Geri Dön

"Hayatımda keşke diye bir şey yok"

18. albümü After the Hurricane'i New York'ta toplam dört saatte kaydeden Türkiye'nin en önemli caz piyanistlerinden Kerem Görsev ile hem bu çalışması hem de müzik yaşantısı üzerine konuştuk.

"Hayatımda keşke diye bir şey yok"

İhsan Dindar - Milliyet

After the Hurricane albümünde her şarkının bir hikayesi bir adanmışlığı var. Dilerseniz anlatmaya bundan başlayalım.

Bugüne kadar yaptığım 18 albümümde hep bir yaşanmış bir olay ve birey vardır. Bu bir insan da oluyor, bir hayvan da oluyor, bir ağaç da oluyor. Burada da evet, her parçanın bir kahramanı ve hikayesi var. O hikayeler de notaya döktük, çaldık. New York’ta yemek molası dahil dört saatte kaydettik.

Tam da o noktaya gelecektim. Dört saatlik bir kaydın ardından ortaya 18. albümünüz çıktı. Ferit Odman gibi önemli bir isimle gerçekleştirdiniz bunu. Sizden albümün kayıt sürecini öğrenebilir miyiz?

Bu projeyi ben önce beynimde yazdım, bitirdim. Sonrasında Ferit Odman ile Bodrum’da evimde piyano ve davul çalıştık. Formlarını hazırladık. Hangi soloları kimin çalacağını belirledik. Notalar yazıldı. Ondan sonra New York’a gittik, bir sound check yaptık ve çaldık. Yani mesele olayın beyinde bitmesi. Aynı zamanda çok profesyonel bir ekiple yaptık. Kayıtların miksini de orada yaptık. Masteringi de Grammy ödüllü bir isim yaptı. Tüm bu işlerle aslında Ferit Odman uğraştı. Prodüktörlüğünü o üstlendi. Eskiden hep ben uğraşırdım. Bu sefer tüm ayarlamaları Ferit Ordam halletti ve albüm ortaya çıktı.

Hayatımda keşke diye bir şey yok

New York’u seçmenizin nedeni nedir?

New York’ta çok kayıt gerçekleştirdim. Bir de şu var, New York tüm sanatların amiral gemisi. Çok stüdyolar bulabiliyorsunuz orada. Çok iyi tonmeister ve ses mühendisliği yapanlar var. 6 albüm kaydımı New York’ta gerçekleştirdim.

18 albüm var ortada. Bu noktada Türkiye’de cazın geldiği noktayı nasıl buluyorsunuz?

Türkiye’de cazın bu noktaya gelmesinde İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın katkısı çok büyüktür. İKSV’nin Caz Festivali bu yıl 25. yaşını kutluyor. Ama bundan 35-40 yıl önce de şimdiki Lütfi Kırdar, o zamanın Spor Sergi Salonu’na Oscar Peterson da geldi, Miles Davis de geldi. Gelmeyen dünya devi kalmadı. Ondan sonra İKSV festivalleri film, müzik, tiyatro, caz diye ayırdı. Caz Festivali 25 yıldır ayrı bir organizasyon olarak yoluna devam ediyor. Temmuz ayında İstanbul Caz Festivali sonrası Akbank Caz Festivali başlar. Garanti Caz Yeşili, Zorlu Caz Festivali, İş Sanat’ta da etkinlikler oluyor. Nardis’i de katarsak. İstanbul’da 365 gün nitelikli caz konserleri yapılıyor. Böylece bu iş de yayılıyor. Belki bu röportajdan sonra da birileri caz nedir diye merak edip bakacaktır.

Daha önce St. Petersburg Filarmoni, Londra Filarmoni, Prag Filarmoni gibi orkestralarla çalıştınız. Devamını getirmek ister misiniz?

Geçen sene Spring Water albümünü Los Angeles Filarmoni ile çaldık mesela. Gelecek için de planlarım var. 2020’de yapacağım albümün projesi bile hazır. Bunlar beni hayata bağlıyor ve diri tutuyor. Tabii ki cazla ilgili olan hedefler…

Bir albümünüze yaşadığınız Emirgan semtinin adını verdiniz. Başka bir projede, yine bir İstanbul semtini öne çıkaracak mısınız?

Şu an için öyle bir şey yok. Hiçbir projemde öyle düşünmüyorum. Son albümüm After the Hurricane öncesi de bir takım olaylar yaşadım ve bu albüm ortaya çıktı. Böyle oluyor bu işler.

Geçtiğimiz yıl Ernie Watts ile İstanbul’da birlikte sahne aldınız. Nasıl bir duyguydu bu? Bir de ek olarak şunu sormak istiyorum, “şu isimle de çalsam artık tamamdır” dediğiniz biri var mı?

Yok öyle bir şey. Ölene kadar herkesle çalacağız. Ama aynı kafada olup aynı müziğe inanan, aynı samimiyetle müzik notasına basan, her notayı hissederek, düşünerek basan insanlarla müzik yaparım.

Mesela şu an kiminle birlikte müzik yapmak isterdiniz?

Yani ölen efsaneler var. Onları unutamıyorum. Mesela Bill Evans. O benim gurum. Onun yüzünden bu müziğe başladım. Kısmet neyse o olur. İstediğim herkesle müzik yapmak çabasındayım. Onlar da gerçekleşiyor ufak ufak.

Hayatımda keşke diye bir şey yok

Kerem Görsev Quartet ve Kerem Görsev Trio projeleriniz var. Bu çalışmalarınız nasıl gidiyor?

Trio, Kaan Yıldız ve Ferit Odman ile birlikte. Proje Quartet’e dönüşünce de Türkiye’deki en iyi saksafoncu Engin Recepoğulları da katılıyor. Zorlu’daki konserimiz Kerem Görsev Quartet olacak.

Bir önceki albümünüz Spring Water, olumlu eleştirilerle karşılandı. Daha öne çıkan bir albüm oldu. Siz bu duruma neye bağlıyorsunuz?

Şöyle bir durum var. Albüm Los Angeles’ta kaydedildi. Dünyanın en iyi stüdyolarından biri olan United Records’ta gerçekleşti. Benim bestelerimin orkestrasyonu Alan Broadbent yazdı. En iyi yaylı orkestrasıyla çalıştım.

Sanırım filarmoni orkestralarıyla çalışmayı seviyorsunuz?

Kesinlikle. Çok seviyorum.

Klasik müzikle aranız nasıl peki?

Hiç çalamam. Klasik eğitim aldım 11 sene. Ama herkes haddini bilmeli. Bu ülkede İdil Biret, Hüseyin Sermet, Fazıl Say, Pekinel kardeşler, Gülsin Onay, Ayşegül Sarıca var. Bu ülkenin çok iyi piyanistleri var. Dinleyici olarak Rahmaninov’u çok severim. Piyano konçertoları beni çok etkiler.

İlham alıyor musunuz Rahmaninov ya da diğer klasik müzik bestecilerinden?

Klasik müzik dinlemeyi çok seviyorum. Özellikle yaz geceleri yıldızlara bakıp dinlemek çok mutlu eder beni. Ama ben klasik orkestralarla sadece kendi bestelerimi çalıyorum.

“Mikslere karşıyım”

Bu noktada şunu sormak istiyorum. Türkiye’de Batı’da ortaya çıkmış müzik türlerinde eserler üreten müzisyenler bir yerden sonra bunu yerel ezgilerle harmanlıyor. Siz de günün birinde böyle bir şey yapmayı düşünür müydünüz?

Ben konsorsiyumlara, mikslere ve hibrit müziğe karşıyım. Karşıyım derken, benim çizgim akustik müzik. Ben büyük orkestralarla klasik orkestralarla kendi bestelerimi caz formuna sokup çalınca mutlu olan biriyim.

Instagram üzerinden videolar paylaşıyorsunuz. Bu fikir nasıl ortaya çıktı?

Benim kendi fikrimdi. Telefonu piyanonun başına koyup çalıyorum. Samimi bir şekilde çalıp bitiriyorum. “Hadi eyvallah” diyorum.

18. albümünüzü yayınladınız. Birçok müzisyen de bunu yapıyor. Ama artık dijital platformlar da ön plana çıkmaya başladı. Bu mecralar hakkındaki fikriniz nedir?

Olsun bunlar. Senine 3-5 sene sonra bir daha röportaj yaptığımızda belki cd de olmayacak. Şimdi gerçi LP’ye dönüş başladı. After the Hurricane albümüm Mayıs’ta bu formatta da yayınlanacak. Spring Water plak olarak çıktı.

Hayatımda keşke diye bir şey yok

Müzik piyasasında plaklara geri dönüş başladı. Ne düşünüyorsunuz bu konuda?

Doğru yol bu bence. Akustik, analog her zaman daha iyi. Bu bir arama yanılmaydı. 1986 yılından beri cd alırım ama günün birinde tamamen bitecek. Artık dijital mecralardan dinlenecek. Müziğin yayılması için iyi buluyorum. Bugün öğrenciler 40 lira verip cd alamaz. Ama o mecralardan tüm albümü dinliyor. Bu da bence başarıdır. Albümü almak isteyen zaten alır, arşivine koyar.

“CD bastırmak müzisyenin kartvizitine dönüştü”

Daha önce birçok albümünüzün kaydını New York’ta gerçekleştirmiş birisiniz. Albümlerinizi orada da yayınlamayı düşünmez misiniz?

6 albümü New York’ta kaydettim. Ama orada firmam yok benim. Bu işler zaten yavaş yavaş bitiyor. CD bastırmak müzisyenin kartvizitine dönüşüyor. Şimdi New York’taki plak şirketleri, albüm basmak ve dağıtmak için büyük paralar istiyor. Türkiye’de de artık bu albümleri basmak için ilgilenen yok. Emre Plak var. Sahibi Hüseyin Emre benim komşum.Belki de komşum olmasa onu da tanımayacaktım. Albümüm ondan çıktı. Spring Water da Emre’den çıkmıştı.

“Keşke Amerika’da yaşasaydım, bu işleri daha iyi yapardım” dediğiniz oluyor mu?

“Keşke” diye bir şey benim hayatımda yok. Her şeyi yapacaksın hayatta. Hayat devam ediyor.

5 Mayıs’ta Zorlu PSM’de konseriniz var. Bir mesajınız var mı?

Zorlu Caz Festivali’nin ikincisi yapılıyor. Murat Abbas başında. Müziği bilen bu sektörün içinden gelen biri. Şöyle bir arzum var. Dünyada belki de hiç yok. Akustik Caz Fesivali. Hedef tek, akustik olması.

ihsan.dindar@milliyet.com.tr

Eda İle Ne Konuştuk? - Sibil ÇetinkayaSempatik tavırları ve giyim tarzı ile birçok kişinin beğenisini kazanan Sibil Çetinkaya, Eda Özdemir'in bu haftaki konuğu oldu.
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Öğle saatlerinde işlerinizin ilerlemesi için çaba sarf edebilirsiniz. Ortaklı para konuları gündeminizi etkileyebilir. Endişelendiğiniz konularla yüzleşmek durumunda kalabilirsiniz. Yenilenmek isteyeceğiniz zamanlar yaşayabilirsiniz. İlerleyen saatlerde dikkatiniz dağınık olabilir. Parasal açıdan yeni kararlar almamaya çalışın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Eşinizle ilgili konular gündeminizi etkileyebilir. Açık düşmanlara karşı tedbirli olmanız gereken zamanlar var. Sabah saatlerinde uğraştığınız işlerde başarılı olmak için çaba sarf etmeniz gerekebilir. İlerleyen zamanlarda olaylara daha sezgisel yaklaşabilirsiniz. Akşama doğru ise arkadaşlarınızla sohbet edeceğiniz yerlerde olmayı tercih edebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Çalışma hayatınızdaki karşılaştığınız engeller gündeminizi etkileyebilir. Sabah saatlerinde yönünüzü belirlemek isteyebilirsiniz. Öğlenden sonra hayallere kapılacağınız zamanlar olabilir. Dikkatinizi toparlamakta zorlanabilirsiniz. İşlerinizi aksatmamaya özen göstermelisiniz. İlerleyen saatlerde zevk aldığınız işlerle uğraşmak isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Aşk ve yaratıcılık konusunda bugün sezgilerinizi kullanabileceksiniz. Sabah saatlerinde işlerinizi netleştirmek için planlama yapmak isteyebilirsiniz. Gün içinde güzel şeyler için harcama yapabilirsiniz. Abartıya kaçmamaya özen göstermelisiniz. Akşam saatlerinde sevgilinizle keyifli zamanlar geçirmek isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Ailevi konularda kendinizi çok daha iyi ifade edebilirsiniz. Yeni kararlar alıp, ilerleyebileceksiniz. Babanıza ait konular gündeme gelebilir. Öğle saatlerinde daha sezgisel olabilirsiniz. Karşılaştığınız olaylara karşı iç sesinizle yaklaşmalısınız. İlerleyen zamanlarda arkadaşlarınızla birlikte olmak size keyif verecektir. Yeni organizasyonlar yapabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Hareketli bir gündesiniz. İş hayatınızda yazışma ve konuşmanın yoğun olduğu zamanlar var. Uğraştığınız işlere yön kazandırabilir, sağlam olması için uğraş verebilirsiniz. İlerleyen saatlerde hayallere kapılmanız olası. İşlerinizi aksatmamaya özen göstermelisiniz. Akşam saatlerini yakın çevrenize ayırabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Maddi konularla ilgili dalgalanmalar gündeminizi etkileyebilir. Uğraştığınız konularda engelleri aşabilirsiniz. Sorumluluklarınızın artması söz konusu olabilir. Öğlen saatlerinde kendinizi daha hayalperest hissedebilirsiniz. Karar almak için uygun zamanlar olmayabilir. İlerleyen zamanlarda organizasyonlar yapmak isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Niyetinizi ortaya koyup yeni başlangıçlar yapmak isteyebilirsiniz. Kişisel açıdan önem verdiğiniz konularla ilgilenecek zaman yaratacaksınız. Öğle saatlerinde kendinizi çok daha sezgisel hissedebilirsiniz. Hayallere kapılıp işlerinizi aksatmamalısınız. Sorumlu olduğunuz konularda çaba sarf etmek zorunda kalabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gündeminizi gizli kalmış olaylar etkisi altına alabilir. Psikolojinizi düzeltmek için iç sesinizi dinlemelisiniz. Yaşayacağınız olaylara karşı kabullenme içine girebilirsiniz. Sabah saatlerinde işlerinizle ilgili büyük bir çaba içerisinde olabilirsiniz. Sorumlu olduğunuz işlerde kendinizi hapsolmuş hissedeceğiniz zamanlar var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gelecekle ilgili beklentileriniz doğrultusunda yeni başlangıçlar yapmak isteyebilirsiniz. Gün içinde yapacağınız organizasyonlara sevdiklerinizi de davet edebilirsiniz. İş hayatınızla ilgili alacağınız desteklerle daha rahat ilerleyebileceksiniz. Öğleden saatlerinde uğraştığınız işlere daha sezgisel yaklaşabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş hayatınızla ilgili gelişmeler gündeminizi etkileyebilir. Hedeflere ulaşmak için çaba sarf edeceğiniz bir gündesiniz. Uğraştığınız işlerde yönünüzü netleştirmek isteyebilirsiniz. İlerleyen saatlerde kendinizi daha fazla akışa bırakmak isteyeceğini zamanlar olabilir. Gün içinde sorumlu olduğunuz konulardaki aksaklıklar keyfinizi kaçırabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yeni ufuklara açılmak için hevesli olduğunuz bir gündesiniz. Yabancılarla ilişkileriniz gündeminizi etkileyebilir. Ruhsal olarak etkilendiğiniz konuların üzerinde araştırma yapacağınız zamanlar var. İşlerinize yeniden yön vermek isteyebilirsiniz. Keyif aldığınız kişilerle akşam birlikte olmak isteyebilirsiniz. Birlikte organizasyonlar yapabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber