Uykuyla ilişkili yeme bozukluğu hakkında bilinmesi gerekenler

Uykudan uyanıp rastgele yemek yeme, zaman zaman duyduğumuz rahatsızlıklar arasında yer alıyor. Hastalığın en önemli belirtisi gece uykudan uyanıp bilinçsizce yemek yemedir. Genelde aşırı kalorili gıdalar tüketilir. Hatta bazı bireyler, yenilmeyen veya toksik maddeleri de tüketmeye çalışabilir. Bu aşırı yemek yemelere bağlı olarak aşırı miktar kilo artışı olur. Hastalar genelde bilinçsizce yer. Yani uykudan uyanıp yemek aradıkları ve yedikleri sırada bilinçleri tam yerinde değildir ve beyin halen uyku halindedir.  

Beyin uyurken bilinçsiz yeme gerçekleşiyor 

Bu hastalığa sahip bireyler genelde genç yaştaki kadınlardır. Yedikleri şeyler sıklıkla çok garip besinler olabilir. Hastalar yemek yediklerini genelde hatırlamaz. Buzluktaki donmuş gıdaları, gıdaların ambalajlarını yiyen ayrıca kendilerini kontrol edemediği için buzdolabına kilit takan danışanlarım dahi oldu. Bu rahatsızlık sanılanın aksine psikiyatrik bir bozukluk değil, bir parasomni yani uyurgezerlik gibi bir hastalıktır. Beynin uyku-uyanıklık kontrolünde bir sorun var gibi görünüyor. Kişi uykusundan kalkıyor, yemek aramaya başlıyor ama aslında o anda beyin halen uyuyor. Yani aslında rüya halinde bilinçsiz yemek yeme söz konusu. Hastalığın nedeni tam anlaşılmış değil ancak uykuda hareketsiz olarak yatmamızı sağlayan mekanizmalarda bir bozukluk olduğu söylenebilir. 

Uykuyla ilişkili yeme bozukluğu hakkında bilinmesi gerekenler

Tedavi edilebildiği için çaresiz hissedilmemeli 

Kişinin uykusunun sık bölünüp uyanıklıklar yaşanması da hastalığı tetikleyebilir. Örneğin kişi uyku apnesi nedeniyle gece uykudan uyanıyorsa uyanmalar yemek yeme ile sonuçlanabiliyor. Kişi kendi iradesi ve bilinci açık olarak yemek yemediğinden dolayı bu rahatsızlığın psikoterapi ile düzelmesi de beklenmez. Bazı hastalarda aşırı yemek yeme ile birlikte kilo almaya bağlı depresyon ve çaresizlik hissi görülebilir. Bu durum tedavi edilebilir olduğundan çaresizlik hissetmek yerine uyku uzmanına girmek tercih edilmelidir.  

Tehlikeli gıdalarla zehirlenme söz konusu 

Bu rahatsızlıkta genelde ilaç tedavisi veriyoruz. Bu durumu kontrol almamızı sağlayıcı ilaçlar var. Uyku ile ilişkili yeme bozukluğu olan hastalar tedavi olmazsa aşırı şişmanlayabilir. Ayrıca tehlikeli gıdalar tüketerek zehirlenebilirler. Bu nedenle rahatsızlığın mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Bunun yanında eşlik eden başka uyku bozukluğu var mı diye araştırmak gerekli. Eğer uyku bütünlüğünü bozan uyku apnesi gibi bir bozukluk varsa mutlaka tedavi edilmelidir.