Her cildin yaşlanma süreci farklıdır. Bu süreç kişinin beslenme, yaşam biçimi ve genetik farklılıklarına göre değişir. Cildin yapısına göre çizgilerin ortaya çıkması ve yaşlanma erken yaşlarda da görülebilir. Kimi cilt 40 yaşlarında dahi tazeliğini korurken kimi ciltlerde yıpranma izleri daha erken yaşlarda ortaya çıkar.

Bu sürece müdahale amaçlı kullanılan teknolojik cihazlarla yapılan işlemler ya da ameliyatsız estetik uygulamalar sadece cildi ve cildin alt dokusunu yüzeysel olarak destekler. Ancak bu uygulamalar cildin en alt tabakasına ulaşamayan yöntemler olması nedeniyle yaşlanan hücreleri tedavi edemez.

Dr. Evrim Uçkunkaya, yaşlanma sürecine giren ciltlerde kalıcı tedavi sunan kök hücre uygulamasını ve tedavi alanlarını anlattı:

Yaşımız ne olursa olsun aynaya baktığımızda kendimizi iyi hissetmek isteriz. Genetik miras ya da yaşın etkisiyle yüzümüzde oluşan erken çizgiler bizi rahatsız edebilir. Yaşlanma sürecine giren ciltler için cildin en alt tabakasına ulaşamayan tedavi yöntemleri kalıcı çözüm oluşturmaz.

Günümüzde liposuction yöntemiyle yağlardan temin edilen kök hücrelerinin kullanılmasıyla gerçekleştirilen kök hücre uygulaması, yaşlanma sürecine giren ciltler için kalıcı çözüm sağlar.

Bu uygulama; yüz, boyun ve dekolte bölgesi ile el, dirsek ve diz kapağı gençleştirilmesi, yara ve yanık izlerinin tedavisi, meme büyütme, kalça dikleştirme, dolgunlaştırma işlemleri ile elmacık kemiklerinin, çene hatlarının belirginleştirilmesi ve saç dökülmelerinin ortadan kaldırılmasına yönelik işlemlerde başarılı sonuçlar vermektedir. Cilt, 8- 10 yıl önceki haline dönebilmektedir. Kök hücre uygulaması ile tek seansta sorunlu bölgede alerji, reddedilme ve yabancı madde reaksiyonu riski taşımadan ‘kök’ten yenilenme hareketi başlatmak mümkün.

Nasıl uygulanıyor?

Kök hücre uygulamasında tek seansta, yaklaşık 1-1.5 saat süren bir işlemdir. Öncelikle liposuction yöntemiyle kişiden bir miktar yağ alınır, bu yaklaşık 10 dakika sürer. Daha sonra alınan yağlar, özel işlemden geçirilerek kök hücreden zengin hale getirilir. Bu işlem de yaklaşık 30-40 dakika sürer. Operasyonun son 10 dakikasında ise alınan hücreler sorunlu bölgeye enjekte edilir. Sonrasında hücrelerin cilt altında çoğaltılarak etkinleşmesi süreci başlar.

Uygulamanın etkileri, operasyonu takip eden 1 ay içerisinde görülmeye başlanır. 9-12 ay sonra ise uygulamanın etkisi en üst seviyeye ulaşır. Yaşa, genetiğe ve yaşam şekline bağlı olarak bazı hastalarda bu süre 18-24 aya kadar uzayabilir. Tedavi sonrası jest ve mimiklerde değişiklik görülmez, ifade kaybı yaşanmaz. Yüzün genel hali korunarak gençleştirme tamamlanır. Kök hücre tedavisi doğal bir uygulama olduğu için bir alt-üst yaş sınırlaması yoktur. Kadın-erkek her yaştan kişiye uygulanabilir.

Hangi alanları tedavi ediyor?

-Cilt kırışıklıklarının giderilmesi (Yüz, boyun, dekolte, el, dirsek, diz kapakları vs.)

-Cildin neminin ve canlılığının geri kazandırması

-Cilt lekelerinin tedavisi (Güneş, sivilce, yara vs.)

-Cilt çatlaklarının sıkılaştırılması (Doğum ve kilo verme sonrası)

-Meme büyütmede silikon yerine kök hücre ile zenginleştirilmiş yağ kullanılması

-Akne, sivilce, su çiçeği izleri ve sonrasında oluşabilen çukur izlerinin tedavisi

-Ameliyat ya da kazadan ötürü oluşan yara izlerinin tedavisi

-Kapanmayan kronik yara tedavileri

-Kaza ya da doğumda meydana gelen doku kayıplarının tedavisi

-Yanık, travma, cerrahi sonrası oluşan oyuk ve nedbe tedavisi

-Saç güçlendirme tedavisi