Cinsel ilişkiye girememe korkusunu yenmek için önemli ipuçları

Cinsel ilişkiye girememe yani vajinismus çağımızın en büyük sorunlarından birisidir. İlk cinsel birlikte ve devamında sonraki tüm birlikteliklerde, kadın kendisini kasar ve tam bir birleşmenin oluşmasına izin vermez. Bu kadının istemli olarak yaptığı bir durum değildir.

Cinsel birlikteliğe izin vermeme durumunun birçok nedeni vardır. Baskıcı ya da muhafazakar bir ailede yetişmiş olmak, taciz ya da tecavüz durumlarına maruz kalmak, yakın çevreden dinlenilen korkunç ilk gece hikayeleri, çocukluk çağından sanal ortamda izlenilen ürkütücü cinsel birliktelik sahneleri, travmatik doğum ve jinekolojik muayene geçmişi vajinismusun başlıca nedenlerindendir.

Cinsel ilişkiye girememe korkusunu yenmek için neler yapabiliriz?

Günümüzde cinsel birliktelikle ilgili eğitimler verilerek kadın ve erkeğe bilgilendirmeler yapılabilmektedir. Ancak yardım almaktan çekinen hastalarımız yardım almak yerine bu durumu zamana bırakarak kendiliğine geçmesini beklemektedir. Ne yazık ki hastaların %90 ı hastalığını yenemeden gebe kalıp sezaryen doğum yapmaktadırlar. Doğum sonrası bebeğin bakımı ve telaşıyla zaten korktuğu cinsel birliktelikten iyice uzaklaşarak, sorunu neredeyse tamamen çözülemez bir hale getirmektedirler. Bu sebeple bu durumu zamana bırakmak yapılacak en yanlış hareketlerden birisidir.

Cinsel birliktelikle ilgili yaşadığımız korkuları yenmenin bir yolu da vücudumuzu tanımaktan geçer. İnsanlar en çok tanımadığı ve bilmediği şeylerden korkar. Bu sebeple işe vücudumuzu tanıyarak başlamalıyız. Evinizde bulunan bir ayna yardımı ile genital bölgenizin yapısına bakabilir onu inceleyebilir dokunabilirsiniz. Dokunduğunuzda vücudunuzda farklılık uyandıran, keyif veren, daha duyarlı kısımları keşfedin. Bunlar hastalığınızı yendikten sonraki birlikteliklerde sizi mutlu eden noktalar olacaktır. Kızlık zarı tamamen kapalı duvar gibi bir yapı değildir. Esneyebilen bir yapıda olup siz kendinizi rahat bırakıp sıkmadığınıza rahatlıkla acısız ve ağrısız bir birlikteliğe izin verecektir. Uzman bir hekimden yardım alarak kızlık zarınızın yapısıyla ilgili bilgi alıp, ayna yardımıyla size göstermesini isteyebilirsiniz.

İlk kez ilişki yaşayacak bir kadın için en önemli bilinmeyenlerden biri ilk cinsel birlikteliktir. “İlk cinsel birliktelik nasıl olmalı?”, “nelere dikkat edilmeli?”. Yine bu konularla ilgili bilimsel içerikli yazılar okuyarak ve araştırma yaparak size anlatılan korkulu ilk gece hikayelerini unutabilirsiniz. En doğru bilgiyi yine uzman bir hekimden alabilirsiniz.

Mastürbasyon yapmak vücudunuzu tanımanın ve korkularınızı azaltmanın yollarından birisidir. Kadının cinsel birliktelikten zevk almayı öğrenmesinin en temel yolu mastürbasyon yapmaktır. Maalesef toplumumuzda ayıp ya da uygunsuz görülse de mastürbasyon yapan kadının cinsel birliktelikten haz alması daha kolaydır. Cinsel birliktelikten keyif alan kadın eşinin gözünde de daha çekici ve istenir hale geleceğinden, ilişkinizin daha sağlam temellere oturmasına katkı sağlayacaktır.

Cinsel birlikteliği korkulu durum olmaktan uzaklaştırmanın bir yolu da egzersizlerdir. Bunun için kasları kasmak ve gevşetmek egzersizi olan kegel egzersizi, yine cinsel organınıza dokunarak penisin gireceğin noktaya dokunabileceğiniz parmak egzersizi ve bunun gibi birçok egzersiz vardır. Bunları araştırarak size uygun olanlardan birini ya da bir kaçını uygulayarak cinsel birliktelikle ilgili korkularınızı aşabilirsiniz. Bu egzersizleri tek başınıza yapamıyor ya da genital bölgenize dokunma konusu sizi mutsuz ediyorsa mutlaka uzman bir hekimden yardım almalısınız.

Vajinismus tedavisi olan ve küçük çabalarla kolayca aşabileceğiniz psikolojik bir hastalıktır. Zamana bırakmak, üzerini kapatmak size sadece vakit kaybettirir. Birlikteliğinizin en güzel zamanlarını stresli geçirmek, kendinizi, eşinizi ve evliliğinizi sorgulamak yerine bu durumla savaşmayı deneyin. Geçmişe baktığınızda keşke yerine iyi ki deyin.

 

Op. Dr. Meral Sönmezer

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

https://www.meralsonmezer.com/

www.facebook.com/drmeralsonmezer/

www.instagram.com/drmeralsonmezer/