış gelirse herkes döner”

Muhammed Samer Alsaman (Emlakçı)


- Uzun zamandır konuşuluyordu Türkiye’nin bir operasyon yapacağı çünkü IŞİD, Türk sınırına çok yaklaşmıştı. Bu da güvenlik tehdidi tabii ki. “Bugün mü olur yarın mı?” derken operasyon başladı. Allah Türk askerlerini korusun. Umudumuz şu an Türk askerleri. Hem teröristlerden kurtulmak istiyoruz hem de ülkemizdeki düzenin tekrar sağlanmasını.

- Barış sağlanırsa herkes ülkesine dönmek ister. Ben emlak işiyle uğraştığım için olan biteni çok rahat görebiliyorum. Suriyeliler özellikle İstanbul’dakiler geçinmekte çok zorlanıyor. Bir ailedeki hemen hemen herkes çalışıyor, yine de yüksek kiralarla başa çıkamıyorlar. Ülkemizde barış sağlanırsa buradaki Suriyelilerin bir an önce ülkesine gitmek için uğraşacağını düşünüyorum.

“Türklerle kardeşten de öteyiz”

Nasır Miseni (Çiğ köfteci)


- Türkler bizim için kardeş gibiydi. Artık kardeşten de öteler. Hem kapılarını bize açtılar hem de sırtımızı yaslayacağımız bir destek oldular. İşlerin buraya kadar gelmesini, Türkiye’nin sınır ötesine geçmesini istemezdik tabii ki ama şartlar onu gerektirdi çünkü IŞİD ve diğer gruplar Türkiye için de tehdit olmaya başlamıştı.

- Düzen kurulur kurulmaz ülkemize döneriz. Burada geçinmek çok zor. Kiramızı zor ödüyoruz. Çocuklarımızı doğru düzgün okutamıyoruz. Karnımızı doyurmak bile bazen zor oluyor. Başlatılan operasyon inşallah düzenin tekrar kurulmasını da sağlar.

“İnşallah yakında ülkemize döneceğiz”

Sahar Raed (Öğretmen)


- Uzun zaman bekledik. Türkiye’nin yanımızda olmasından, IŞİD’i temizlemek için Suriye’ye girmesinden çok mutluyuz. Çok daha mutlu olacağımız günler de gelecek Allah’ın izniyle. İnşallah ülkemize de döneceğiz.

- Türk askerinin Suriye’deki varlığı bizim için umut demek. Keşke orada kalabilse askerler. Biz zaten yaşamak için Türkiye’ye gelmişiz. Türk askerinin Suriye’deki varlığından neden korkalım.

“Türk askerleri  için dua ediyoruz”


- Bizim okulumuzdaki herkes aynı düşünüyor. Herkesin adına konuşabilirim. Türkiye’nin liderlerine ve halkına çok teşekkür ederiz. Rusya’ya karşı da, Amerika’ya karşı da Türkiye’nin bizim yanımızda olacağını biliyoruz. n

Yeni doğan kuzu "anne" diye melediKahramanmaraş’ın Andırın ilçesinde çiftlikte doğan kuzunun “anne” diye melemesi görenleri duyanları şaşırttı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber